Oceniamy witryny polskich lotnisk!

15 maja 2009 17:33
51 komentarzy
Reklama
Od ponad miesiąca trwa Plebiscyt "Port Przyjazny Pasażerowi". Czas zatem najwyższy na nasze oceny. Na pierwszy ogień pójdą lotniskowe witryny internetowe, które są wizytówkami każdego polskiego portu. Na nich bowiem pasażerowie spotykają się często z samym lotniskiem po raz pierwszy, zanim w rzeczywistości przekroczą jego progi. Niewątpliwie, coraz więcej ludzi korzysta ze stron internetowych celem zdobycia potrzebnych informacji, zanim rozpoczną podróż. Takim medium mogą, a nawet powinny być, strony polskich portów lotniczych.

Przyjrzeliśmy się zatem 11 witrynom internetowym polskich lotnisk. Nasza ocena jest subiektywna, ale staraliśmy się porównać witryny jak najbardziej rzetelnie. Pod uwagę braliśmy przyjazność witryn od strony wizualnej, jak i merytorycznej. Ważniejsze jednak dla nas było łatwe znalezienie najpotrzebniejszych informacji ułatwiających podróż lotniczą, niż możliwość naoglądania się reklam. Oto nasza lista!

Kraków Airport (www.krakowairport.pl)

Witryna krakowskiego lotniska uderza feerią barw w pierwszym kontakcie. Szata kolorystyczna zmienia się w zależności od pory roku. Obecnie wita nas soczysta zieleń w połączeniu z widokami lasów.

Strona podzielona jest na kilka działów, wśród których znajdują się "Pasażer", "Biznes i usługi", "O nas" i "Dla prasy". Wyraźnie dostępne są także "Ważne telefony", "Przygotuj się do podróży", "Transport" i "Dla niepełnosprawnych". Znajdziemy również aktualności z życia portu. A także możemy zarezerwować przelot, hostel lub wynająć samochód.

Dział "Pasażer" zawiera duża ilość informacji przydatnych przed, w trakcie i po zakończeniu podróży samolotem. W prosty sposób znajdziemy usługi oferowane na lotnisku, informacje o restauracjach i sklepach, a wszystko łatwo znajdziemy na planach terminali dostępnych na witrynie portu.

Olbrzymia zaletą witryny jest rozkład lotów online na środku głównej strony. W kodowany barwnie sposób prezentuje aktualne przyloty i odloty i za pomocą jednego naciśnięcia myszy rozwija się w pełną wersję, na której pasażer znajdzie wszystkie przyloty i odloty w podziale na rejsy międzynarodowe i krajowe.

Witryna nie jest przeładowana i bardzo łatwo na niej nawigować. Działa szybko, sprawnie i wszędzie epatuje nas barwnymi kodami. Oprócz wersji w języku polskim, dostępne są także wersje angielska i niemiecka. Każdą informację na stronie możemy nie tylko przeczytać, ale także … odsłuchać! Zdecydowanie nasz faworyt: 10 punktów.

Port Lotniczy im. F. Chopina w Warszawie (www.lotnisko-chopina.pl)

Strona warszawskiego Lotniska im Chopina jest bogata w informacje. Może aż nazbyt bogata, na pierwszy rzut oka.

Pasażer znajdzie na niej informacje dotyczące odlotu z Warszawy oraz przylotu do stolicy. Wśród tych "odlotowych" znajdziemy informacje jak dojechać na lotnisko, gdzie i za ile zostawić samochód, jak i gdzie się odprawić na rejs. Poznamy również ofertę lotniska dla wszystkich pasażerów, jak i dla tych bardziej uprzywilejowanych, którzy mogą oczekiwać na rejs w jednym z lotniskowych saloników. Pasażer może również w prosty sposób obejrzeć mapy lotniska, aby znaleźć wszystkie interesujące go usługi.

W dziale "Przylatuję do Warszawy" znajdziemy informacje o tym, co powinniśmy zrobić po wylądowaniu na lotnisku, o odprawie celnej i zagubionym bagażu. Poznamy również sposoby na odjazd z lotniska komunikacją miejską lub wypożyczonym samochodem.

Oprócz tego w łatwy sposób otrzymamy informacje o przewoźnikach operujących na warszawskie lotnisko, telefony kontaktowe i prawa pasażera. Kto chce dowiedzieć się więcej o technicznych aspektach funkcjonowania samego portu lotniczego, znajdzie potrzebne informacje w dziale "O lotnisku". Na stronie znajdują się również aktualności z życia lotniska.

Witryna lotniska zawiera także rozkład przylotów i odlotów online. Pozwala on podróżnym oraz oczekującym w szybki i łatwy sposób zapoznać się z bieżącym stanem danego przylotu lub odlotu samolotu. Tablica zawiera wszystkie rejsy, także te operowane w ramach współpracy codeshare, zatem pasażer może poczuć się nieco zagubiony ilością przylatujących lub odlatujących rejsów z/do Frankfurtu, Monachium czy Zurychu. Jak zaznacza jednak strona portu, dane prezentowane w rozkładzie lotów online stanowią wyłącznie poglądowy obraz aktualnej sytuacji na lotnisku. Zarządca portu dokłada wszelkich starań, aby dane te odzwierciedlały stan rzeczywisty, jednakże mogą one być niekompletne, nieaktualne lub też nieprawidłowe. To umniejsza zatem zalety prezentowanego rozkładu online. Szkoda również, że rozkład online nie znajduje się na głównej stronie lotniska, tylko trzeba do niego wejść poprzez odpowiedni odnośnik.

Pasażer może także zapoznać się z rozkładem wszystkich rejsów w wyszukiwarce przygotowanej na stronie portu. Również za pomocą odpowiedniego odnośnika.

Pasażerowie niepełnosprawni lub o ograniczonej sprawności ruchowej mogą znaleźć informacje o przystosowaniu lotniska do ich potrzeb. Zainteresowani mogą pozostawić opinie o lotnisku wypełniając odpowiedni formularz.

Strona działa szybko i zawiera aktualne informacje. Witryna dostępna jest również w wersji angielskiej. Choć szata graficzna jest nieco toporna, oceniamy witrynę lotniska na 9.

Katowice Airport (www.katowice-airport.com)

To jedyna witryna polskiego lotniska, którą można przeglądać aż w pięciu językach: po polsku, angielsku, niemiecku, francusku i czesku.

"Jedynka" lotniska przywala jednak pasażera zbyt dużą ilością informacji, jakie zawarte są na małej stosunkowo płaszczyźnie. Znajdziemy tu bowiem wszystko: informacje przydatne dla pasażera, informacje o porcie lotniczym, rozkład lotów online, wyszukiwarkę do kupowania biletów lotniczych, mapę połączeń, udogodnienia dla niepełnosprawnych, magazyn lotniskowy oraz film promocyjny lotniska. Jak dla nas za dużo na pierwszy raz. Do tego reklamy i troszkę przygnębiający fioletowy wystrój witryny.

Jakkolwiek strona zawiera wszelkie potrzebne informacje dla pasażerów, przyznajemy w naszej ocenie 8 punktów za witrynę lotniska.

Port Lotniczy Poznań-Ławica im. Henryka Wieniawskiego (www.airport-poznan.com.pl)

Witryna poznańskiego lotniska podzielona jest na kilka działów przydatnych pasażerowi, takich jak "Wylatuję z Poznania", "Przylatuje do Poznania", "Linie lotnicze", jak również zawiera asystenta podróże, a także informacje o porcie lotniczym, mieście i regionie. Znajduje się również mapa połączeń oferowanych z lotniska oraz galeria zdjęć. Można także zarezerwować hotel.

Strona przytłoczona jest jednak przez wszechobecne reklamy. Dział aktualności także zajmuje pokaźną część witryny.

Na stronie głównej znajduje się tablica lotów online prezentująca aktualne przyloty i odloty. Nie jest jednak ona zbytnio rozbudowana.

Strona ładuje się dosyć sprawnie, jednak zbyt duża ilość reklam powoduje spowolnienie procesu. Witryna posiada również wersję angielską. Całość oceniamy na 7 punktów.

Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka (www.lotnisko-rzeszow.pl)

Witrynę rzeszowskiego lotniska jest bardzo trudno otworzyć. Dopiero po kilku próbach powiodło nam się. Pierwszy rzut oka powoduje asocjacje ze strona warszawskiego lotniska, co nie jest niczym dziwnym, gdyż to PPL, zarządca Lotniska im. Chopina w Warszawie, zarządza również lotniskiem w Rzeszowie. W tym również witryną internetową lotniska.

Strona, utrzymana w zgniłozielonej tonacji, przytłoczona jest działem "Aktualności", który zajmuje całą środkową przestrzeń "jedynki". Boki strony zawierają poszczególne działy, jak informacje ogólne, dojazd, odprawa pasażerska, punkty usługowe, linie lotnicze, a także informacje o samym lotnisku.

Z satysfakcją zauważamy zmiany zaistniałe na stronie lotniska, do których się przyczyniliśmy. Obecnie informacje dotyczące przewoźników operujących na lotnisko oraz dojazdu do portu są już zaktualizowane.

Całość sprawia wrażenie dosyć statyczne, głównie przez brak mrugających reklam, co uznajemy za zaletę witryny. W łatwy sposób pasażer dostanie się do szukanych przydatnych informacji. Szkoda, że brakuje tablicy lotów online, ale rozumiemy, że byłby to zbytek przy ilości rejsów operowanych z lotniska. Istnieje również angielska wersja strony, zatem całość oceniamy na 6.

Port Lotniczy im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu (www.airport.wroclaw.pl)

Pierwsza strona to znów przerost formy nad treścią. Atakują nas reklamy, a także wielka mapa połączeń, która najzupełniej nie jest potrzebna aż w takich rozmiarach i wygląda jakby miała służyć tylko zapełnieniu pustego miejsca, na które nikt nie ma pomysłu. Z "jedynki" można kupić bilet, można poznać aktualności zżycia portu oraz zobaczyć, co słychać we Wrocławiu. Natomiast ważne odnośniki przydane dla pasażera giną w gąszczu. Odnośniki przenoszą nas na rozkład online, informacje o czarterach, informacje co przed wylotem, o dojeździe, usługach, a także o nowym projekcie terminalu planowanego na 2011 rok.

Tablica lotów online jest bardzo uboga i sprawa wrażenie niezwykle statycznej. Poszczególne podstrony zawierają informacje dla podróżnych, jednak rzuca się w oczy ponowny zalew reklamowy.

Jak dla nas, to za wiele. Choć strona działa sprawnie i ma także swoją angielską wersję, oceniamy ją na 6.

Port Lotniczy Łódź im Władysława Reymonta (www.airport.lodz.pl)

Żólto-niebieska witryna łódzkiego lotniska epatuje odwiedzającego spora ilością reklam, które migają na ekranie. Te oraz mapa połączeń, wyszukiwarka biletów oraz aktualności tworzą główny zrąb witryny, przytłaczając przydatne informacje dla pasażera.

Na "jedynce" możemy także zobaczyć tablicę lotów online, z której odnośnik zabierze nas do rozkładu rejsów oferowanych z lotniska.

W dziale "Dla pasażerów" znajdziemy informacje przydatne dotyczące dojazdu na lotnisko różnymi środkami transportu, parkingów, a ta filmy poglądowe o tym jak przystąpić do odprawy biletowo-bagażowej i jak postępować z bagażem.

Denerwujące jest przeładowanie strony flashem, co powoduje problemy z niektórych rodzajach przeglądarek.

Strona zawiera również angielską wersję. Całość oceniamy na 5.

Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku (www.airport.gdansk.pl)

Witryna nie ładuje się szybko, trzeba czekać aż do końca wgra się główna część strony głównej. Jak dla nas, za dużo fotografii w tle, które spowolniają działanie witryny. Tym bardziej, że zawartość "jedynki" nie powala. Znajduje się nie niej wiele skrótów do ważnych informacji oraz aktualności z życia portu. Można kupić bilet lub przejrzeć najnowszy numer lotniskowego magazynu.

Informacja podzielona jest na kilka działów: "Strefa pasażera", "Rozkład lotów", "Biznes i usługi" oraz "O nas". Niestety, po wejściu w każdy z tych działów znów zalewa nas przeładowanie strony zdjęciami tła. Niemniej rozkład lotów online działa poprawnie.

Denerwujące jest to, że niezależnie od wyboru działu, aktualności z portu wyświetlają się w tle, co utrudnia poprawne nawigowanie i odczytywanie informacji.

Strona, choć zawiera potrzebne informacje, nie zachwyca. Brakuje jej polotu, brakuje jej funkcjonalności. Oceniamy na 4.

Międzynarodowy Port Lotniczy im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (www.plb.pl)

Reklama linii to pierwsze, co rzuca się w oczy po wejściu na witrynę bydgoskiego lotniska. Aby dostać się do informacji przydatnych dla pasażera, reklamę musimy zamknąć.

Strona zawiera trzy działy, odróżniające się od siebie kolorowym kodem: "Dla podróżnych", "Port lotniczy" i "Biznes". Dział dla podróżnych zawiera wszelkie niezbędne informacje o rozkładzie lotów, terminalu, dojeździe na lotnisko i parkingu, porady o podróży, a także o usługach na lotnisku, jak gastronomia, sklepy i hotele. Znajdziemy również informacje o regionie.

Aktualności z życia portu są dyskretnie schowane za odpowiednim odnośnikiem, podobnie jak wyszukiwarka rejsów i informacje dla prasy.

Całość strony wygląda jednak bardzo ubogo i niezbyt przyciągająco. Angielska wersja powiela zasadniczo informacje dostępne w języku polskim. Stronę oceniamy na 3.

Port Lotniczy Szczecin-Goleniów im. NSZZ Solidarność (www.airport.szczecin.pl)

Strona to lotniska, czy portal reklamowy? Przy wejściu na witrynę szczecińskiego lotniska uderza wielka przestrzeń wypełniona reklamami, które mało maja wspólnego z lotnictwem i turystyką. Wydarzenia z życia portu również zajmują pokaźną część strony. Całości dopełnia mapa połączeń prezentująca … cztery kierunki. Szkoda miejsca na taka ilość.

Informacje przydatne dla podróżnego to „Poradnik dla pasażerów”, który zawiera nieaktualne informacje o odprawie i bagażu oraz napisany jest dosyć topornym językiem. Oprócz tego znajdują się działy poświęcone usługom na lotnisku, wypożyczalni samochodów, czarterom, dojazdowi i parkingowi.

Choć witryna przetłumaczona jest na angielski, a całość wgrywa się w dosyć szybki sposób, nie możemy za zawartość i prezentacje dać więcej niż 2 punkty.

Port Lotniczy Zielona Góra-Babimost (www.lotnisko.zielonagora.pl)

Jakie lotnisko - taka witryna internetowa. Uboga oferta rejsów, zatem i uboga prezentacja strony internetowej. Mimo pierwszego wrażenia, że do Zielonej Góry nic nie lata, po dłuższym szukaniu znajdujemy informacje dla pasażerów. Nie jest to jednak łatwe, gdyż trzeba wejść w kilka odnośników zanim dotrzemy do rozkładu rejsów i sposobu dojazdu na lotnisku.

Zasadniczo niewiele jest do oceny, dlatego przyznajemy 1 punkt. Za to, że strona w ogóle istnieje.

Marcin Jędrzejczak

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_gosc_ 2009-06-09 15:20   
gosc_gosc_ - Profil gosc_gosc_
jak zwykle Krakow gora:)podejrzewam, ze w Krakowie rowniez woda zamienia się w wino
gosc_Trusa 2009-06-01 23:43   
gosc_Trusa - Profil gosc_Trusa
Dzieki za dobre slowa o naszej stronie :)
Staralismy się :)
gosc_abc 2009-05-20 11:16   
gosc_abc - Profil gosc_abc
Mogliście poczekać z tym rankingiem trochę bo w następnym tygodniu rusza nowa strona lotniska w Pyrzowicach (informacja o tym jest na ich stronie) i nie wiadomo czy wypadnie lepiej czy gorzej.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy