UIA domaga się zerwania umowy Ryanaira we Lwowie

26 lipca 2017 17:50
9 komentarzy
Linie Ukraine International Airlines złożyły pozew w kijowskim sądzie, domagając się unieważnienia umowy Ryanaira z lotniskiem we Lwowie. Domagają się też 20 mln hrywien odszkodowania od państwa za straty poniesione w wyniku liberalizacji rynku.
Reklama
O pozwie poinformował na swoim profilu w serwisie Facebook Władimir Omeljan, minister infrastruktury Ukrainy.

Zgodnie z dokumentami złożonymi przez należącą do prywatnego, choć powiązanego z władzami koncernu Capital Investment LLC linię do kijowskiego sądu, UIA domaga się unieważnienia umowy Ryanaira z lotniskiem we Lwowie. Przewoźnik chce także, aby sąd zakazał ministerstwu infrastruktury udzielania jakiegokolwiek dalszego wsparcia dla irlandzkiej linii. Co więcej, UIA chce też 20 mln hrywien (ok. 2,8 mln zł) odszkodowania od ukraińskiego skarbu państwa za straty spowodowane liberalizacją rynku lotniczego.

Według UIA, w wyniku otwarcia rynku i potencjalnego wejścia Ryanaira na Ukrainę, przewoźnik musiał obniżyć ceny, co doprowadziło do pogorszenia rentowności. UIA domaga się, aby sąd nakazał ujawnienie umów podpisanych między ministerstwami ukraińskimi a Ryanairem.

- Ja też mam swoje zdanie: nasi oligarchowie nie przetrwają w warunkach gospodarki rynkowej, więc walczę ze wszystkim, co choćby przypomina wolną konkurencję. Ale ja nadal będę walczył o to, w co wierzę - Ukraińcy mają prawo do dobrych i tanich usług na każdym polu. Linie niskokosztowe, a Ryanair przede wszystkim, będą na Ukrainie - zapowiedział Omeljan na Facebooku.


Ryanair miał latać od rozpoczęcia sezonu zimowego, czyli od końca października, miał latać na czterech trasach z Kijowa-Boryspolu i sześciu z Lwowa (w tym do Wrocławia i Krakowa). Jednak na początku lipca linia ogłosiła rezygnację z tego ruchu. Powodem było to, że władze lotniska w Kijowie-Boryspolu nie zgodziły się na warunki stawiane przez Ryanaira, dotyczące m.in. zniżek od opłat lotniskowych z tytułu nowych lotów, podporządkowania umowy jurysdykcji sądu brytyjskiego oraz udziału w przychodach ze sprzedaży sklepów na lotnisku. Przedstawiciele portu lotniczego twierdzili wtedy, że te wymogi były sprzeczne z ukraińskim prawem.

Omeljan cały czas twierdzi natomiast, że władze UIA i lotniska w Boryspolu chronią swoje interesy kosztem szansy dla Ukraińców i gospodarki całego kraju.

fot. Dominik Sipinski

#KOREKTA: poprawione informacje o strukturze własnościowej UIA#

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_83076 2017-07-31 02:23   
gość_83076 - Profil gość_83076
No to widzicie gdzie idzie Polska pomoc i domyślacie się jak jest rozprowadzana ale i tak według nich jesteśmy ich wrogami. Ukraina w UE? Może za jakieś 30 lat. A swoją drogą, gdyby Polska nie była w EU to myślicie że LOT miałby inne podejście? Nie mówiąc już o cenach i poziomie usług. Konkurencja dopiero się rozkręca, jak wejdą A321LR i za kilka lat następca B757.
gość_ec29c 2017-07-27 10:57   
gość_ec29c - Profil gość_ec29c
@websterrr

Korekta:

Z takim nastawieniem najważniejszych "biznesmenów" Ukraina daleko nie zajechała, nie zajeżdża i zajedzie.

W 1998 Chiny po raz pierwszy wyprzedziły Ukrainę, w 2009 po raz drugi. W 1990 PKB Polski i Ukrainy było zbliżone.

Dziś Chiny to około 8000 $, UA 2000 $, my 12 000 $.

zobacz link
usuniety 2017-07-27 10:05   
usuniety - Profil usuniety
To zdanie to czysty kabaret: Według UIA, w wyniku otwarcia rynku i potencjalnego wejścia Ryanaira na Ukrainę, przewoźnik musiał obniżyć ceny, co doprowadziło do pogorszenia rentowności.

Poza tym UIA jest własnością prywatną, należy do jednego z ukraińskich oligarchów, Igora Kołomojskiego.

Z takim nastawieniem najważniejszych "biznesmenów" Ukraina daleko nie zajedzie.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy