Europejskie linie: W lutym wzrost o 6,3 proc.

29 marca 2017 08:30
Dziesięciu największych europejskich przewoźników obsłużyło w lutym 47,6 mln pasażerów, co stanowiło wzrost o 6,3 proc. w porównaniu do lutego 2016 r. - mimo tego, że rok temu miesiąc ten był o dzień dłuższy. Wysokie wzrosty odnotowały m.in. Wizz Air i Lufthansa.
Reklama
Liderem europejskiego rynku niezmiennie jest Ryanair, który w lutym przewiózł 8,2 mln pasażerów, czyli o 10 proc. więcej niż rok temu. Przewoźnik z Irlandii jest też najlepszy pod względem średniego wypełnienia samolotów, które wyniosło 95 proc.

Ryanair utrzymuje dwucyfrowe tempo wzrostu głównie dzięki nieprzerwanemu rozwojowi na kluczowych rynkach. W Wielkiej Brytanii oferta wzrosła o ponad 10 proc., w Hiszpanii o 12,2 proc., a w Niemczech - aż o 19,8 proc. Na tym tle zdecydowanie wolniej rosła podaż miejsc z i do Włoch, które są największym rynkiem dla Ryanaira. Liczba miejsc wzrosła tam w lutym tylko o 2,3 proc.

Mimo wysokiego, ponad 12-proc. wzrostu Lufthansa Group nadal jest wyraźnie w tyle za Ryanairem. Niemiecki koncern w lutym przewiózł 7,77 mln pasażerów przy jednym z niższych w czołówce, zaledwie 75-proc. średnim wypełnieniu samolotów.

Tak wysoki wzrost w Lufthansie nie wynika ze wzrostu oferowania, ale wyłącznie z wcielenia do koncernu linii Brussels Airlines. Rok temu belgijska spółka nie była wliczana do statystyk Lufthansa Group, ponieważ nie należała do niej w pełni.

O trzecie miejsce walczą z sobą pozostałe dwa wielki koncerny - IAG i Air France-KLM. W lutym różnica między nimi wyniosła tylko ok. 40 tys. pasażerów na korzyść brytyjsko-hiszpańsko-irlandzkiej grupy. Do tego obydwa koncerny notują bardzo podobne tempo wzrostu (odpowiednio o 2,7 i 2,9 proc.), co zapowiada, że rywalizacja między nimi będzie trwała. Obydwie grupy są napędzane przez oddziały niskokosztowe - odpowiednio Aer Lingusa i Vuelinga oraz Transavię.

O ponad milion pasażerów mniej przewiózł w lutym easyJet. Dystans jest tak duży, że mimo wzrostu o 8,2 proc. brytyjski low-cost nie zbliży się w najbliższym czasie do tradycyjnych rywali. Z drugiej jednak strony easyJet powiększa przewagę nad szóstą linią, Turkish Airlines. Turecki przewoźnik jako jedyny w czołowej dziesiątce zanotował spadek - i to bardzo wyraźny, bo aż o 9,4 proc. To efekt kryzysu gospodarczego i geopolitycznego w tym kraju. Uderzył on zdecydowanie mocniej w Turkish Airlines niż w wolniej, ale stabilniej rozwijającą się linie Pegasus, która znalazła się w lutym na 10. miejscu rankingu po wzroście o 3,3 proc.

Ciekawa rywalizacja nadal toczy się o ósme miejsce między Norwegianem a SAS-em. Skandynawscy przewoźnicy przewożą niemal identyczną liczbę pasażerów, choć norweska linia rośnie znacznie szybciej (o 12 proc. wobec 2,7-proc. wzrostu SAS-u), więc zapewne w ciągu roku powiększy przewagę.

Tuż za pierwszą dziesiątką znalazł się Wizz Air, który jest jednak najszybciej rozwijającą się dużą linią w Europie. Węgierski przewoźnik jako jedyny notuje wzrosty liczby pasażerów przekraczające 20 proc.

Średnie wypełnienie samolotów największych dziesięciu europejskich linii lotniczych wyniosło 82,7 proc., przy czym liderami były Ryanair (95 proc.), easyJet (92 proc.) i Norwegian (86,3 proc.), a najsłabsze wyniki odnotowały SAS (69,2 proc.) i Turkish Airlines (73,5 proc.).

grafika Dominik Sipinski

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy