×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


UOKiK dał zielone światło dla przejęcia LOT-u przez PGL


Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wyraził zgodę na przejęcie PLL LOT przez Polską Grupę Lotniczą (PGL), informuje PAP.W skład Polskiej Grupy Lotniczej wejdą najważniejsze firmy z branży lotniczej znajdujące się w portfelu Skarbu Państwa. Są to m.in. Polskie Linie Lotnicze LOT, LOT AMS - zajmujący się obsługą techniczną samolotów oraz LS Airport Services, odpowiedzialny za obsługę naziemną pasażerów i ładunków. 

Decyzja o stworzeniu nowej struktury została ogłoszona na początku tego roku. PGL posiada formę spółki akcyjnej, a jej prezesem zostanie Rafał Milczarski, który swoją funkcje będzie pełnił pro bono, nie pobierając z tego tytułu dodatkowego wynagrodzenia. Jednocześnie Milczarski nadal będzie pełnił funkcje prezesa LOT-u. Na konferencji prasowej przyznał, że nie zamierza się angażować operacyjnie w inna działalność niż w PLL LOT.

W skład PGL wejdą podmioty, które przy zachowaniu swojej odrębności organizacyjnej będą realizowały jedną, wspólną strategię odpowiadającą potrzebom rynku lotniczego w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Każda ze spółek zachowa swoją tożsamość, odrębność kapitałową i będzie nadal prowadziła konkurencyjną działalność na rynku usług lotniczych. Objęcie jej nadzorem Polskiej Grupy Lotniczej pozwoli na stworzenie synergii wynikającej ze współdziałania spółek, zwiększenie efektywności biznesowej oraz maksymalizację zwrotu z inwestycji dla właściciela, czyli Skarbu Państwa, przekonują pomysłodawcy

- Na podobnej zasadzie na rynku lotniczym działa wiele skonsolidowanych grup kapitałowych, np. Lufthansa, Air France-KLM czy IAG. Przy zachowaniu zasad uczciwej konkurencji tak samo spółki wchodzące w skład PGL będą miały pełną kontrolę nad całym łańcuchem wartości: od utrzymania i obsługi samolotu po obsługę pasażerów i bagażu. Wytworzona w ten sposób synergia powinna pozwolić im w sposób całkowicie biznesowy maksymalizować przychody i zyski. Polska i cały nasz region mają przed sobą gigantyczną szansę, ale też wyzwanie, w postaci najwyższego w Europie tempa wzrostu rynku przewozów lotniczych. Powołanie PGL pozwoli uzyskać efekt skali, dając polskiemu sektorowi lotniczemu szanse na bardziej efektywne konkurowanie z głównymi graczami zrzeszonymi wokół już istniejących grup lotniczych, a przez to dysponującymi m.in. lepszą wyjściową pozycją rynkową i zapleczem finansowym - mówił w styczniu Rafał Milczarski, prezes Polskiej Grupy Lotniczej.
Oprócz już istniejących podmiotów, rząd zamierza utworzyć w ramach struktury PGL nowy podmiot w niezagospodarowanym dotychczas segmencie leasingu samolotów pasażerskich. Będzie się on specjalizował w pozyskiwaniu i leasingowaniu przewoźnikom samolotów, wykonując tę działalność na całkowicie rynkowych warunkach. Decyzja o powołaniu tej spółki, to najbardziej kontrowersyjna część planu działalności PGL.

Milczarski przekonuje, że utworzenie nowej firmy leasingowej wewnątrz PGL pozwoli na pozostawienie środków z leasingu samolotów w krwiobiegu polskiej gospodarki.

- Rynek leasingu samolotów cechuje się wysokimi marżami przy jednoczesnym znikomym ryzyku finansowym. Dotychczas z racji brakuje polskiego podmiotu zajmującego się taką działalnością te zyski zostawały poza granicami naszego kraju. Rynek leasingu samolotów jest globalny, dlatego jestem przekonany, że popyt na usługi takiej firmy będzie nie tylko wśród linii lotniczych w Polsce, ale też za granicą - dodaje.

Początkowy kapitał grupy ma wynosić 1,2 mld zł i ma posłużyć głównie jako podstawa do działania spółki leasingowej. Kwota ma wystarczyć na zakup kilku pierwszych samolotów.

Grupa dopuszcza możliwość dołączenia do niej innych przewoźników, niż tylko krajowych. Według Milczarskiego rynek lotniczy jest bardzo zmienny, i gdyby pojawiła się odpowiednia oferta, na pewno zostałaby rozważona. Obecnie jednak jedyną linią w grupie będzie LOT.
fot. Tomasz Śniedziewski
gość_b04f3 - Profil
gość_b04f3
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie