im. Willy'ego Brandta w Berlinie zostanie otwarte nie wcześniej niż w 2017 lub 2018 r. - poinformował niemiecki tygodnik Zeit." />

Lotnisko BER zostanie otwarte w 2018 r.?

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
24 listopada 2014 19:08
10 komentarzy
Nowe lotnisko BER im. Willy'ego Brandta w Berlinie zostanie otwarte nie wcześniej niż w 2017 lub 2018 r. - poinformował niemiecki tygodnik Zeit.
Reklama
W nowym terminalu od początku występowały problemy z systemem przeciwpożarowym (ostrzeżenia, system zamykania drzwi, wentylacja). Port nie spełniał także wymogów przewidzianych w przepisach antyhałasowych. Według najnowszych informacji do maja 2015 r. mają zostać przesłane do agencji rządowych, w celu zatwierdzenia, poprawione plany systemu przeciwpożarowego. Następnie zostanie podjęta decyzja o przebudowie systemu, a w przetargu wybrana będzie nowa firma, która go zbuduje.

Warto dodać, że w 2016 r. wygaśnie pozwolenie na budowę lotniska. Dlatego jeżeli do połowy 2016 r. budowa BER nie zostanie ukończona, to władze portu muszą wystąpić z wnioskiem o nowe pozwolenie. Po jego otrzymaniu BER będzie musiał przestrzegać norm bezpieczeństwa i przepisów budowlanych z 2016 r.

Obecnie jednym z największych problemów nowego terminala są kable umieszczone w pustych przestrzeniach. Okazało się, że prawie żadne z kabli elektrycznych/elektronicznych nie zostały ułożone według planów budowlanych.

//www.pasazer.com/img/images/normal/lotnisko,ber,terminal(pbozyk)2.jpg
Jak już wielokrotnie informowaliśmy, budowa lotniska BER przebiega z olbrzymimi trudnościami. Port lotniczy miał pierwotnie zostać otwarty już w 2011 r., ale z uwagi na liczne wady ujawnione podczas odbiorów technicznych prawdopodobnie nie zacznie działać wcześniej niż w 2016 r. Do tego wiadomo już, że lotnisko BER będzie w momencie oddania zbyt małe, dlatego już teraz trwają przygotowania do jego powiększenia. Jako ciekawostkę warto dodać, że mieszkańcy nowego okolicy portu lotniczego mogą już sprawdzić, jaki hałas wygenerują samoloty, które nie zaczęły tam jeszcze latać.

Większość ruchu lotniczego w Berlinie obsługuje działające już na granicy możliwości operacyjnych lotnisko Tegel. By chociaż doraźnie poprawić panujące tam warunki, rada nadzorcza spółki Berliner Flughafen zadecydowała rok temu o zainwestowaniu 20 mln euro w stary port lotniczy.

Opóźnienie i coraz większe nakłady finansowe na berliński port lotniczy wywołują wzrost niezadowolenia niemieckich podatników z których kieszeni pochodzą dodatkowe nakłady na inwestycję.

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożyk

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_5177f 2014-12-12 22:22   
gość_5177f - Profil gość_5177f
Bedzie ciasno bo Tegel i Schönefeld zblizaja sie do 30 mln pax rocznie.
camilio 2014-12-12 19:45   
camilio - Profil camilio
Informacja po dzisiejszej radzie nadzorczej: budowa jest już pod kontrolą; jest propozycja dobudowania jednej części, by zwiekszyć możliwość obsługi do 37 mln pax rocznie. Zakończenie prac do czerwca 2016. Potem odbiory i sprawdzenia. Lotnisko rusza w drugiej połowie 2017.
maciek_waw 2014-11-27 20:22   
maciek_waw - Profil maciek_waw
Ledwo je otworzą, to już będzie trzeba robić lifting, bo będzie mało nowoczesne (projekt z 2005 roku!).
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama