Wypadek Dasha PLL LOT na Lotnisku Chopina

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
10 stycznia 2018 21:53
18 komentarzy
Na Lotnisku Chopina w środę (10.01) wieczorem o godzinie 19:19 awaryjnie lądował samolot Polskich Linii Lotniczych LOT lecący z Krakowa do Warszawy. Pilot sygnalizował w locie usterkę podwozia.
Reklama

Samolotem Bombardier Dash Q400 o numerach SP-EQG należącego do LOT-u leciało 59 pasażerów i cztery osoby z załogi. Podczas lądowania w samolocie doszło do uszkodzenia przedniego podwozia. Lądowanie odbyło się w asyście straży pożarnej. Nikomu nic się nie stało, nikt nie został ranny. Wszyscy pasażerowie są pod opieką służb.


- Lotnisko jest zamknięte na cztery godziny. Oznacza to, że w tym czasie nie mogą lądować ani startować inne samoloty. Wszyscy pasażerowie zostali przewiezieni do terminala VIP i są pod opieką - powiedział Hubert Wojciechowski, dyrektor marketingu i PR Lotniska Chopina.


Ze wstępnych informacji wynika, że nie wysunęło się przednie podwozie. – Po lądowaniu nie zablokowała się przednia część podwozia, w efekcie ono się złożyło, a samolot uderzył kadłubem o pas startowy – mówił w rozmowie z TVN Warszawa Adrian Kubicki, rzecznik PLL LOT. Dodał, że załoga już wcześniej otrzymała sygnał, że może wystąpić problem z podwoziem. - Dlatego mogła przygotować odpowiednie lądowanie. Podwozie wysunęło się, ale nastąpił problem z jego zablokowaniem. Po przyziemieniu, przednia część schowała się w głąb kadłuba – tłumaczy Kubicki.

Lotnisko było zamknięte do 23:30, po tej godzinie wznowiło funkcjonowanie. Nadal mogą jednak występować problemy operacyjne.

#artykuł aktualizowany
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_5faa9 2018-01-13 14:45   
gość_5faa9 - Profil gość_5faa9
Niestety taka jest flota LOTu. I oni jeszcze chcą CPL budować. Po co???
kamkam 2018-01-11 20:12   
kamkam - Profil kamkam
Gość _f44e7 planując lot, nie zawsze można użyć, jako zapasowego, najbliższego lotniska. Związane jest to z ryzykiem wystąpienia podobnych zjawisk pogodowych. Zdarza się, że najbliższym zapasem dla WAW, z "pewną" pogodą, jest TXL, lub CPH. Dodatkowo, to co napisał gość_c4863, ważne, by w takich sytuacjach nie sparaliżować pracy innych lotnisk.
gość_c4863 2018-01-11 19:37   
gość_c4863 - Profil gość_c4863
gość_f44e7 - Myślę że brane jest pod uwagę wiele czynników. Z jednej strony możliwości operacyjne lotnisk czyli ile jest wolnych miejsc postojowych w danym momencie oraz jak ta sytuacja będzie wyglądać przez okres zamknięcia lotniska docelowego. Chodzi o to aby nie zakłócić normalnej pracy tychże. Po drugie w planie lotu chyba jest zawsze określone przed startem lotnisko zapasowe. Nie wiem jaki jest ich dobór - czy decyzja pilota czy linii w kontekście operacyjnym (lądujemy alternatywnie tam gdzie latamy - wczorajszy przykład: wieczorny Qatar poleciał do Budapesztu cofając z nad Lublina, a Air france wylądował w Krakowie). Reasumując, PAŻP daje rekomendacje a pilot na podstawie tego, zaleceń linii, planu oraz ilości paliwa podejmuje ostateczną decyzję. Która jak widać nie musi być oczywista jak nam sie wydaje.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama