Przyjazne Latanie oficjalnie rozwiąże spory z liniami poza sądem

22 kwietnia 2017 11:40
Stowarzyszenie Przyjazne Latanie jako pierwszy podmiot w polskiej branży lotniczej otrzymało uprawnienia do prowadzenia alternatywnego pozasądowego rozwiązywania sporów (ADR) między pasażerami a liniami lotniczymi.
Reklama
Wpis do rejestru prowadzonego przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) oznacza, że Stowarzyszenie Przyjazne Latanie zostało uznane za organizację bezstronną i niezależną, która pomaga rozwiązać spory pomiędzy przewoźnikami a liniami lotniczymi w ramach mediacji pozasądowych. Taka procedura jest szybsza, mniej skomplikowana pod względem formalnym i tańsza.

Większość spraw dotyczy odszkodowań w ramach unijnego rozporządzenia EU261/2004, określającego prawa pasażerów w przypadku opóźnienia, odwołania lotu lub nieprzyjęcia na pokład.

Stowarzyszenie, które zajmuje się głównie informowaniem pasażerów o przysługujących im prawach i wsparciem w procedurze składania wniosków o odszkodowanie, jest pierwszym podmiotem w polskiej branży, który został wpisany do rejestru ADR.

Stowarzyszenie chce prowadzić pozasądowe procedury ADR za darmo dla pasażerów. Zamierza to finansować m.in. z środków zebranych w ramach rozliczenia 1 proc. podatku dochodowego. Od zeszłego roku stowarzyszenie ma bowiem status organizacji pożytku publicznego (OPP). Każdy podatnik może przekazać stowarzyszeniu 1 proc. swojego rocznego podatku dochodowego - termin rozliczeń mija w tym roku 2 maja.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy