Boeing: pierwszy lot bezzałogowej taksówki powietrznej

Filip Kubicki - Profil Filip Kubicki
28 stycznia 2019 12:05
Amerykański producent lotniczy Boeing przeprowadził pierwszy lot testowy swojego bezzałogowego statku powietrznego, który w przyszłości ma służyć jako taksówka powietrzna.
Reklama

Pierwszy lot odbył się w ubiegły wtorek (22.01) na lotnisku w Manassas w amerykańskim stanie Wirginia. Maszyna wzniosła się w powietrze na mniej niż 60 sekund, po czym bezpiecznie przyziemiła. Niestety Boeing nie podaje jaką największą wysokość podczas tego lotu osiągnął ich najnowszy dron. Nie był to pierwszy lot statku powietrznego, gdyż amerykański producent już wcześniej poddawał go testom w zamkniętych pomieszczeniach.

Najnowszy projekt Boeinga to samolot pionowego startu i lądowania (VTOL). Prototyp zasilany jest wyłącznie energią elektryczną, mierzy 9,1 metra długości i 8,5 metra szerokości, a jego zasięg pozwala przelecieć mu do 80 km. Śmigła zostały zaprojektowane w taki sposób, aby mógł wznosić się jak helikopter, a następnie lecieć jak samolot.

Projektem zajmuję się firma NeXt, która została założona przez Boeinga w celu tworzenia bezzałogowych statków powietrznych. Nie jest to ich pierwsza udana konstrukcja, już wcześniej udało się stworzyć drona, który potrafi przewozić towary o łącznej wadze do 227 kg na odległość do 32 km. W kolejnych testach firma sprawdzi jak maszyna sprawdza się w trakcie przejścia z lotu pionowego do poziomego i samego lotu. Wszystkie próby mają za zadanie poprawić bezpieczeństwo i niezawodność statku.

Na razie nie ma dokładnej daty wprowadzenia do użytku maszyn, firma przewiduje jednak, że nie będzie to później niż za 6 lat.

Boeing nie jest jedyną firmą, która pracuję nad technologią bezzałogowych samolotów. Również Airbus jest na etapie tworzenia autonomicznego statku powietrznego, który został nazwany Airbus A3.


Fot. Boeing

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama