×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Warszawa nadal w czołówce wzrostów w Europie


Warszawskie Lotnisko Chopina w lutym znów było jednym z najszybciej rozwijających się dużych portów lotniczych w Europie. Wśród lotnisk odprawiających ponad 10 mln pasażerów rocznie wyższy wzrost zanotował tylko St. Petersburg.Jak wynika z danych ACI Europe, organizacji zrzeszającej 235 lotnisk europejskich odprawiających niemal 90 proc. ruchu na kontynencie, w lutym liczba pasażerów w Europie wzrosła o 5,2 proc. Lotniska w krajach Unii Europejskiej rozwijały się średnio o 5,5 proc., a poza wspólnotą - o 4,2 proc. 

Po korekcie o liczbę dni, związaną z tym, że ubiegły rok był przestępny, wzrost wyniósłby 9 proc. w skali całego kontynentu oraz odpowiednio 9,3 i 7,9 proc. dla obydwu podgrup lotnisk.

Niemal cały wzrost ruchu dotyczył połączeń międzynarodowych, z których skorzystało o 7,3 proc. pasażerów więcej. Trasy krajowe były niemal w stagnacji - ruch na nich wzrósł jedynie o 0,4 proc. Liczba operacji lotniczych spadła o 0,2 proc., a masa odprawionych ładunków wzrosła o 3,4 proc.

Na statystyki lotnisk unijnych wpłynął przede wszystkim bardzo wysoki wzrost ruchu w krajach wschodniej części wspólnoty - Bułgarii (41,7 proc.), Rumunii (26,5 proc.) i Polsce (19,9 proc.). Świetne statystyki zanotowały też unijne wyspy na Morzu Śródziemnym - na Cyprze ruch wzrósł w lutym o 23 proc., a na Malcie o 25,1 proc. Tylko nieznacznie wolniej (o 19 proc.) przybywało pasażerów w Portugalii.


Z kolei na statystyki portów poza Unią pozytywnie wpływała przede wszystkim Islandia, która po raz kolejny była liderem wzrostu z dynamiką na poziomie 50,1 proc. Bardzo szybko rośnie też ruch lotniczy na Ukrainie (o 29,7 proc.). Dwucyfrowe wzrosty zanotowały także m.in. Rosja, Gruzja, Mołdawia i Czarnogóra. Wzrosty w tej grupie lotnisk hamowała jednak Turcja, która po raz kolejny zanotowała spadek liczby pasażerów. W lutym 2017 r. było ich o 3,6 proc. mniej niż w 2016 r. 

W lutym najszybciej rozwijały się mniejsze lotniska. Porty odprawiające między 5 a 10 mln pasażerów rocznie zanotowały wzrost o 8,1 proc., a statystykę tę napędzały lotniska w Keflaviku (wzrost o 50,1 proc.), Kijowie-Boryspolu (29,8 proc.) i Larnace (28 proc.).


W grupie najmniejszych lotnisk, odprawiających poniżej 5 mln pasażerów rocznie, zanotowano wzrost o 7,6 proc. Liderami w tej grupie były rumuńskie porty Bukareszt-Baneasa (wzrost o ponad 1000 proc.) i Arad (133 proc.) oraz serbski Nisz (ponad 350 proc.), ale statystyki te są mało reprezentatywne z uwagi na bardzo niską bazę ruchu na tych lotniskach - np. w Aradzie w lutym odprawiono tylko 28 pasażerów. Spośród lotnisk odprawiających ponad milion pasażerów rocznie liderami wzrostów były Kluż-Napoka (55,8 proc.), Sofia (45,4 proc.) i Tbilisi (38 proc.).

Wśród większych lotnisk wzrosty były nieco niższe - w grupie odprawiających od 10 do 25 mln pasażerów ruch zwiększył się w lutym o 6,6 proc., a wśród jeszcze większych o 3,2 proc. Jak wynika z wyliczeń Pasazer.com, dla 25 największych lotnisk Europy wzrost w lutym wyniósł 4,2 proc.

W grupie lotnisk odprawiających od 10 do 25 mln pasażerów liderami wzrostu były porty w St. Petersburgu (27,8 proc.), Warszawie (26,6 proc.) i Lizbonie (20 proc.). Większe huby nie miały aż tak dobrych statystyk - liderem było moskiewskie lotnisko Szeremetiewo (15,4 proc.), które wyprzedziło brytyjskie porty w Manchesterze (11,5 proc.) i Londynie-Gatwick (9,9 proc.). 


Warszawskie lotnisko po raz kolejny rozwijało się wyraźnie szybciej niż regionalni konkurenci (z wyjątkiem kijowskiego Boryspola). 

grafiki ACI Europegość_b2f19 - Profil
gość_b2f19
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie