Travel Service przejmie Czech Airlines

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
9 października 2017 07:00
2 komentarze
Prywatne czeskie linie Travel Service przejmą 98 proc. akcji narodowego przewoźnika Czech Airlines. To oznacza zastąpienie kapitału koreańskiego chińskim.
Reklama
Travel Service obecnie jest właścicielem 34 proc. akcji Czech Airlines. Dominującym akcjonariuszem z 44 proc. akcji jest Korean Air, a niecałe 20 proc. należy do państwa. Pozostałe 2,3 proc. należy do państwowej poczty czeskiej.

W piątek (6.10) podpisano jednak porozumienie w sprawie przejęcia kolejnych 64 proc. akcji Czech Airlines przez Travel Service. Linia odkupi akcje, które do tej pory należały do Korean Air oraz do państwa. To oznacza nie tylko całkowitą prywatyzację spółki, ale równocześnie wycofanie się koreańskiego inwestora, który kilka lat temu uratował Czech Airlines przed bankructwem. Czeska poczta pozostanie właścicielem 2,3 proc. akcji linii.

Jiri Simane, założyciel Travel Service, zapowiedział, że zamierza rozwinąć Czech Airlines do średniej wielkości linii europejskiej z flotą ok. 80 samolotów, w tym większą niż obecnie liczbą maszyn szerokokadłubowych. Obecnie Czech Airlines mają tylko jednego airbusa A330, którego wynajmują od Korean Air. Wycofanie się tego inwestora może oznaczać zakończenie leasingu samolotu. Jedyna dalekodystansowa trasa Czech Airlines to loty do Seulu.

Na razie nie wiadomo, czy dojdzie do połączenia marek Travel Service i Czech Airlines. Do tej pory spółki funkcjonowały niezależnie, choć miały szeroką umowę code-share. Czech Airlines koncentruje się na trasach biznesowych, a Travel Service na wakacyjnych i czarterowych.

Przejęcie równocześnie oznacza wzrost znaczenia chińskiego kapitału w czeskim lotnictwie. 49,9 proc. akcji Travel Service należy bowiem do grupy CEFC z Chin. Resztę akcji ma Simane oraz pozostali indywidualni założyciele spółki.

Nie ujawniono wartości transakcji. Przejęcie Czech Airlines przez Travel Service może oznaczać, że Praga zyska na znaczeniu jako hub między Europą a Chinami. Już teraz Praga jest liderem w regionie pod względem liczby bezpośrednich tras do Chin - ma połączenia z czterema miastami w tym kraju.


Ostatnie komentarze

gość_6138d 2017-10-09 09:19   
gość_6138d - Profil gość_6138d
Kolejny przykład potwierdzający, że jest o co walczyć, a po wybudowaniu CPK część tego ruchu może się tam przenieść.
arahja 2017-10-09 08:39   
arahja - Profil arahja
Kolejny przykład na to że zakładanie że LOT będzie rósł w nieskończoność i niezbędny jesteś już teraz CPK na 50mln pasażerów jest błędne.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy