×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Niekorzystne zmiany w programie lojalnościowym Qatar Airways


Członkowie programu lojalnościowego Privilege Club prowadzonego przez Qatar Airways muszą liczyć się z nagłym i do tego znacznym spadkiem wartości gromadzonych w nim mil.


W programie można gromadzić mile (zwane Qmiles) za przeloty rejsami Qatar Airways oraz wszystkich linii partnerskich z sojuszu oneworld. 

Nowe zasady wykorzystywania mil, dotyczące własnych rejsów katarskiego przewoźnika, zostały ogłoszone kilka dni temu i zaczęły obowiązywać niezwłocznie, czyli bez żadnego okresu przejściowego. Uczestnicy programu nie tylko nie mieli więc możliwości wcześniejszego zapoznania się z planowanymi zmianami warunków Privilege Club, ale przede wszystkim nie otrzymali też szansy na wykorzystanie zgromadzonych mil na dotychczasowych zasadach. 


Naruszony został tym samym dobry zwyczaj praktykowany przez wszystkie liczące się w branży programy lojalnościowe, zgodnie z którym wprowadzanie tak ważnych modyfikacji dotyczących zasad uczestnictwa następuje z większym wyprzedzeniem, aby klienci mogli dostosować się do nich i jeszcze przez pewien czas skorzystać z już posiadanych mil według starych przeliczników. 


Dewaluacja wartości mil wprowadzona przez Qatar Airways jest spora. Bilety-nagrody na niektórych trasach podrożały nawet o kilkadziesiąt procent w stosunku do dotychczasowych stawek. Przykładowo za bilet w jedną stronę w klasie biznes na trasie z Warszawy do Bangkoku kosztujący dotąd 75 tys. mil (plus podatki) trzeba obecnie zapłacić 125,5 tys. mil. Nowe stawki milowe można sprawdzić w kalkulatorze dostępnym na stronie linii

Niezależnie od tego katarski przewoźnik wprowadził niepobieraną dotychczas opłatę za wystawienie biletu za mile, która wynosi od 25 do 75 dolarów, w zależności od klasy serwisowej przelotu. Stawki obowiązujące dla przelotów liniami partnerskimi nie zostały na razie zmienione, przez co paradoksalnie są teraz dużo niższe niż dla rejsów własnych Qatar Airways. Należy jednak przypuszczać, że ten stan rzeczy nie utrzyma się zbyt długo i wkrótce także w tym zakresie warunki Privilege Club zostaną zmodyfikowane na niekorzyść uczestników programu. 

Nasz komentarz

Ogłoszone modyfikacje w programie lojalnościowym Privilege Club to już kolejne, bardzo niekorzystne zmiany, z którymi muszą liczyć się klienci tego przewoźnika. Zaledwie kilka miesięcy temu przewoźnik ograniczył m.in. dostęp do poczekalni dla klasy pierwszej i biznes dla posiadaczy biletów wystawionych za mile. Cięcia kosztów dotykające program lojalnościowy linii nie są same w sobie zaskakujące - sytuacja finansowa Qatar Airways uległa pogorszeniu, zwłaszcza po wprowadzonych w zeszłym roku ograniczeniach ruchu w regionie narzuconych na linie w efekcie kryzysu politycznego w relacjach Kataru z większością sąsiednich krajów. 

Modyfikacja stawek milowych skutkująca dewaluacją wartości samych mil także nie jest w branży niczym nadzwyczajnym. Podobne zmiany wprowadzają co jakiś czas inni przewoźnicy na całym świecie. Głównym problemem w przypadku Qatar Airways jest natomiast sposób, w który zakomunikowano te zmiany. Uczestnicy programu zostali nimi zaskoczeni i nie mieli możliwości przygotowania się do nowych "reguł gry". Podważa to zaufanie do katarskich linii, które choć oferują znakomity produkt i serwis w swoich samolotach, to po raz kolejny rozczarowują stylem obsługi swych klientów i to paradoksalnie tych najbardziej lojalnych.

Fot. P. Bożyk
gość_f093b - Profil
gość_f093b
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie