Europejskie lotniska rosną o 4,2 proc.

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
30 marca 2017 10:00
W lutym Indeks Europejskich Hubów, czyli łączny wzrost ruchu na 25 największych lotniskach w Europie, wyniósł 4,2 proc. Porty te odprawiły 63,05 mln pasażerów.
Reklama

Największym lotniskiem w Europie niezmiennie pozostaje londyńskie Heathrow. W lutym port lotniczy zanotował wzrost o 5,5 proc. do 5,27 mln odprawionych pasażerów. Wzrosty napędzały m.in. zwiększające ofertę o ponad 10 proc. linie Emirates, KLM i Swiss. Największy brytyjski hub ma wyraźną przewagę nad kolejnymi w rankingu lotniskami i mimo ograniczeń związanych z brakiem wolnej przepustowości jego pozycja lidera jest niezagrożona.

Port lotniczy w Paryżu-CDG zanotował wzrost o 3,5 proc. do 4,62 mln odprawionych pasażerów. Głównym motorem wzrostu był rozwój oferty niskokosztowej linii easyJet.

Dystans do paryskiego lotniska powoli zmniejsza lotnisko Schiphol pod Amsterdamem, które w lutym zanotowało wzrost o 5,8 proc. do 4,33 mln pasażerów. Najszybciej rosnącymi liniami na głównym lotnisku w Holandii były KLM, easyJet i Transavia.


Na czwartym miejscu w lutym znalazło się lotnisko we Frankfurcie, które o zaledwie ok. 30 odprawionych pasażerów wyprzedziło Stambuł. Turecki hub ponownie był jedynym w czołowej dziesiątce, który zanotował spadek liczby podróżnych. W lutym z, do i przez Stambuł podróżowało o 7,8 proc. mniej podróżnych niż w tym samym miesiącu 2016 r.

Najszybszy wzrost w pierwszej dziesiątce zanotowało lotnisko Londyn-Gatwick. Liczba pasażerów wzrosła tam o 9,9 proc. do 2,96 mln.

Z czołówki wypadło lotnisko Rzym-Fiumicino, które po spadku o 2,7 proc. zostało wyprzedzone przez notujące bardzo wysokie wzrosty moskiewskie lotnisko Szeremetiewo. Port w stolicy Rosji zanotował wzrost o 15,4 proc. do 2,51 mln odprawionych pasażerów i po raz kolejny znalazł się na dziesiątym miejscu w kontynentalnym rankingu.

Spośród wszystkich 25 największych lotnisk w Europie spadki zanotowały jeszcze porty Londyn-Stansted (o 2,2 proc. do 1,65 mln pasażerów) i Bruksela (o 0,4 proc. do 1,56 mln). Najszybszy wzrost odnotowało natomiast lotnisko w Lizbonie - nie podało ono jeszcze oficjalnych danych, ale według szacunków Pasazer.com ruch wzrósł tam o ok. 20 proc. do 1,61 mln podróżnych.


Pod względem ruchu w aglomeracjach zdecydowanym liderem po raz kolejny był Londyn. Pięć portów lotniczych w stolicy Wielkiej Brytanii odprawiło w lutym 11,27 mln pasażerów. Na kolejnych miejscach znalazły się Stambuł (6,1 mln odprawionych podróżnych na dwóch lotniskach) i Moskwa (5,34 mln na trzech lotniskach).

grafiki Dominik Sipinski

Indeks Europejskich Hubów Pasazer.com obejmuje 25 lotnisk na kontynencie europejskim, które odprawiły największą liczbę pasażerów w całym 2015 r. Do rankingu nie zaliczamy zatem lotnisk np. Stambuł-Sabiha Gokcen (to lotnisko wliczamy jednak do statystyk miasta Stambuł) czy w Antalyi. Ponieważ klasyfikacja jest oparta na wynikach całorocznych, oznacza to, że w niektórych miesiącach inne lotniska mogą być większe niż objęte Indeksem (dotyczy to zwłaszcza lotnisk o bardzo dużej sezonowości). Jednak dla celów porównawczych przez cały rok wliczamy te same 25 portów.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama