×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Niemiecki urząd przyjrzy się cenom biletów Lufthansy


Federalny Urząd Antymonopolistyczny w Niemczech przeanalizuje ceny biletów Lufthansy. To efekt skarg, że po przejęciu airberlin przewoźnik wykorzystuje dominującą pozycję na rynku do windowania cen - informuje Deutsche Welle.Zdaniem skarżących konsumentów, ceny biletów w Lufthansie podrożały o 30 proc. odkąd przewoźnik stał się monopolistą na niemal wszystkich trasach krajowych w Niemczech. Po przejęciu airberlin Lufthansa i należąca do niej linia Eurowings odpowiadają za ponad 95 proc. podaży miejsc na trasach krajowych.

Z zarzutami tymi nie zgadza się Harry Hohmeister, członek zarządu niemieckiego przewoźnika, który w rozmowie z gazetą “Welt am Sonntag” nawzywa je bezpodstawnymi. Hohmeister tłumaczy, że system cenowy biletów Lufthansy działa podobnie jak system Deutsche Bahn (DB), reagując elastycznie na rosnące czy malejące zapotrzebowanie na przewozy, a nie opierając się na stałych taryfach. W przypadku biletów Lufthansy obowiązuje 26 klas cenowych w zależności od czasu zakupu biletu oraz aktualnego obłożenia samolotów.

- Dlatego bilety lotnicze są raz tańsze, innym razem droższe, szczególnie w weekend, kiedy więcej pasażerów korzysta z przelotów - wyjaśnia Hohmeister, zapewniając że do wzrostu cen biletów dochodzi wyłącznie w pojedynczych przypadkach, natomiast dla 95 proc. pasażerów ceny te pozostały niezmienione. 

Wyjaśnienia nie przekonują jednak urzędników.

- Zwróciliśmy się do Lufthansy z prośbą, by udostępniła nam informacje dot. systemu ustalania cen. Przyjrzymy się tym danym i zadecydujemy o potrzebie wdrożenia postępowania - powiedział Andreas Mund, szef Urzędu Antykartelowego. 

Niemiecki przewoźnik zapowiedział współpracę z urzędem antymonopolowym. 

- 

Możemy urzędowi wszystko udostępnić. Lufthansa nie ma żadnych tajemnic, ma natomiast dobre argumenty i nie ma nic do ukrycia - zapewnia Hohmeister. 


fot. Lufthansagość_ea08e - Profil
gość_ea08e
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie