Ukraińskie linie lotnicze pozwały Iran o 1 mld dolarów

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
15 lipca 2022 13:30
Ukraine International Airlines chcą uzyskać od władz Iranu odszkodowanie za zestrzelenie dwa lata temu samolotu w rejsie PS752 z Teheranu do Kijowa.
Reklama
W kanadyjskich mediach pojawiły się informacje, że Ukraine International Airlines złożyły pozew przeciwko Iranowi w sądzie w Ontario i domagają się odszkodowania w wysokości 1 mld dolarów amerykańskich. Pozew za zestrzelenie w dniu 8 stycznia 2020 r. ukraińskiego boeinga B737-800, który wykonywał lot o numerze PS752 z Teheranu do Kijowa miał zostać złożony już w styczniu br. Pozwany został Iran i Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej, a we wniosku do sądu jest mowa o celowym zestrzeleniu samolotu i doprowadzenie do śmierci 176 osób.

Ukraiński boeing B737-800 został zestrzelony zaraz po starcie, wczesnym rankiem 8 stycznia 2020 r. Początkowo Iran nie przyznawał się do zestrzelenia maszyny, ale ostatecznie potwierdził swoja winę i zgodził się na negocjacje z międzynarodową grupą, w skład której wchodzili przedstawiciele Kanady, Ukrainy, Szwecji i Wielkiej Brytanii. 5 stycznia br. ta specjalna grupa stwierdziła, że dalsze rozmowy nie mają sensu i cztery wymienione kraje zdecydowały, że będą domagać się zadośćuczynienia od Iranu na podstawie prawa międzynarodowego. Już w 2021 r., w precedensowej sprawie, sędzia z Ontario przyznał 107 mln dolarów rodzinom sześciu osób, które zginęły w wyniku zestrzelenia loty PS752. Sędzia orzekł, że zniszczenie samolotu pasażerskiego krótko po starcie w Teheranie było zamierzonym aktem terrorystycznym.


- Doceniamy, że rząd zalecił kanadyjskim przewoźnikom, aby nie korzystali z irańskiej przestrzeni powietrznej – powiedział Marvin Rotrand, dyrektor krajowy B’nai Brith Kanadyjskiej Ligi Praw Człowieka. - Jednak dużo więcej pozostaje do zrobienia. Kanada powinna współpracować z partnerami międzynarodowymi, aby powstrzymać przeloty nad Iranem, pozbawiając w ten sposób reżim pokaźnych środków finansowych za korzystanie z przestrzeni powietrznej tego kraju - dodał Rotrand. Na początku tego roku B’nai Brith napisał do ministra transportu Kanady Omara Alghabry, aby ten podjął kroki mające na celu utrudnienie funkcjonowania irańskiego lotnictwa do czasu przeprowadzenia niezależnego śledztwa i wypłacenia odszkodowań.

- Bez międzynarodowych działań mających na celu pozbawienie dochodów i uziemienie irańskiego lotnictwa, Iran nigdy nie wypłaci odszkodowań rodzinom ofiar lotu PS752 – powiedział Michael Mostyn, dyrektor generalny B’nai Brith. Spośród 176 osób zabitych w tragicznym rejsie Ukraine International Airlines 65 było obywatelami Kanady, a 30 osobami z prawem stałego pobytu w tym kraju.

Fot.: Materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklamadorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy