×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Niemiecki urząd zawiesił postępowanie wobec Lufthansy


Federalny Urząd Antymonopolistyczny w Niemczech nie dopatrzył się wzrostu ceny biletów Lufthansy po tym, gdy linie lotnicze airberlin zakończyły działalność.Federalny Urząd Antymonopolistyczny w Niemczech przyglądał się cenom biletów Lufthansy od listopada ubiegłego roku w odpowiedzi na skargi, że po przejęciu airberlin przewoźnik wykorzystuje dominującą pozycję na rynku do windowania cen. Zdaniem skarżących konsumentów, ceny biletów w Lufthansie podrożały o 30 proc. odkąd pod koniec roku przewoźnik stał się monopolistą na niemal wszystkich trasach krajowych w Niemczech. Po przejęciu airberlin Lufthansa i należąca do niej linia Eurowings odpowiadały za ponad 95 proc. podaży miejsc na trasach krajowych. 

Z zarzutami tymi nie zgadzał się Harry Hohmeister, członek zarządu niemieckiego przewoźnika, który w rozmowie z gazetą “Welt am Sonntag” nazwał je bezpodstawnymi. Hohmeister tłumaczył, że system cenowy biletów Lufthansy działa podobnie jak system Deutsche Bahn (DB), reagując elastycznie na rosnące czy malejące zapotrzebowanie na przewozy, a nie opierając się na stałych taryfach. W przypadku biletów Lufthansy obowiązuje 26 klas cenowych w zależności od czasu zakupu biletu oraz aktualnego obłożenia samolotów.

- Dlatego bilety lotnicze są raz tańsze, innym razem droższe, szczególnie w weekend, kiedy więcej pasażerów korzysta z przelotów - wyjaśniał Hohmeister, zapewniając że do wzrostu cen biletów dochodzi wyłącznie w pojedynczych przypadkach, natomiast dla 95 proc. pasażerów ceny te pozostały niezmienione. 

Wyjaśnienia nie przekonały jednak urzędników, którzy zdecydowali się o wszczęciu kontroli. Obecnie, po kilku miesiącach postępowania, Urząd nie dopatrzył się podwyżek cen biletów ze strony niemieckiego przewoźnika. 


Na ograniczenie podwyżek cen biletów Lufthansy bez wątpienia mało wpływ zwiększenie obecności linii lotniczych easyJet na rynku niemieckim, które spowodowało iż do lutego tego roku ceny połączeń lotniczych powróciły do poziomu, gdy na rynku działały linie lotnicze airberlin. 

Pomimo, że ceny biletów spadły, Federalny Urząd Antymonopolistyczny w Niemczech zapowiada, iż w dalszym ciągu będzie monitorował ceny połączeń. Urząd przypomina także, że “stosowanie algorytmów do ustalania poziomu cen nie zwalnia firmy z odpowiedzialności”. 

Przejęcie aktywów airberlin przez linie lotnicze Lufthansa oraz easyJet nie podoba się także liniom lotniczym LOT, które wniosły do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości skargę o stwierdzenie nieważności decyzji Komisji Europejskiej zezwalającej na przejęcie aktywów airberlin przez Lufthansę oraz decyzji zezwalającej na przejęcia aktywów airberlin przez easyJet. LOT argumentuje, że przejęcie to doprowadziło do nadmiernej koncentracji aktywów.
gość_16b9f - Profil
gość_16b9f
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie