Przewoźnicy spodziewają się opóźnień dostaw airbusów A320neo

27 lutego 2018 09:25
1 komentarz
Linie lotnicze HK Express z Hongkongu oraz S7 Airlines z Rosji spodziewają się znaczących opóźnień dostaw zamówionych airbusów A320neo napędzanych silnikami Pratt & Whitney PW1100 GTF.
Reklama

Wydany w 9 lutego dokument EAD stwierdza, że działanie było konieczne po tym, jak kilka samolotów z rodziny A320neo zgłosiło wyłączenie jednego z silników w locie (IFSD) lub przerwanie startu (RTO). Do uszkodzonych wariantów PW1100G należą: silniki PW1127G-JM, PW1127GA-JM, PW1130G-JM, PW1133G-JM i PW1133GA-JM mające numer seryjny silnika (ESN) rozpoczynający się od P770450.

Problemy z silnikami Pratt & Whitney PW1100 GTF doprowadziły do kontroli tych jednostek napędowych, która ujawniła wady produkcyjne w 30 proc. ze 113 silników Pratt & Whitney GTF zainstalowanych w airbusach A320neo na całym świecie.

Dziennik “South China Morning Post” dotarł do wewnętrznego dokumentu HK Express, z którego wynika iż opóźniania produkcji airbusów wywołane problemami z wadliwymi jednostkami napędowymi mogą sięgnąć nawet sześciu miesięcy. W piśmie skierowanym do personelu pokładowego, niskokosztowy przewoźnik z Hongkongu informuje, iż biorąc pod uwagę niepewną sytuację z silnikami, poważnie rozważa przesunięcie odbioru nowych airbusów A320 neo do początku przyszłego roku.


- W tej chwili priorytetem jest pozyskanie silników zapasowych do wszystkich dotkniętych problemem obecnie użytkowanych samolotów. Proces ten może zająć kilka miesięcy. Wszystkie nowe P&W neo znajdujące się na linii produkcyjnej Airbusa mogą zostać opóźnione o sześć miesięcy lub dłużej - czytamy w dokumencie.

W następstwie dyrektywy EAD linie lotnice HK Express uziemiły jednego w pięciu airbusów A320neo w swojej flocie.

Z koniecznością dokonania podobnych ograniczeń oferowania borykają się linie lotnicze S7 Airlines z Rosji. Jak donoszą rosyjskie media, Natalja Filewa, jedna z współwłaścicieli przewoźnika, powiedziała iż opóźnienia dostaw są “bardzo prawdopodobne”.


Dyrektywa EAD nie dotyczy rodziny airbusów A320neo napędzanych silnikami CFM International LEAP.

W ubiegłym tygodniu Greg Hayes, prezes United Technologies, firmy do której należy Pratt & Whitney powiedział, że producent wznowił produkcję silników po tym, gdy zastosowano poprawioną uszczelkę rufowej sprężarki wysokiego ciśnienia w każdym z silników. Modyfikacja uzyskała zgodę FAA, EASA oraz Airbusa. Dostawy zmodyfikowanych jednostek napędowych rozpoczną się od kwietnia.

fot. HK Express, Airbus

Ostatnie komentarze

greg0303 2018-03-16 21:56   
greg0303 - Profil greg0303
Kolejne kłopoty z silnikami GTF będą kosztować ich producenta, firmę Pratt & Whitney, $50 milionów.
Oryginalne uszczelki zużywały się zbyt szybko, co wymagało częstych przeglądów, a poprawiona ich wersja była nieszczelna, co doprowadzało do samoistnego wyłączania się silników.
Pratt & Whitney wrócił więc czasowo do montażu oryginalnej wersji.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy