UOKiK dał zielone światło dla przejęcia LOT-u przez PGL

16 sierpnia 2018 12:11
11 komentarzy
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wyraził zgodę na przejęcie PLL LOT przez Polską Grupę Lotniczą (PGL), informuje PAP.
Reklama
W skład Polskiej Grupy Lotniczej wejdą najważniejsze firmy z branży lotniczej znajdujące się w portfelu Skarbu Państwa. Są to m.in. Polskie Linie Lotnicze LOT, LOT AMS - zajmujący się obsługą techniczną samolotów oraz LS Airport Services, odpowiedzialny za obsługę naziemną pasażerów i ładunków.

Decyzja o stworzeniu nowej struktury została ogłoszona na początku tego roku. PGL posiada formę spółki akcyjnej, a jej prezesem zostanie Rafał Milczarski, który swoją funkcje będzie pełnił pro bono, nie pobierając z tego tytułu dodatkowego wynagrodzenia. Jednocześnie Milczarski nadal będzie pełnił funkcje prezesa LOT-u. Na konferencji prasowej przyznał, że nie zamierza się angażować operacyjnie w inna działalność niż w PLL LOT.

W skład PGL wejdą podmioty, które przy zachowaniu swojej odrębności organizacyjnej będą realizowały jedną, wspólną strategię odpowiadającą potrzebom rynku lotniczego w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Każda ze spółek zachowa swoją tożsamość, odrębność kapitałową i będzie nadal prowadziła konkurencyjną działalność na rynku usług lotniczych. Objęcie jej nadzorem Polskiej Grupy Lotniczej pozwoli na stworzenie synergii wynikającej ze współdziałania spółek, zwiększenie efektywności biznesowej oraz maksymalizację zwrotu z inwestycji dla właściciela, czyli Skarbu Państwa, przekonują pomysłodawcy

- Na podobnej zasadzie na rynku lotniczym działa wiele skonsolidowanych grup kapitałowych, np. Lufthansa, Air France-KLM czy IAG. Przy zachowaniu zasad uczciwej konkurencji tak samo spółki wchodzące w skład PGL będą miały pełną kontrolę nad całym łańcuchem wartości: od utrzymania i obsługi samolotu po obsługę pasażerów i bagażu. Wytworzona w ten sposób synergia powinna pozwolić im w sposób całkowicie biznesowy maksymalizować przychody i zyski. Polska i cały nasz region mają przed sobą gigantyczną szansę, ale też wyzwanie, w postaci najwyższego w Europie tempa wzrostu rynku przewozów lotniczych. Powołanie PGL pozwoli uzyskać efekt skali, dając polskiemu sektorowi lotniczemu szanse na bardziej efektywne konkurowanie z głównymi graczami zrzeszonymi wokół już istniejących grup lotniczych, a przez to dysponującymi m.in. lepszą wyjściową pozycją rynkową i zapleczem finansowym - mówił w styczniu Rafał Milczarski, prezes Polskiej Grupy Lotniczej.




Oprócz już istniejących podmiotów, rząd zamierza utworzyć w ramach struktury PGL nowy podmiot w niezagospodarowanym dotychczas segmencie leasingu samolotów pasażerskich. Będzie się on specjalizował w pozyskiwaniu i leasingowaniu przewoźnikom samolotów, wykonując tę działalność na całkowicie rynkowych warunkach. Decyzja o powołaniu tej spółki, to najbardziej kontrowersyjna część planu działalności PGL.

Milczarski przekonuje, że utworzenie nowej firmy leasingowej wewnątrz PGL pozwoli na pozostawienie środków z leasingu samolotów w krwiobiegu polskiej gospodarki.

- Rynek leasingu samolotów cechuje się wysokimi marżami przy jednoczesnym znikomym ryzyku finansowym. Dotychczas z racji brakuje polskiego podmiotu zajmującego się taką działalnością te zyski zostawały poza granicami naszego kraju. Rynek leasingu samolotów jest globalny, dlatego jestem przekonany, że popyt na usługi takiej firmy będzie nie tylko wśród linii lotniczych w Polsce, ale też za granicą - dodaje.

Początkowy kapitał grupy ma wynosić 1,2 mld zł i ma posłużyć głównie jako podstawa do działania spółki leasingowej. Kwota ma wystarczyć na zakup kilku pierwszych samolotów.

Grupa dopuszcza możliwość dołączenia do niej innych przewoźników, niż tylko krajowych. Według Milczarskiego rynek lotniczy jest bardzo zmienny, i gdyby pojawiła się odpowiednia oferta, na pewno zostałaby rozważona. Obecnie jednak jedyną linią w grupie będzie LOT.




fot. Tomasz Śniedziewski

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_0c3cb 2018-08-18 14:11   
gość_0c3cb - Profil gość_0c3cb
Jeśli dobrze zrozumiałem to te 1 2 mld PLN ma posłużyć tylko PLL LOT. Więc w moim przekonaniu tyle wyniesie nowe dofinansowanie LOT. Więc te informacje o zyskach LOT to jakaś lipa. Zwlaszcza że dane dotyczą zysku operacyjnego a nie bilansu rocznego. Druga sprawa, : wygląda że LOT będzie właścicielem Ls AS. Czyli każdy inny przewoźnik będzie czekał na płycie aż łaskawie LOT odleci. SUPER!!!!
scrillo 2018-08-17 10:37   
scrillo - Profil scrillo
Te 1.2mld PLN starczy tylko na 6 Embraerów 175 E2. Poza tym LOT ma jeszcze opcję wybrania Cs100 lub 300 zwanych od niedawna A220-100 i 300.
gość_35f05 2018-08-17 09:53   
gość_35f05 - Profil gość_35f05
Szczerze to dziwie się, że jeszcze nie zmodyfikowano prawa by firmy leasingowe nie przenosiły się do Polski, wszak idą za tym potężne pieniądze, rejestracje, ubezpieczenia czy przeglądy.
Pewnie wkrótce się to zmieni ":-)

W pierwszej kolejności LOT powinien się skupić na skupowaniu małych linii, dysponujących jakimś majątkiem, później je restrukturyzować, ujednolicać flotę, otwierać spółki córki w tych bazach LOT AMS, LOT Catering, LOT Załogi itp itd następnie za poręczeniem PKO, PeKaO i PZU i zastawem grupy zamówić 100 samolotów regionalnych powiedzmy E2 dla całej grupy
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy