Europarlament chce przywrócić wizy dla Amerykanów

3 marca 2017 15:15
W ciągu dwóch miesięcy Komisja Europejska ma przywrócić obowiązek wizowy dla obywateli Stanów Zjednoczonych wjeżdżających do Unii - zadecydowali europarlamentarzyści. To efekt tego, że Waszyngton wciąż nie zniósł wiz m.in. dla Polaków.
Reklama
Europosłowie uznali, że skoro obywatele pięciu unijnych państw - Polski, Bułgarii, Cypru, Chorwacji i Rumunii - potrzebują wiz, by wjechać do Stanów, to nie można mówić o pełnej realizacji zasady wzajemności. Dlatego chcą, by przywrócić obowiązek wizowy dla amerykańskich turystów w Europie.

Obecnie co do zasady obywatele Stanów Zjednoczonych są objęci zwolnieniem wizowym i mogą wjeżdżać do państw strefy Schengen (czyli 22 państw UE, w tym Polski, oraz Szwajcarii, Islandii, Norwegii i Liechtensteinu) na podstawie samego paszportu. Bez uzyskania wizy mogą przebywać w tych państwach przez 90 dni w ciągu okresu 180 dni. Dodatkowe przepisy regulują możliwość dłuższego pobytu bez wizy w poszczególnych państwach. Amerykanie mogą np. po spędzeniu 90 dni na terenie całej Unii wjechać na kolejne 90 dni bez wizy do Polski, ale nie mogą w tym czasie podróżować poza jej granice.

Europosłowie uznali jednak, że zasada wzajemności wymaga, aby podróż bezwizowa dotyczyła wszystkich obywateli Unii. Stany odmawiają jednak zniesienia wiz dla obywateli pięciu państw Unii, którzy łącznie stanowią ok. 14 proc. populacji wspólnoty. Waszyngton tłumaczy, że to efekt m.in. zbyt dużego odsetka osób, które przekraczają legalny czas pobytu lub podejmują pracę w trakcie pobytu w Stanach na wizie turystycznej.

Komisja Europejska zgodnie z unijnym prawem odpowiada za politykę wizową państw strefy Schengen. Bułgaria, Rumunia, Cypr, Irlandia i Wielka Brytania, które nie są członkami tej strefy, mogą samodzielnie znosić lub nakładać obowiązek wizowy. Obecnie do wszystkich tych państw Amerykanie mogą wjechać bez wizy.

Co prawda decyzja Parlamentu Europejskiego jest wiążąca dla Komisji, ale nie ma pewności, że wizy dla Amerykanów zostaną przywrócone. Europosłowie podjęli podobną próbę w 2014 r., a Komisja po prostu ją zignorowała. Deutsche Welle cytuje anonimowych urzędników, którzy liczą, że uda im się przekonać Amerykanów do zniesienia wiz na spotkaniu zaplanowanym na połowę czerwca. To 1,5 miesiąca po terminie wyznaczonym przez europosłów.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy