×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Travel Service przejmie Czech Airlines


Prywatne czeskie linie Travel Service przejmą 98 proc. akcji narodowego przewoźnika Czech Airlines. To oznacza zastąpienie kapitału koreańskiego chińskim.


Travel Service obecnie jest właścicielem 34 proc. akcji Czech Airlines. Dominującym akcjonariuszem z 44 proc. akcji jest Korean Air, a niecałe 20 proc. należy do państwa. Pozostałe 2,3 proc. należy do państwowej poczty czeskiej.

W piątek (6.10) podpisano jednak porozumienie w sprawie przejęcia kolejnych 64 proc. akcji Czech Airlines przez Travel Service. Linia odkupi akcje, które do tej pory należały do Korean Air oraz do państwa. To oznacza nie tylko całkowitą prywatyzację spółki, ale równocześnie wycofanie się koreańskiego inwestora, który kilka lat temu uratował Czech Airlines przed bankructwem. Czeska poczta pozostanie właścicielem 2,3 proc. akcji linii.

Jiri Simane, założyciel Travel Service, zapowiedział, że zamierza rozwinąć Czech Airlines do średniej wielkości linii europejskiej z flotą ok. 80 samolotów, w tym większą niż obecnie liczbą maszyn szerokokadłubowych. Obecnie Czech Airlines mają tylko jednego airbusa A330, którego wynajmują od Korean Air. Wycofanie się tego inwestora może oznaczać zakończenie leasingu samolotu. Jedyna dalekodystansowa trasa Czech Airlines to loty do Seulu.

Na razie nie wiadomo, czy dojdzie do połączenia marek Travel Service i Czech Airlines. Do tej pory spółki funkcjonowały niezależnie, choć miały szeroką umowę code-share. Czech Airlines koncentruje się na trasach biznesowych, a Travel Service na wakacyjnych i czarterowych. 

Przejęcie równocześnie oznacza wzrost znaczenia chińskiego kapitału w czeskim lotnictwie. 49,9 proc. akcji Travel Service należy bowiem do grupy CEFC z Chin. Resztę akcji ma Simane oraz pozostali indywidualni założyciele spółki.

Nie ujawniono wartości transakcji. Przejęcie Czech Airlines przez Travel Service może oznaczać, że Praga zyska na znaczeniu jako hub między Europą a Chinami. Już teraz Praga jest liderem w regionie pod względem liczby bezpośrednich tras do Chin - ma połączenia z czterema miastami w tym kraju. 

gość_005ba - Profil
gość_005ba
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie