×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Lotnisko w Gliwicach zostanie rozbudowane


Po długich perturbacjach, z którymi zmagało się miasto podczas procedury przetargowej, udało się wyłonić wykonawcę rozbudowy gliwickiego lotniska.


O rozbudowie, położonego na gliwickim Trynku, lotniska sportowego, które miałoby przyjmować awionetki, mówiło się w mieście od kilku lat, jednak sama inwestycja przesuwała się w czasie. Pierwszy z ogłoszonych przetargów został unieważniony, ponieważ nie wystartowała w nim żadna z firm, w drugim, choć oferenci się pojawili, to zwycięzca przekroczył założony budżet o 10 mln złotych.

Miasto postanowiło znaleźć dodatkowe środki na ten cel i w porozumieniu z Górnośląską Agencją Przedsiębiorczości i Rozwoju, która zajmuje się realizacją inwestycji, podjęło decyzję o podpisaniu umowy z wybranym wykonawcą.


W ramach przebudowy, lotnisko otrzyma betonową drogę startową o długości 900 metrów, drogę kołowania, płytę postojową i kontenerową stację paliw. Pojawić mają się parkingi oraz nowe drogi dojazdowe.
 
Po modernizacji obiekt ma zyskać status lotniska publicznego o ograniczonej certyfikacji, pozwalający na wykorzystywanie go m.in. dla lotów biznesowych, sportowych oraz małego ruchu cargo.


Gliwickie lotnisko zajmuje powierzchnię 88 ha. Do jego atutów należy zaliczyć m.in. bliskość strefy „Nowych Gliwic", na terenie których działają firmy sektora nowych technologii, a także gliwickiego oddziału Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, wreszcie obecność w regionie instytucji świadczących specjalistyczne usługi dla małych samolotów. 

Na korzyść inwestycji przemawia też doskonała lokalizacja Gliwic, które z trzech stron są otoczone przez autostrady: A1 i A4, tworzące z DK 44 w południowo-wschodniej części miasta największy węzeł drogowy w tej części Europy. 

W ubiegłym roku miasto zostało także połączone z resztą konurbacji Drogową Trasą Średnicową.

fot. Aeroklub Gliwickigość_fb1db - Profil
gość_fb1db
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie