Wizz Air z najtańszym płatnym wyborem miejsc

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
04 marca 2017 12:00
3 komentarze
Nawet 386 zł może kosztować wybór miejsca w samolocie - wynika z analizy KAYAK.pl. Spośród linii niskokosztowych najtańszy jest Wizz Air. Niektóre miejsca w tym samolocie można wybrać za opłatą zaledwie 5 zł.
Reklama

Kilkanaście lat temu proces przydziału miejsc w samolotach był dość prosty i całkiem darmowy. Pasażerowie mogli podczas odprawy poprosić o konkretne miejsce - np. przy oknie lub obok innego podróżnego - a personel stanowiska check-in w miarę dostępności przydzielał to miejsce. Im wcześniej pasażer lub pasażerka stawiali się do odprawy, tym większy mieli wybór.

Sytuację zmieniły jednak dwa czynniki - rozpowszechnienie wcześniejszej odprawy online (oraz możliwości modyfikacji rezerwacji przez internet) oraz ekspansja linii niskokosztowych. Pasażerowie mogą teraz wybrać miejsce za pomocą strony internetowej przewoźnika dużo wcześniej niż dawniej - nawet podczas samej rezerwacji. A dla linii niskokosztowych to szansa na zwiększenie wpływów. Co prawda przewoźnicy tego typu eksperymentowali z tzw. free seating, czyli brakiem przydziału miejsc. Pasażerowie zajmowali miejsca na podstawie zasady "kto pierwszy, ten lepszy", ale to wydłużało proces boardingu (choć np. Southwest Airlines nadal nie przydzielają miejsc).

Pasażerowie w liniach niskokosztowych mają zwykle do wyboru darmowy przydział losowego miejsca podczas odprawy online lub płatny wybór konkretnego fotela. Droższe są zwykle miejsca przy wyjściach ewakuacyjnych i w pierwszych rzędach (z dodatkową przestrzenią na nogi). Niektóre linie taniej sprzedają za to środkowe fotele w rzędzie. W cenie droższych miejsc czasem zawarte są dodatkowe usługi, np. priorytetowy boarding.

Jak wyliczył KAYAK.pl, ceny wyboru miejsca na loty obsługiwane przez linie Wizz Air zaczynają się już od 5 zł, a od 10 zł na te, których operatorami są Ryanair i easyJet. Jednak podróżni, którzy chcą zapewnić sobie odrobinę dodatkowego miejsca na nogi, muszą liczyć się z wyższymi kosztami - od 53 zł w Ryanairze i 60 zł w easyJecie.

W Wizz Airze najdroższe miejsca kosztują nawet 139 zł.

Ryanair zapewnia pierwszeństwo wejścia na pokład osobom, które wykupią miejsca w rzędach 2 (miejsca A, B i C),3, 4 i 5 za od 34 zł oraz w rzędach 1 i 2 (D, E i F) za od 53 zł. Z kolei pasażerowie, którzy zapłacą dodatkowe 35-100 zł w easyJecie mogą liczyć na możliwość zabrania dodatkowej torby na pokład i osobne stanowisko odprawy na lotnisku.


Pasażerowie są gotowi płacić za wybór miejsca m.in. z uwagi na dodatkowy komfort lub by zagwarantować sobie podróż koło swojego towarzysza lub towarzyszki podróży.

W reakcji na takie działanie low-costów coraz więcej linii tradycyjnych wprowadza płatny wybór miejsca. Linie z tego segmentu wciąż często oferują darmowy wybór miejsca podczas odprawy lub nawet wcześniej. Opłaty najczęściej pobierają tylko za miejsca "premium" (np. z dodatkową ilością miejsca na nogi).

KAYAK.pl podaje, że pasażerowie Air France i Lufthansy mogą liczyć na bezpłatny wybór miejsca na krótkich trasach. Konkurencyjne stawki, także względem przewoźników niskokosztowych, oferują linie LOT - wybór ulubionego miejsca na ich krótkodystansowych połączeniach kosztuje od 20 do 30 zł. Na dłuższych trasach za rezerwację podróżni zapłacą od 75 zł.

Jednak na największe koszty muszą przygotować się pasażerowie, którym zależy na miejscu z dodatkową przestrzenią na nogi - u większości przewoźników takie siedzenia są droższe niż standardowe miejsca. Przykładowo w Lufthansie za fotel z dodatkowym miejscem na nogi podczas lotu długodystansowego pasażerowie zapłacą od 215 do 386 zł, podczas gdy za rezerwację standardowego musieliby zapłacić 107 zł. Podobnie w TAP Portugal wygodniejsze miejsce na długi lot kosztuje 257 zł, a klasyczne - 107 zł. Na krótkich trasach linie SAS oferują takie same ceny zarówno za miejsca z dodatkowym miejscem na nogi, jak za standardowe, które kosztują od 56-64 zł.

grafika KAYAK.pl
tekst powstał na podstawie danych dostarczonych przez KAYAK.pl
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
krzysiekl 2017-03-06 08:18   
krzysiekl - Profil krzysiekl
w przypadku Emirates to trochę inaczej.
Zazwyczaj nie można zapłacić za miejsce z dodatkowym miejscem na nogi gdyż nie są one wcześniej udostępnione, przydział jak dotąd występuje na lotnisku, trzeba o nie poprosić i to nie zawsze lotnisko może je przydzielić.
Inna sprawa że w liniach klasycznych jak Emirates każdy fotel ma rozsądną ilość miejsca a te w pierwszych rzędach mają swoje wady (większy hałas, stolik i wyświetlacz znajduje się często w podłokietniku).

Wybór miejsc jest płatny tylko w przypadku tańszych biletów (taryfa Saver) i koszt w przypadku większość tras cena to 25USD (w tym z WAW i wszystkie trasy z Dubaju do Azji).
YouOughtBeWorkingNow 2017-03-04 16:53   
YouOughtBeWorkingNow - Profil YouOughtBeWorkingNow
Kompletna bzdura. Southwest nadal nie przydziela miejsc, bo najszybszy baording jest właśnie wtedy, kiedy pasażerowie sami wybierają sobie miejsca. Jedynym minuse jest potencjalny brak możiwości siedzenia obok siebie (na przykład rodziny z dziećmy).

Polecam poczytać i pooglądać:
zobacz link
gość_61842 2017-03-04 13:59   
gość_61842 - Profil gość_61842
Od jakiegoś czasu najtańsze miejsce w Wizzair to koszt 18 zł. za miejsce zwykłe i 22 za miejsce przy oknie. Więc najtańsi już raczej nie są - Ryanair w promocjach ma miejsca za 9 zł czasami.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama