×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Emirates chce latać do Warszawy airbusem A380


Coraz głośniej mówi się o zainteresowaniu Emirates rozpoczęciem lotów z Warszawy airbusem A380. Lotnisko Chopina otrzymało zapytanie o możliwość wykonywania lotów największym samolotem pasażerskim na świecie.Pod koniec października pisaliśmy, że super-jumbo Emirates może rozpocząć regularne loty z Dubaju do Warszawy od połowy maja br. Na wczorajszej (16.01) konferencji prasowej prezes PPL-u Mariusz Szpikowski potwierdził zainteresowanie linii z Dubaju zamianą boeinga B777 na airbusa A380. Lotnisko otrzymało zapytanie o możliwość wykonywania lotów do Warszawy największym samolotem pasażerskim na świecie. Czy Emirates rozpocznie loty na A380 z Polski?

Prezes PPL-u studzi emocje. Według niego takie posunięcie nie jest zbyt ekonomiczne dla samego portu.

Czy strategicznym celem PPL-u są operacje na A380? Zdecydowanie nie. Mówi się o prestiżu, jednak na koniec dnia liczy się ekonomia. Chcę zaplanować tak rozbudowę portu, aby znalazło się więcej miejsc dla samolotów kodu C (B737, A320) i E (B787). Nie będę robił przełomu dla A380 - komentował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Mariusz Szpikowski, prezes PPL i dyrektor Lotniska Chopina.


Według Szpikowskiego super-jumbo zajmuje znacznie więcej miejsca niż maszyny obecne obsługiwane w Warszawie. Również manewry na płycie np. wypychania samolotu wiążą się z zapewnieniem większej przestrzeni wokół niego. Obsługa A380 wiązałaby się z zajęciem aż dwóch miejsc postojowych. 

- Wymagałoby to szeregu inwestycji jak chociażby przebudowy gate'u dla lotów do Dubaju. Pamietajmy, że A380 zabiera na pokład średnio ponad 500 osób, a sprawny boarding co przy obecnych bramkach nie jest możliwy - dodaje Szpikowski.

Nie wiadomo więc czy A380 w barwach Emirates pojawi się na stałe w Warszawie. Linia od kilku miesięcy wyraża zainteresowanie zamianą maszyny na większą, jednak ostateczna decyzja należy do operatora lotniska.fot. Piotr Bożyk


gość_b1bca - Profil
gość_b1bca
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie