Wyższy VAT na bilety lotnicze?

1 czerwca 2009 14:16
13 komentarzy
Reklama
W Polsce przewozy transportowe, lotnicze, usługi hotelarskie i taksówkowe objęte są stawkami 7 i 3 proc. A przecież to nie są dobra pierwszej potrzeby. Można więc podnieść w tych przypadkach stawkę do poziomu maksymalnego 22 proc. – twierdzi Mirosław Gronicki, były minister finansów. Precyzując: w Polsce stawka VAT na przeloty krajowe wynosi 7 proc., a na przeloty międzynarodowe jest to 0 proc.

Gronicki w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" dodał, iż przede wszystkim turyści i biznesmeni w głównej mierze korzystają regularnie z przelotów samolotowych. Minister wyraźnie sugeruje, iż skoro stać ich na dobra wyższej potrzeby, to dlaczego mamy te osoby dotować?

Na argument dziennikarki, iż takie posunięcie może zniszczyć turystykę, były minister odpowiadając na pytanie nie podziela tego poglądu. – Nie sądzę, aby taki był efekt. Jeśli ktoś chce zwiedzać świat albo prowadzić biznes, musi się liczyć z kosztami. Zresztą w wielu krajach, np. w Wielkiej Brytanii, te usługi są objęte maksymalną stawką VAT. Tanie linie lotnicze, z których korzystają także Polacy, sprzedają bilety z maksymalną stawką podatku od towarów i usług, czyli w przypadku Wielkiej Brytanii 15 proc. Na takim posunięciu budżet zyskałby 4-5 mld zł w skali roku – powiedział Gronicki.

Mirosław Gronicki nosił tekę ministra w rządzie Marka Belki (2004–2005). Jest doktorem ekonomii, absolwentem Wydziału Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego. Wykładał na Uniwersytecie Pensylwanii w Filadelfii, Uniwersytecie Karola w Pradze oraz uczelni w Japonii. Był także głównym ekonomistą Banku Millennium i doradcą w banku Goldman Sachs.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
suavec 2009-06-03 01:02   
suavec - Profil suavec
Taaaa... wspaniały pomysł Panie Ministrze! LOL
Jedna jednak uwaga, nieco fundamentalna jeśli się rozchodzi o podatek VAT, biznesmeni wrzucają sobie bilety w koszty firmy, a co za tym idzie odliczają VAT. Dla nich nie ma znaczenia, czy VAT wynosi 0% czy 300% - w ogólnym rozrachunku kosztem będzie tylko cena netto.
p1234 2009-06-02 23:05   
p1234 - Profil p1234
szumny: oczywiście, że ważne jest brutto ale jak cena może się różnić o ponad jedną piątą to chyba ma znaczenie? wolisz zapłacić 1000pln czy 1220pln?

a generalnie to jest pomysł z gatunku morderczo-chorych: wymordować tych, którzy jeszcze coś generują dla gospodarki poprzez chore decyzje, które w projekcie mają przynieść większe wpływy do budżetu, a w realizacji je zmniejszą.
szumny 2009-06-02 07:49   
szumny - Profil szumny
Jakie to znaczenie czy VAT wynosi 0 czy 22 %? Dla klienta indywidualnego ważna jest cena brutto.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy