LOT wypożyczy Nordice boeinga 737

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
29 sierpnia 2017 08:00
5 komentarzy
Od początku września boeing 737-400 należący do LOTu poleci pod marką Nordica dla estońskich linii lotniczych Regional Jet, w których polski przewoźnik ma 49 proc. udziałów. Samolot obsłuży połączenia z Tallina do Brukseli.
Reklama

Pomoc LOT-u dla estońskiego partnera związana jest z objęciem przez Estonię przewodnictwa w Unii Europejskiej. Jak szacuje Nordica, będzie się to wiązało ze zwiększeniem zapotrzebowania na dostępne miejsca na trasie pomiędzy Tallinem i Brukselą.

- Ten samolot będzie w pierwszej kolejności obsługiwał trasę z Tallina do Brukseli. Większy samolot pozwoli nam na 80-proc. zwiększenie dostępnych miejsc - czytamy w wydanym przez Nordicę oświadczeniu.


Wynajem boeinga 737-400 od LOTu to dla linii lotniczych z Estonii tylko tymczasowe rozwiązanie - Nordica porozumiała się z bułgarskim przewoźnikiem Bul Air w sprawie leasingu boeinga 737-300, który kiedy przyleci do Tallina, zastąpi LOT-owskiego boeinga.

Boeing 737 to nie jedyny samolot, który zostanie wynajęty przez Nordicę na czas przewodnictwa Estonii w Unii Europejskiej. Przewoźnik planuje także pozyskać fokkera 100 od rumuńskiego operatora Carpatair, który będzie wykorzystywany do obsługi połączeń pomiędzy większymi hubami. Samolot ten jest znany pasażerom LOT-u, gdyż w przeszłości wspomagał siatkę połączeń polskiego przewoźnika, maszynę tę przetestowaliśmy także w ramach naszego cyklu “Oblatywacz”.

Obecnie trasa z Tallinna do Brukseli jest obsługiwana dziesięć razy w tygodniu przeważnie bombardierami CRJ900. Mieszczą one do 70 pasażerów. Boeing 737-400 LOT-u może przewieźć do 160 osób, a fokker 100 Carpataira - do 98 osób.

fot. Piotr Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_7c3d6 2017-09-05 09:18   
gość_7c3d6 - Profil gość_7c3d6
Polecam komentarz pokazujacy prawdziwe finanse LOT-u, bez tej medialnej papki o sukcesie:
"Podsumowując LOT znacząco poprawił wyniki co można wytłumaczyć następującymi czynnikami: wzrost oferowania o 33,5%; duży spadek cen paliwa (spadek kosztu o 14% pomimo dużego wzrostu oferowania, jednostkowo o 35%!!!). Przy wzroście przychodów o 594 mln zł koszty pozapaliwowe wzrosły o 481 mln zł, a koszty paliwa spadły o 117 mln zł. Mniejszy wzrost procentowy l. pasażerów niż wzrost oferowania implikuje spadek load factor r/r. Najważniejsze jednak są przepływy pieniężne i dług. Operacyjnie wygenerowali 515 mln zł co jest nie do powtórzenia, bo było tam kilka ekstra czynników. Przepływy inwestycyjne pokazują, że spółka sprzedawała majątek żeby mieć wpływ gotówki który im zasypie wydatki inwestycyjne (144 mln zł). Do tego dwa ostatnie lata pokazują, że LOT wydaje rocznie prawie 450 mln zł na spłatę rat i odsetek leasingu finansowego. Struktura przepływów pieniężnych (+/+/-) jest książkowa, typowa dla przedsiębiorstwa w restrukturyzacji, czyli na spłatę długów wydajemy wszystko co zarabiamy i jeszcze dodatkowo ratujemy się sprzedażą majątku. Wynika z tego, że zakładając obecne poziomy wydatków (>100 mln na inwestycje i 450 mln na regulowanie długów) i brak dalszych aktywów do odsprzedaży, LOT musiałby generować 550 mln zł z działalności operacyjnej, co +/- implikuje min. 450 mln zł zysku z działalnośći podstawowej. A trzeba mieć na uwadze że wraz ze wzrostem floty o kolejne dreamlinery, wydatki na leasing będą w najbliższych latach jeszcze rosnąć. Spółka ma dług netto/EBITDAR (miara stosowana dla linii lotniczych) na poziomie >6x, co w rynkowych realiach oznacza prawie bankruta, którego z nóg ściąc może lekki wiaterek."
zobacz link
gość_ad7fc 2017-09-04 12:57   
gość_ad7fc - Profil gość_ad7fc
włąsnie się popsuł:
zobacz link
gość_9becc 2017-08-30 14:47   
gość_9becc - Profil gość_9becc
Te maszyny się dość często psują. Wypożyczenie ich partnerowi to trochę kukułcze jajo.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama