Ryanair nie poleci na Ukrainę

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
10 lipca 2017 20:15
17 komentarzy
Ryanair niespodziewanie wycofał się z decyzji o uruchomieniu lotów na Ukrainę. Przewoźnik tłumaczy, że władze lotniska w Kijowie nie dotrzymały warunków umowy. Prawdopodobnie chodzi m.in. o zniżki od opłat pasażerskich.
Reklama

W lakonicznym komunikacie Ryanair poinformował, że lotnisko w Kijowie nie dotrzymało warunków umowy o rozwoju ruchu lotniczego z przewoźnikiem. W efekcie irlandzka linia wycofała już ze sprzedaży bilety na wszystkie trasy zarówno do Kijowa, jak i do Lwowa.

- Z żalem musimy poinformować, że lotnisko w Kijowie udowodniło, iż Ukraina nie jest jeszcze wystarczająco dojrzałym rynkiem ani nie jest na tyle odpowiedzialna biznesowo, aby można tam było zainwestować cenną podaż Ryanaira. Niedotrzymanie warunków umowy przez lotnisko w Kijowie oznacza utratę 500 tys. klientów i 400 miejsc pracy na Ukrainie tylko w pierwszym roku naszych planowanych operacji. Z przykrością notujemy, że lotnisko w Lwowie stało się ofiarą decyzji portu w Kijowie - powiedział cytowany w komunikacie prasowym David O'Brien, wiceprezes ds. handlowych Ryanaira.


Jak informuje "Kyiv Post", anglojęzyczny dziennik wydawany w Kijowie, prawdopodobnie powodem decyzji Ryanaira są warunki umowy z portem lotniczym. Co prawda lotnisko zgodziło się na obniżenie opłaty pasażerskiej z równowartości 17 dolarów do 13, ale nie chciało ono uznać trasy do Londynu-Stansted za nowe, objęte dodatkowymi zniżkami połączenie. Obecnie z Kijowa można polecieć do Londynu-Heathrow.

Do tego problemem było też to, że Ryanair rzekomo domagał się, aby sądem właściwym do rozstrzygania sporów między linią a lotniskiem był sąd brytyjski. Według władz portu w Kijowie, takie rozwiązanie byłoby sprzeczne z ukraińskim prawem.

Na decyzji Ryanaira mogą jednak skorzystać pasażerowie z Polski, bo linia zapowiedziała, że w zamian za loty na Ukrainę zwiększy podaż właśnie w Polsce, Niemczech i Izraelu.

Ryanair miał latać od rozpoczęcia sezonu zimowego, czyli od końca października, miał latać na czterech trasach z Kijowa-Boryspolu i sześciu z Lwowa (w tym do Wrocławia i Krakowa).
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_18306 2017-07-11 20:54   
gość_18306 - Profil gość_18306
A Wizzair lata na Ukrainę i to nie od wczoraj...
gość_21c87 2017-07-11 16:42   
gość_21c87 - Profil gość_21c87
do gość_18306! No i co z tego???Nie Wszyscy mogą mieć wszystko więc KRK to nie wyjątek!
gość_495b2 2017-07-11 12:34   
gość_495b2 - Profil gość_495b2
gość_6d563 - 100% racji. Brat znajomej Ukrainki jechał autobusem 11h do Warszawy, by polecieć stąd tanimi liniami. Od siebie miałby to w cenie jak WAW-ORD Lotem. Z Modlina lecieliśmy kiedyś z Rosjanami mieszkającymi 900 km od tego lotniska, z Białorusinami z Grodna a Wizzem też z rosyjskojęzycznymi Białorusinami z Brześcia i to co najmniej dwa razy. Nikt nie leciał do roboty, oni też chcieliby polatać sobie po Europie.
gość_89b60 - nic dodać, nic ująć ;)
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama