KE wszczyna postępowanie ws. Przewozów Regionalnych

24 stycznia 2018 09:10
5 komentarzy
Komisja Europejska rozpoczęła dochodzenie w sprawie pomocy publicznej na restrukturyzację udzielonej spółce Przewozy Regionalne, informuje IAR.
Reklama
Dochodzenie związane jest z tym, że w 2015 r. Przewozy Regionalne otrzymały pomoc na restrukturyzację w wysokości 770 mln złotych.

- Musimy ocenić, czy przyznane wsparcie jest zgodne z unijnymi przepisami dotyczącymi pomocy publicznej i zadbać o to, by nie prowadziło ono do zakłóceń konkurencji na rynku kolejowym - wyjaśniła Margrethe Vestager, unijna komisarz odpowiedzialna za postępowanie.

Wątpliwości KE budzi fakt, że spółka mogła w przeszłości otrzymać pomoc publiczną, podczas gdy zgodnie z prawem Unii Europejskiej przedsiębiorstwo może korzystać ze wsparcia państwa jedynie raz na 10 lat.

Przewozy Regionalne nie są zaskoczone decyzją Komisji.

- Wszczęcie formalnego postępowania w sprawie udzielonej spółce Przewozy Regionalne pomocy publicznej jest typowym w takich przypadkach etapem procedury prowadzonej przez Komisję Europejską i nie stanowi zaskoczenia dla strony polskiej - czytamy w komunikacie spółki.


Przewozy Regionalne informują, że od chwili otrzymania od państwa pomocy na restrukturyzację, prowadzą dialog z przedstawicielami Komisji oraz zapewniają iż kontakt ten będzie kontynuowany

- 

Plan restrukturyzacji Spółki został notyfikowany do Komisji Europejskiej i do chwili obecnej, w ramach toczącego się postępowania wstępnego, prowadzony był dialog z Komisją Europejską w formie kontaktów bezpośrednich oraz wyjaśnień pisemnych. Dotychczas przekazano Komisji Europejskiej szereg dodatkowych informacji i wyjaśnień dotyczących kwestii budzących jej wątpliwości, co będzie kontynuowane w kolejnym etapie procedury. Celem postępowania formalnego będzie wyjaśnienie wszelkich wątpliwości dotyczących sprawy oraz zapewnienie, adekwatnej do poziomu skomplikowania, transparentności - zapewniają przedstawiciele spółki.

Spółka Przewozy Regionalne jest największym największym pasażerskim przewoźnikiem kolejowym w kraju, posiadającym 27 proc. udziałów w rynku. Większościowym akcjonariuszem Spółki jest Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_b0f29 2018-01-24 20:53   
gość_b0f29 - Profil gość_b0f29
gość_704e4; I czy zabroniła Alitalii otwieranie nowych połączeń w trakcie otrzymywania pomocy publicznej?
gość_704e4 2018-01-24 18:42   
gość_704e4 - Profil gość_704e4
A czy KE wszczela postepowanie ws. ciaglych pozyczek bezzwrotnych dla Alitalii??
gość_6cda4 2018-01-24 18:26   
gość_6cda4 - Profil gość_6cda4
gość_abd57: Też tym jestem zdziwiony, ale oni oficjalnie poparli Unijny program liberalizacji (tzw. IV pakiet kolejowy) :O
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy