Gdańsk będzie miał ILS kategorii III
Gdańsk będzie pierwszym polskim lotniskiem regionalnym z systemem lądowania instrumentalnego (ILS) najwyższej, III kategorii. System ma ruszyć jesienią 2018 r. i niemal do zera zmniejszyć liczbę odwołań z powodów pogodowych.
Reklama
Lotnisko w Gdańsku będzie miało system ILS kategorii IIIB, która umożliwia lądowanie samolotów przy widzialności wzdłuż pasa równej zaledwie 75 m oraz podstawie chmur praktycznie na wysokości pasa startowego. Taki system umożliwia też operacje z wykorzystaniem modułu autoland, w którym piloci tylko kontroluje lądowanie wykonywane przez autopilota.
Tomasz Kloskowski, prezes lotniska, twierdzi w rozmowie z "Gazetą Wyborczą Trójmiasto", że podniesienie kategorii systemu niemal do zera wyeliminuje utrudnienia operacyjne spowodowane mgłą czy gęstymi chmurami. To ważny argument dla lotniska w rozmowach z przewoźnikami, szczególnie bazowymi.
ILS kategorii IIIB to stosunkowo niewielka inwestycja w porównaniu do podniesienia kategorii systemu z I na II, które kosztowało 60 mln zł. Teraz lotnisko wyda tylko 6 mln zł. Nadajniki systemu, służące do określania pozycji samolotu względem idealnej ścieżki podejścia, są już przystosowane do kategorii III, podobnie jak oświetlenie samej drogi startowej.
Teraz najważniejszym zadaniem jest dostosowanie do wyższej kategorii dróg kołowania i płyt postojowych. Operacje w warunkach kategorii III wiążą się bowiem z niewielką widzialnością także na ziemi, a tym samym wymuszają instalacje lepszych systemów lokalizacji samolotów i wszystkich pojazdów lotniskowych.
Jak donosi "GW Trójmiasto", w Gdańsku system będzie się opierał o instalację pętli indukcyjnych, które będą przekazywały kontrolerom informacje o lokalizacji pojazdów w odniesieniu do zdefiniowanych wcześniej sektorów. Na większych lotniskach zwykle montuje się nadajniki w pojazdach, ale to rozwiązanie droższe i bardziej skomplikowane, niepotrzebne w Gdańsku.
Potrzebne będą także niewielkie inwestycje Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.
Instalacja systemu ILS kategorii III trwa obecnie w Warszawie. Według oryginalnego harmonogramu miał on zostać oddany do użytku w 2017 r. Żadne lotnisko regionalne nie ma na razie systemu tak wysokiej kategorii.