Lotnisko w Berlinie jeszcze później

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
25 listopada 2017 09:00
9 komentarzy
Nowy port lotniczy w Berlinie może ruszyć dopiero w 2021 r. - dekadę później niż oryginalnie planowane. Zgodnie z informacjami, do których dotarł "Der Tagesspiegel", podczas kontroli terminala wykryto usterki nawet w systemach, które już rzekomo naprawiono.
Reklama
Kontrolę przeprowadzili pracownicy firmy certyfikującej TUV Rheinland. Dotyczyła ona tylko pirsu północnego terminala, mającego prostszą konstrukcję niż południowy. Poważne braki wykryto w sześciu z dziesięciu sprawdzonych systemów, także w tych, które były już naprawiane. Lista błędów jest długo i dotyczy m.in. systemów ochrony przeciwpożarowej, które od początku są największym problem w terminalu lotniska im. Willy'ego Brandta.

Raport firmy certyfikującej, której pozytywna opinia jest niezbędna do oddania budynku, wskazuje drobniejsze błędy w niemal każdym systemie. To oznacza, że nie ma szansy na oddanie lotniska do użytku w 2019 r., zgodnie z obecnym planem. Według "Der Tagesspiegel", może to nastąpić dopiero w 2021 r.

Budowa nowego berlińskiego lotniska im. Willy'ego Brandta rozpoczęła się w 2006 r., a miało ono ruszyć już w 2011 r. W trakcie budowy przełożono datę startu na czerwiec 2012 r. Kilka dni przed tą datą okazało się, że z uwagi na liczne błędy konstrukcyjne otwarcie lotniska nie będzie wtedy możliwe. Datę startu wielokrotnie przekładano, a w pewnym momencie pojawiły się nawet wątpliwości, czy w ogóle opłaca się naprawiać pełen fuszerek terminal.

Już teraz wiadomo, że w momencie uruchomienia BER będzie zbyt małym lotniskiem. Pierwotna jego przepustowość ma wynieść 27 mln pasażerów rocznie - w 2016 r. funkcjonujące lotniska Tegel i Schonefeld odprawiły łącznie niemal 33 mln osób, o 11,4 proc. więcej niż w 2015 r. Z tego powodu, wbrew pierwotnym planom, po uruchomieniu nowego lotniska dzielące z nim pasy startowe lotnisko Schonefeld pozostanie przez jakiś czas otwarte, a do otwarcia BER będzie rozbudowywane. Nie wiadomo, czy możliwe będzie natychmiastowe zamknięcie Tegel.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_ec29c 2017-11-30 09:52   
gość_ec29c - Profil gość_ec29c
Akurat PO jest intelektualnie w stanie wpaść na referendum, bo przy okazji metropolii warszawskiej Sasina podjęli uchwałę. Wojewoda skorzystał z kruczka prawnego by uchylić.

Co więcej PiS się strasznie podłożył pozostawiając Okęcie dla VIP-ów. Co nie jest winą Wilda tylko kogoś wyżej w ich hierarchii.

Myślę, że PO kalkuluje czy im się to opłaca i kiedy takie referendum zrobić. Zresztą w Berlinie odbyło się referendum na temat zamknięcia Tegla zorganizowane przez sojusz Ryan/FDP.

A CPL-u nikt nie chce, ani Warszawiacy, ani regiony.
gość_06c6e 2017-11-30 07:56   
gość_06c6e - Profil gość_06c6e
A ja myślę, że gdyby mieszkańcy Berlina naprawdę potrzebowali tego lotniska, to by od początku budowę inaczej monitorowano i z terminowym otwarciem nie byłoby problemu. Ale ono jest zbędne, nikt nie protestuje, że otwarcie się przeciąga. Analogicznie mieszkańcy Warszawy również nie potrzebują CPL. Mieszkańcy nie lubią lotnisk na które daleko i trudno dojechać. Lepsze mniejsze, ale wygodne. Szkoda, że w Warszawie nie będzie referendum „Nie przenoście nam lotniska do Baranowa”, bo wynik byłby oczywisty.
lmajchrowski 2017-11-30 02:30   
lmajchrowski - Profil lmajchrowski
gość_067ae: No juz wiekszej glupoty to ja nie czytalem. Slyszales o czyms takim jak plany. Takie ksiazki stworzone dla wykonawcow aby mogli zbudowac np. lotnisko. Wszystko wykonywane jest zgodnie z planami ewentualnie nanoszone sa poprawki w trakcie prac gdyz bledow sie nie uniknie ale wszytko zalerzy od architektow a nie od firm budowlanych. Pomysl co by sie stalo gdyby kazdy z podwykonawcow robil co by mu sie podobalo ??
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy