×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Dubaj: Remont pasa startowego w przyszłym roku


Władze portu lotniczego w Dubaju potwierdziły plany zamknięcia południowego pasa startowego na 45 dni w 2019 r., celem przeprowadzenia kompleksowej modernizacji mającej na celu podniesienie bezpieczeństwa i przepustowości.


Port lotniczy w Dubaju (DXB) obsługuje ponad 1100 operacji lotniczych dziennie, z przewagą samolotów szerokokadłubowych. Podczas gdy bieżące prace związane z utrzymaniem drogi startowej są planowane raz w tygodniu, większe modernizacje wymagają całkowitego zamknięcia drogi startowej. 

Tak jest w przypadku południowego pasa startowego (12R-30L), który wymaga całkowitego odnowienia nawierzchni oraz wymiany oświetlenia naziemnego i infrastruktury pomocniczej. Północny pas DXB (równoległy do południowego) przeszedł podobny program renowacji w 2014 roku, wtedy prace trwały jednak dłużej bo 80 dni


Projekt modernizacji południowego pasa startowego obejmie rozmieszczenie około 60 000 ton asfaltu i 8 000 m3 betonu na pasie startowym i przyległych drogach kołowania. Zainstalowane zostanie także aż 800 km kabli głównych oraz dojdzie do zastąpienia ponad 5500 świateł drogi startowej bardziej nowoczesną, ekonomiczną i przyjazną dla środowiska technologią. 

Aby ograniczyć wpływ prac remontowych na działalność lotniska, modernizacja ma się odbyć od 16 kwietnia do 30 maja, kiedy ruch pasażerski w porcie jest najmniejszy. W okresie zamknięcia południowego pasa linie lotnicze będą musiały ograniczyć swoją działalność na lotnisku ze względu na znaczną redukcję zdolności operacyjnych portu. Władze lotniska poinformowały w komunikacie prasowym, iż poinformowały już linie lotnicze o potrzebie ograniczenia operacji w trakcie przyszłorocznych prac modernizacyjnych.

Podobnie jak w przypadku prac przy północnym pasie startowym w 2014 roku, część operacji (w szczególności cargo, lotów czarterowych i general aviation) może zostań skierowana do portu Dubai World Central (DWC). Port World Central jest obecnie w trakcie rozbudowy, która zwiększy jego przepustowość z 5-7 milionów pasażerów rocznie do 26 milionów pasażerów rocznie. 

Fot. Wikimedia Commonsgość_763e4 - Profil
gość_763e4
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie