W marcu Lufthansa największą europejską linią

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
30 kwietnia 2017 09:00
Lufthansa Group zaskakująco odzyskała w marcu tytuł największej europejskiej linii. Przewiozła o prawie 200 tys. pasażerów więcej niż Ryanair. Czołowych dziesięciu przewoźników zanotowało wzrost o 8,5 proc. do 56,33 mln podróżnych.
Reklama

W zeszłym roku Ryanair po raz pierwszy wyprzedził Lufthansa Group w rankingu największych europejskich linii. Wydawało się, że zmiana ta jest trwała, a w ostatnich miesiącach irlandzki low-cost powiększał przewagę. Jednak dzięki przejęciu Brussels Airlines i sezonowemu wzrostowi ruchu niemiecki koncern odzyskał pozycję lidera.

W marcu Lufthansa Group zanotowała wzrost aż o 14 proc. do 9,59 mln pasażerów. To głównie zasługa przejęcia Brussels Airlines, choć liczbę pasażerów zwiększyły też poszczególne oddziały koncernu, w tym dynamicznie rozwijający się niskokosztowy oddział Eurowings. Dwucyfrowe wzrosty Lufthansy mogą potrwać do końca roku właśnie ze względu na efekt przejęcia Brussels Airlines, które teraz odbija się po zeszłorocznym kryzysie spowodowanym zamachami terrorystycznymi w Brukseli.

Ryanair co prawda również urósł wyraźnie, bo aż o 10 proc., ale jednak przewiózł wyraźnie mniej pasażerów niż Lufthansa Group - 9,4 mln. Irlandzki low-cost po raz kolejny był jednak liderem wśród największych europejskich linii pod względem wypełnienia samolotów - średnio zajętych było aż 94 proc. miejsc, o 17 pkt. proc. więcej niż w koncernie Lufthansy.


Inne linie tradycyjnie są daleko z tyłu, a ich kolejność się nie zmienia. Na trzecim miejscu w marcu był koncern IAG (British Airways, Iberia, Vueling i Aer Lingus), na czwartym Air France-KLM, a na piątym easyJet.

Szóste miejsce utrzymuje Turkish Airlines. Przewoźnik notuje jednak od kilku miesięcy spadki (w marcu o 3,5 proc.), co w połączeniu z dynamicznym rozwojem kolejnego w rankingu Aerofłotu (marcowy wzrost o 14,5 proc.) może oznaczać, że jeszcze w tym roku linie te zamienią się kolejnością w klasyfikacji miesięcznej. W całym 2017 r. Turkish Airlines niewątpliwie przewiozą jednak istotnie więcej pasażerów niż rosyjski koncern.

Najciekawsze rywalizacje toczą się o ósme miejsce, o które konkurują skandynawscy rywale. W marcu SAS przewiózł o ok. 60 tys. pasażerów więcej niż Norwegian, choć z uwagi na rozwój siatki dalekodystansowej tej drugiej linii oraz większą sezonowość można spodziewać się wkrótce odwrócenia tej kolejności.

O miejsce w dziesiątce walczą też Pegasus Airlines z Turcji i Wizz Air. Dzięki rosnącemu ruchowi wakacyjnemu w marcu to turecka linia znalazła się na dziesiątym miejscu europejskiego rankingu - zanotowała bowiem wzrost liczby pasażerów o 14,7 proc. do 2,07 mln. Wizz Air rozwija się wprawdzie nadal najszybciej w Europie spośród dużych linii (o 19,5 proc. w marcu), ale nie przekroczył w zeszłym miesiącu progu 2 mln odprawionych pasażerów.

grafika Dominik Sipinski

Indeks europejskich linii Pasazer.com obejmuje 10 największych europejskich linii lotniczych (razem z Turcją i Rosją). Dane o statystykach ruchu pochodzą od przewoźników.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama