×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Przewoźnicy spodziewają się opóźnień dostaw airbusów A320neo


Linie lotnicze HK Express z Hongkongu oraz S7 Airlines z Rosji spodziewają się znaczących opóźnień dostaw zamówionych airbusów A320neo napędzanych silnikami Pratt & Whitney PW1100 GTF.Wydany w 9 lutego dokument EAD stwierdza, że działanie było konieczne po tym, jak kilka samolotów z rodziny A320neo zgłosiło wyłączenie jednego z silników w locie (IFSD) lub przerwanie startu (RTO). Do uszkodzonych wariantów PW1100G należą: silniki PW1127G-JM, PW1127GA-JM, PW1130G-JM, PW1133G-JM i PW1133GA-JM mające numer seryjny silnika (ESN) rozpoczynający się od P770450.

Problemy z silnikami Pratt & Whitney PW1100 GTF doprowadziły do kontroli tych jednostek napędowych, która ujawniła wady produkcyjne w 30 proc. ze 113 silników Pratt & Whitney GTF zainstalowanych w airbusach A320neo na całym świecie. 

Dziennik “South China Morning Post” dotarł do wewnętrznego dokumentu HK Express, z którego wynika iż opóźniania produkcji airbusów wywołane problemami z wadliwymi jednostkami napędowymi mogą sięgnąć nawet sześciu miesięcy. W piśmie skierowanym do personelu pokładowego, niskokosztowy przewoźnik z Hongkongu informuje, iż biorąc pod uwagę niepewną sytuację z silnikami, poważnie rozważa przesunięcie odbioru nowych airbusów A320 neo do początku przyszłego roku. 


- W tej chwili priorytetem jest pozyskanie silników zapasowych do wszystkich dotkniętych problemem obecnie użytkowanych samolotów. Proces ten może zająć kilka miesięcy. Wszystkie nowe P&W neo znajdujące się na linii produkcyjnej Airbusa mogą zostać opóźnione o sześć miesięcy lub dłużej - czytamy w dokumencie. 

W następstwie dyrektywy EAD linie lotnice HK Express uziemiły jednego w pięciu airbusów A320neo w swojej flocie. 

Z koniecznością dokonania podobnych ograniczeń oferowania borykają się linie lotnicze S7 Airlines z Rosji. Jak donoszą rosyjskie media, Natalja Filewa, jedna z współwłaścicieli przewoźnika, powiedziała iż opóźnienia dostaw są “bardzo prawdopodobne”. 


Dyrektywa EAD nie dotyczy rodziny airbusów A320neo napędzanych silnikami CFM International LEAP. 

W ubiegłym tygodniu Greg Hayes, prezes United Technologies, firmy do której należy Pratt & Whitney powiedział, że producent wznowił produkcję silników po tym, gdy zastosowano poprawioną uszczelkę rufowej sprężarki wysokiego ciśnienia w każdym z silników. Modyfikacja uzyskała zgodę FAA, EASA oraz Airbusa. Dostawy zmodyfikowanych jednostek napędowych rozpoczną się od kwietnia. 

fot. HK Express, Airbusgość_e672f - Profil
gość_e672f
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie