IATA popiera pomysł budowy CPK
Europa Wschodnia i Środkowa generuje coraz większe zapotrzebowanie na rynku lotniczym. IATA popiera pomysł budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego i widzi w nim antidotum na problemy infrastruktury lotniczej w tej części Europy.
Reklama
W ubiegłym tygodniu IATA opublikowała roczne dane liczbowe na temat globalnego popytu pasażerskiego oraz cargo w 2017 r. Pokazały one, że zapotrzebowanie na transport lotniczy jest niezmiennie wysokie. Ruch wyrażony wskaźnikiem RPK wzrósł o 8,2 proc., a średni współczynnik obłożenia osiągnął 84,4 proc.

- Mamy do czynienia z kryzysem infrastrukturalnym. Nowe inwestycje w sektorze lotniczym czy zarządzania ruchem powietrznym są niezbędne, aby zaspokoić przyszłe wzrosty w branży - mówi Alexander de Juniac, dyrektor generalny IATA.
Największe zapotrzebowanie na rozwój lotniczy ma miejsce w Europie Środkowej i Wschodniej. Najważniejszym punktem na mapie inwestycji jest Polska i budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego. Lotnisko Chopina ma coraz większe problemy z przepustowością dlatego, zdaniem IATA, inwestycja w nowy centralny port lotniczy w Polsce jest niezbędna.

- Stoimy przed potencjalnym koszmarem infrastruktury w wielu częściach Europy. Niektórzy kwestionują, czy kiedykolwiek zobaczymy ponownie duży projekt portu lotniczego. Polska wizja jest antidotum na tę pesymistyczną postawę. Nowe lotnisko ujawnia przekonanie o istotnym znaczeniu podróży lotniczych do budowania dobrobytu, zarówno pod względem gospodarczym, jak i kulturowym - mówi Rafael Schvartzman, regionalny wiceprezes IATA ds. Europy.
Według niego dążenie Polski do rozwoju infrastruktury lotniczej może być naszym atutem i to właśnie z naszego kraju inni powinni wziąć przykład, aby zadbać o przyszłość rynku lotniczego w Europie. Schvartzman ma nadzieje, że tą samą drogą pójdą inne kraje ponieważ nie jest jeszcze za późno, aby Europa zaplanowała zrównoważoną rozbudowę infrastruktury, transportu lotniczego i skorzystała ze wzrostu na tym rynku w przyszłości.
Już teraz Polska prowadzi wspólne działania ze stowarzyszeniem IATA, we współpracy z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej w celu wypracowywania krajowej strategii dotyczącej przestrzeni powietrznej. Dzięki silnym przygotowaniom strategicznym na ziemi i w powietrzu, według IATA, Polska buduje drogę do przywództwa lotniczego w Europie.