Wietnam: Otwarto port lotniczy Van Don

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
2 stycznia 2019 09:02
W ostatnią niedzielę (30.12) doszło do otwarcia w Wietnamie lotniska Van Don, pierwszego zarządzanego przez prywatną spółkę w skali całego kraju.
Reklama

Funkcjonowanie lotniska zainaugurowane zostało lotem linii Vietnam Airlines na trasie z Ho Chi Minh. Airbusy A321 tego przewoźnika będą obsługiwać to połączenie codziennie. Od 20 stycznia na takiej samej trasie polecą też cztery razy w tygodniu pasażerowie niskokosztowej linii Vietjet Air.

Przeprowadzeniem inwestycji zajęła się spółka dweloperska Sun Group, która otrzymała finansowanie w formule Build Operate Transfer (Buduj Eksploatuj Przekazuj). Lotnisko Van Don dysponuje terminalem o powierzchni 27 tys. metrów kwadratowych i 31 stanowiskami do odprawy i nadawania bagażu, a płyta postojowa może obsłużyć siedem maszyn kodu E przez cztery rękawy. Roczna przepustowość planowana jest na 2,5 mln pasażerów. Już do końca 2019 roku planowane jest obsłużenie 500 tys. podróżnych, zaś do końca roku 2020 pierwsze 2,5 mln. Prowincja Quanq Ninh, w której położone jest lotnisko zamieszkuje 1,2 mln ludzi, a region w 2017 roku odwiedziło drogą powietrzną 9,8 mln osób.

Dalsze plany dotyczące rozwoju nowego lotniska przypadają na lata 2020-2030, kiedy to ma powstać dodatkowe osiem miejsc postojowych i terminal cargo o pojemności 51 tys. ton.

Lotnisko Van Don jest położone w prowincji Quanq Ninh, w której znajduje się wpisana na listę UNESCO zatoka Ha Ling. Taka lokalizacja stanowi alternatywę dla mocno przeładowanego lotniska Hanoi Noi Ba i pozwoli pasażerom skrócić czas podróży do Ha Long z trzech godzin z Hanoi do zaledwie godziny w przypadku podróży z Van Don.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy