Czech Airlines składają wniosek o upadłość

26 lutego 2021 17:30
2 komentarze
Borykający się z problemami flagowy czeski przewoźnik złożył do praskiego sądu wniosek o wpisanie do rejestru upadłości.
Reklama
W piątek (26.02) rano Czech Airlines złożyły do Sądu Miejskiego w Pradze wniosek o upadłość – informuje portal Airways.cz.

Przewoźnik wystąpił jednocześnie o pozwolenie na reorganizację firmy. Sąd przyjął wniosek i wpisał przedsiębiorstwo do rejestru upadłości krótko przed godz. 12:00. W wydanym orzeczeniu Sąd wezwał wierzycieli CSA, którzy chcą dochodzić swoich roszczeń w postępowaniu upadłościowym, do złożenia wniosków w odpowiednim terminie.


– CSA zawsze była spółką nastawioną na zysk, jednak stała się niewypłacalna w wyniku pandemii COVID-19 i powiązanych z nią nadzwyczajnych środków podjętych przez rząd czeski i inne kraje. Pomimo zaleceń Komisji Europejskiej i stowarzyszenia przewoźników lotniczych IATA, w przeciwieństwie do swoich europejskich konkurentów, nie otrzymaliśmy pomocy finansowej od swojego rządu – piszą w oświadczeniu prasowym przedstawiciele CSA.

Jak informowaliśmy w środę (24.02), przewoźnik wysłał do czeskiego Urzędu Pracy pismo z informacją o zwolnieniu wszystkich swoich pracowników. Pod koniec sierpnia 2020 r. spółka wystąpiła z wnioskiem o nadzwyczajne moratorium chroniące firmę przed egzekucją wierzytelności. Ochrona ta ma wygasnąć w najbliższą sobotę (27.02), stąd złożenie przez przewoźnika wniosku o rozpoczęcie postępowania upadłościowego.

Wraz z wnioskiem, Czech Airlines zaproponowały reorganizację przesiębiorstwa, które będzie miało na celu uratowanie spółki i najkorzystniejsze na dłużników spełnienie wierzytelności. Przewoźnik zapewnia, że wraz ze Smartwings, spółką matką CSA, będą kontynuować wszystkie regularne loty zgodnie z opublikowanymi rozkładami oraz odpowiednio do sytuacji epidemiologicznej.


– Obie firmy planują rozwiązać swoją sytuację w ramach wspólnego rozwiązania, które przyniesie im ratunek i będzie korzystne dla wierzycieli. Proponowana reorganizacja jest ostatnią opcją, chyba że podejście rządu Republiki Czeskiej zostanie przemyślaneczytamy w dalszej części notki prasowej.

Na początku lutego br. dwa samoloty CSA zostały zajęte za niespłacone w terminie długi. Smartwings i CSA ponownie podkreślają, że czeski rząd, w przeciwieństwie do innych krajów, nie zapewnił liniom lotniczym żadnego wsparcia dostosowanego do specyfiki branży lotniczej, wraz z rozwojem kryzysu lotniczego wywołanego pandemią koronawirusa.

Fot.: Czech Airlines

Ostatnie komentarze

passenger57 2021-02-27 19:51   
passenger57 - Profil passenger57
woli ścisłości
CSA - upadamy, Smartwings - nie upadamy

p.s.
co nie oznacza że w obecnej sytuacji .... sytuacja się nie zmieni .... :) raczej :( :(
Groentje 2021-02-27 10:32   
Groentje - Profil Groentje
czyli upadamy i nie upadamy jednocześnie?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy