AirAsia zarzuca plany utworzenia AirAsia China

11 września 2018 09:21
1 komentarz
Malezyjska Grupa AirAsia zawiesiła negocjacje z potencjalnymi partnerami w Chinach w sprawie nawiązania umowy joint-venture i stworzenia nowego przewoźnika lotniczego AirAsia China.
Reklama
O tym, że rozmowy ze stroną chińską zostały zawieszone, Grupa AirAsia poinformowała w piśmie skierowanym do akcjonariuszy giełdy papierów wartościowych w Malezji. Według autorów dokumentu, podpisany w maju 2017 r. list intencyjny pomiędzy AirAsia Group a China Everbright Group oraz Henan Government Working Group w sprawie powiązania do życia AirAsia China “wygasł i nie zostanie przedłużony”. Na podstawie ustaleń listu intencyjnego strony miały 12 miesięcy na to by “przedyskutować i wynegocjować ostateczne porozumienia w sprawie umowy joint-venture”, przypomina Grupa.


Poza stworzeniem nowego przewoźnika niskokosztowego, trzy strony porozumienia zobowiązały się, że AirAsia China zainwestuje w wydzielony terminal na lotnisku Zhengzhou Airport, w placówkę MRO oraz stworzy akademię, która będzie kształciła przyszłych pilotów, pracowników obsługi technicznej oraz personel pokładowy. Władze AirAsia sugerowały też, że mogłyby dokonać zamówień chińskich samolotów pasażerskich COMAC C919.

Miasto Zhengzhou zostało wybrane na główny hub linii ze względu na strategiczne położenie we wschodnio-centralnej części Chin, oraz ze względu na to, że posiada duży obszar oddziaływania (catchment area). Inwestorzy AirAsia China uważali, że rola Zhengzhou będzie rosła na znaczeniu w miarę realizacji polityki rządu Chin tworzenia nowego szlaku jedwabnego. Obecnie port lotniczy w Zhengzhou jest znaczącym chińskim hubem logistycznym, do którego operacje wykonują najwięksi światowi przewoźnicy cargo.

Potwierdzenie informacji o tym, że Grupa AirAsia zrezygnowała z planów stworzenia AirAsia China następuje w czasie chłodniejszego niż przed kilkoma miesiącami klimatu pomiędzy Chinami i Malezją. Do niedawna Chiny intensywnie inwestowały w Malezji, jednak nowo utworzony po ostatnich wyborach rząd południowoazjatyckiego kraju mniej przychylnie spogląda na chińskie inwestycje. Stawia to pod znakiem zapytania nie tylko przyszłe projekty inwestycyjne Państwa Środka, ale również zwrot dotychczas zainwestowanych przez ten kraj funduszy.


AirAsia China jest już kolejnym w tym roku projektem, w ramach Grupy, którego realizacja została odłożona na półkę. W maju Grupa AirAsia zerwała rozmowy z potencjalnymi partnerami w Mjanma.

- Na tę chwilę kontynuujemy realizacji projektu w Mjanmna. W przyszłości może do tego wrócimy, ale na razie zadecydowaliśmy, że jeszcze nie wchodzimy do tego kraju - powiedział w maju Tony Fernandes, prezes Grupy AirAsia w rozmowie z Reutersem.

Obecnie AirAsia posiada oddziały w Malezji, Tajlandii, Indonezji, Indiach oraz Japonii. Po odwołaniu projektów AirAsia China oraz AirAsia Myanmar, w fazie realizacji pozostają projekty AirAsia Cambodia oraz AirAsia Vietnam.

fot. Tomasz Śniedziewski

Ostatnie komentarze

gość_dadab 2018-09-11 16:33   
gość_dadab - Profil gość_dadab
Może w końcu stworzą AirAsia Kraków i coś z tego będzie. Przy takim potencjale tylko sukces
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy