Ze Słowacji autobusem na Jasionkę

Jakub Bujnik - Profil Jakub Bujnik
21 lutego 2018 09:01
18 komentarzy
Marszałek województwa podkarpackiego oraz przewodniczący kraju preszowskiego na Słowacji podpisali porozumienie w sprawie uruchomienia połączenie autobusowego ze Słowacji na rzeszowskiego lotnisko.
Reklama

W podpisanej deklaracji obie strony wyraziły wolę współpracy na rzecz uruchomienia połączenia autobusowego na linii Preszew – Rzeszów. Kursy mają być tak skomunikowane, aby Słowacy mogli korzystać z połączeń realizowanych z lotniska w Rzeszowie. Chodzi zwłaszcza o uruchamiane już niebawem loty do Nowego Jorku oraz Tel Awiwu.

- Nasza współpraca ze Słowacją, z krajem preszowskim jest bardzo aktywna. Myślę, że tą dzisiejszą deklaracją, która będzie uruchamiała połączenia autobusowe między Rzeszowem a Preszowem, tę współpracę jeszcze bardziej aktywizujemy. Planowane połączenie będzie służyć rozwojowi gospodarczemu obu regionów - powiedział Władysław Ortyl, marszałek województwa.


Przewodniczący kraju preszowskiego Milan Majerský podkreślał, że wspólne plany uruchomienia połączeń autobusowych bardzo mu się podobają i jest przekonany, że wielu Słowaków będzie z nich chętnie korzystało, gdyż jest na to zapotrzebowanie.

- Dzięki tym kursom autobusowym będziemy mogli korzystać z połączeń transkontynentalnych, aby dostać sie na drugą półkulę. To jest dla nas bardzo pozytywny sygnał. Dla Kraju Preszowskiego rzeszowskie lotnisko jest najbliższym portem lotniczym, z którego realizowane są takie połaczenia – mówił Majerský.

Przewodniczącemu towarzyszyli w podpisaniu deklaracji Jozef Cvoliga, dyrektor urzędu kraju preszowskiego oraz Ján Dzurjuv - dyrektor departmentu transportu, którzy również przekonują, że nowe połączenia autobusowe są bardzo ważne dla ich regionu.

- Połączenie do Nowego Jorku, które uruchamiamy 30 kwietnia może służyć nie tylko pasażerom z Podkarpacia, ale także mieszkańcom kraju preszowskiego. Wierzę, że z każdym kolejnym lotem do Nowego Jorku pasażerów ze Słowacji będzie coraz więcej. Równie interesującą ofertą dla Słowaków mogą być połączenia z Tel Awiwem. Orientacyjnie mogę podać, że takie połączenie startowałoby o 6 rano, z Koszyc przez Preszów do Rzeszowa, na lotnisko w Jasionce. Póki nie podpiszemy umowy nie chcę zdradzać nazwy przewoźnika, ale jest to lokalna firma - dodał Michał Tabisz, prezes rzeszowskiego lotniska.

Połączenia autobusowe mają być realizowane w formule przewozów komercyjnych, ale jak dodał marszałek samorząd województwa będzie się przyglądał jego rozwojowi i podejmował ewentualnie nowe decyzje.

Fot. Michał Mielniczuk
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
06p26 2018-03-29 16:21   
06p26 - Profil 06p26
Ktoś wie jaki autobus będzie obsługiwał to połączenie? Bo jak na razie to cisza.
qwerty 2018-02-26 13:01   
qwerty - Profil qwerty
gość_fd960 To własnie jest podejście samorządu podkarpackiego i zarządu lotniska do sprawy transportu. Gadają o udrożnieniu granicy z Ukrainą organizują połączenia na Słowację a nie potrafią się dogadać z miejscowymi przewoźnikami, żeby zrobili w już istniejących trasach przystanek na lotnisku. Czy podróż z WAW do RZE Neobusem lub Polskim busem na prawdę wydłużona o te 10 min i kilka km to taki problem? Teraz bedą promować kolej do portu bo jest dofinansowanie, śmiech na sali. Będzie to samo co w Lublinie, puste wagony i redukcja połączeń ze względu na koszty. A wybudowanie nowej lini to kilkaset mln zł. Za to można będzie wstęgę przeciąć....
gość_709f1 2018-02-22 19:42   
gość_709f1 - Profil gość_709f1
@gość_89b60 i co chcialeś pokazac swoim "inteligentnym" wpisem? @gość_fd960 nie chodzi o km, chodzi o czas - 20 minut wyjęte z rozkładu. I to jest powód dla którego nie zajeżdżają.
 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama