Czech Airlines chce zwolnić wszystkich pracowników

24 lutego 2021 07:50
Flagowe czeskie linie lotnicze są na skraju bankructwa i planują zwolnienie wszystkich pracowników. Sytuacja CSA znacznie pogorszyła się od początku kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa.
Reklama
Przewoźnik Czech Airlines wysłał do czeskiego Urzędu Pracy pismo z informacją o zwolnieniu wszystkich swoich pracowników – podaje portal Airways.cz, powołując się na Hospodářské noviny.

Według źródła, zwolnienia mają dotyczyć nawet 430 pracowników, a więc wszystkich zatrudnionych przez czeskie linie lotnicze. Informacja ta pojawiła się na kilka dni przed końcem nadzwyczajnego moratorium, które chroni firmę przed wierzycielami. Według przedstawicieli pracowników, firma nie wie jak zamierza przetrwać najbliższe tygodnie, stąd plany zwolnień grupowych.

– Mogę potwierdzić, że otrzymaliśmy informację o masowych zwolnieniach – powiedziała dla Hospodářské noviny Tereza Löffelmanová, przewodnicząca Związku Zawodowego Załóg Lotniczych (OOPL), zrzeszającego pracowników CSA.


Jak zwraca uwagę portal Airways.cz, rząd Republiki Czeskiej, w przeciwieństwie do innych krajów, wraz z rozwojem kryzysu lotniczego wywołanego pandemią koronawirusa, nie zapewnił liniom lotniczym żadnego wsparcia dostosowanego do specyfiki branży lotniczej. Czech Airlines (CSA) od 2018 r. są częścią grupy Smartwings, która pod koniec sierpnia 2020 r. wystąpiła z wnioskiem o nadzwyczajne moratorium chroniące firmę przed egzekucją wierzytelności. Ochrona ta ma wygasnąć w najbliższą sobotę (27.02), co może oznaczać znaczne utrudnienie dalszej działalności przewoźnika.

Według Hospodářské noviny, sam Smartwings jest jednak w lepszej sytuacji niż CSA i planuje uzyskanie gotówki z pożyczek bankowych z gwarancją państwa, jednak środki te mają być przeznaczone tylko na działalność Smartwings, a dni CSA mają być już policzone.

Fot.: materiały prasowe, Airbus

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy