Poradnik: Bilety online na pociągi w Indiach

26 stycznia 2017 11:30
8 komentarzy
Podróż koleją przez Indie to jeden z najlepszych sposobów na poznawanie tego kraju. Bilety wyprzedają się jednak bardzo szybko, dlatego warto zaplanować podróż i kupić je przez internet jeszcze z Polski.
Reklama
Indyjskie koleje każdego dnia przewożą ponad 22 miliony pasażerów - takiej statystyki nie ma żaden inny przewoźnik kolejowy na świecie. Docierają praktycznie w każdy zakątek kraju i choć podróż często jest długotrwała, to dzięki nocnym pociągom można zaoszczędzić na noclegu. W pociągach jest bezpiecznie, a mimo nagłaśnianych katastrof, ryzyko wypadku jest znacznie mniejsze niż podczas podróży autobusem. Do tego zaletą Indian Railways są bardzo niskie ceny oraz kilka klas dopasowanych do różnych potrzeb.

Mimo olbrzymiej liczby uruchamianych pociągów, bilety na najpopularniejsze trasy są wyprzedawane nawet kilka tygodni przed datą podróży. Dlatego warto kolejową podróż przez Indie zaplanować i zaopatrzyć się w bilety przez internet. Sprzedaż rusza 60 dni przed dniem odjazdu.
Wbrew krążącym w sieci opiniom, turyści z zagranicy mogą kupić potwierdzone bilety na indyjskie pociągi przez internet z wykorzystaniem zagranicznej karty płatniczej (debetowej lub kredytowej) Visa lub Mastercard. Nie jest to jednak proste. Można skorzystać z pomocy pośredników, ale najtaniej i najprościej kupować bilety przez system Indian Railway Catering and Tourism Corporation, oficjalnego agenta Indian Railways.

Do rezerwacji będziemy potrzebować skanu oraz numeru paszportu, adresu e-mail oraz karty płatniczej Visa lub Mastercard.

Pierwszym krokiem jest utworzenie konta w systemie e-rezerwacji IRCTC na stronie internetowej agenta. Strona internetowa spółki jest mało czytelna - należy kliknąć w link "sign up" pod oknem do logowania.


Formularz rejestracyjny nie różni się od innych tego typu w internecie. Należy wybrać własną nazwę użytkownika i hasło, pytanie pomocnicze do odzyskiwania hasła oraz podać swoje dane (w tym adres zamieszkania, który nie jest w żaden sposób weryfikowany, więc nie musi być prawdziwy).

Najważniejsze okna to adres e-mail (na niego dostaniemy bilety), płeć (na jej podstawie przydzielane są miejsca w niektórych pociągach) oraz numer telefonu. Ten ostatni musi być numerem indyjskim, ale nie musi być prawdziwy (nie będzie do niczego wykorzystywany). Dlatego nawet nie mając karty SIM z Indii możemy podać dowolny dziesięciocyfrowy numer rozpoczynający się cyfrą "9". Jeśli okaże się, że taki numer został już wykorzystany, system poprosi nas o wpisanie innego.


Po zakończeniu rejestracji należy jeszcze potwierdzić przeczytanie i akceptację warunków korzystania z serwisu.


Następnie na zarejestrowany adres e-mail dostajemy wiadomość z linkiem do potwierdzenia rejestracji.


Dla klientów spoza Indii to jednak nie koniec procesu. Aby zweryfikować konto musimy jeszcze wysłać na adres care@irctc.co.in kopię paszportu wraz z nazwą użytkownika. Taki proces łamie wprawdzie wszystkie dobre praktyki związane z ochroną prywatności w sieci, ale inaczej nie będziemy mogli skorzystać z konta. Maila należy wysłać z własnej inicjatywy - przewoźnik nie będzie nam o tym przypominał.

Potwierdzenie konta może zająć kilkanaście godzin. Po aktywacji dostępu otrzymamy maila od IRCTC.

W następnym kroku możemy zalogować się do systemu IRCTC i rezerwować bilety. Logowania dokonujemy na głównym ekranie portalu z wykorzystaniem danych z rezerwacji. Niezbędne jest wpisanie pięcioliterowego kodu captcha.


Po zalogowaniu wyświetla się główne okno portalu użytkownika. Z tego poziomu możemy sprawdzić zarezerwowane bilety, anulować zakupy lub - od czego zaczynamy - znaleźć nowe połączenia i kupić na nie bilety.


W oknie po lewej stronie ekranu wpisujemy interesującą nas trasę i datę. Warto zwracać uwagę na nazwy stacji - wiele z indyjskich miast jest obsługiwanych przez kilka lub nawet kilkanaście stacji dla pociągów dalekobieżnych, a czasem nazwy nie są oczywiste i pochodzą od mniejszych miast w pobliżu. Do tego wiele miast ma dwie nazwy - bardziej popularną kolonialną (np. Bombaj, Bangalore) i stosowaną przez Indian Railways w języku hindi (Mumbaj, Bengaluru).


Po kliknięciu "submit" otrzymujemy listę pociągów między interesującymi nas miastami (system wyświetla wyłącznie połączenia bezpośrednie - przesiadkowe należy rezerwować osobno). Za pomocą okna po lewej stronie ekranu możemy zawęzić listę wyników np. do odjazdów z konkretnej stacji. Zielony "ptaszek" w tabeli oznacza dni, w które odjeżdża pociąg.


Obok dni kursowania, rozkładu jazdy oraz czasu przejazdy wyświetlone są klasy podróży dostępne w danym pociągu. Rezerwacji dokonujemy poprzez kliknięcie odpowiedniej klasy.

Jakie główne klasy podróży istnieją w Indian Railways:

  • 1A - kuszetki klimatyzowane pierwszej klasy, przedziałowe; dwie lub cztery kuszetki w zamykanym przedziale; górne kuszetki w ciągu dnia złożone; pościel w cenie.
  • 2A - kuszetki klimatyzowane drugiej klasy; bezprzedziałowe; po jednej stronie korytarza dwie kuszetki wzdłuż przejścia (górna w ciągu dnia składana), po drugiej cztery kuszetki prostopadle do przejścia (górne w ciągu dnia składane); pościel w cenie; kuszetki odgradzane zasłonkami; w niektórych wagonach gniazdka elektryczne przy kuszetkach. Najpopularniejsza klasa na długie podróże klasy średniej.
  • 3A - kuszetki klimatyzowane trzeciej klasy; bezprzedziałowe; po jednej stronie korytarza dwie kuszetki wzdłuż przejścia (górna w ciągu dnia składana), po drugiej sześć kuszetek prostopadle do przejścia (środkowe w ciągu dnia składane); pościel w cenie; kuszetki w niektórych wagonach odgradzane zasłonkami; w niektórych wagonach gniazdka elektryczne przy kuszetkach..
  • SL - kuszetki bez klimatyzacji; układ jak w drugiej klasie; brak zasłonek, pościeli i gniazdek elektrycznych; otwarte okna gwarantują lepsze widoki. Najtańsza klasa na nocne podróże. Z uwagi na duży tłok także najbezpieczniejsza, bo pasażerowie pilnują wzajemnie swojego bagażu i bezpieczeństwa.
  • CC - klimatyzowane wagony siedzące; skórzane fotele w układzie 2+3; popularne na podróże dzienne.
  • 2S - wagony siedzące bez klimatyzacji, ławki plastikowe lub drewniane o niesprecyzowanej pojemności; brak możliwości rezerwacji miejscówki.
Po wyborze klasy podróży przechodzimy do rezerwacji biletu. W górnym panelu wyświetlona jest liczba dostępnych biletów na kolejne dni, a poniżej - kalkulacja ceny biletu.


Dostępność biletów wyświetlana jest w kilku kategoriach - bilety "available" to potwierdzone rezerwacje. Po wyczerpaniu puli dostępne stają się bilety "waitlist", za które płaci się od razu, ale nie są to potwierdzone rezerwacje. Zależą one od liczby rezygnacji osób z biletami potwierdzonymi oraz z wyższym miejscem w kolejce "waitlist". Podczas rezerwacji widać, które miejsce mamy - czasem nawet kilkadziesiąt osób może anulować bilety. W przypadku niewykorzystania biletu "waitlist" ICRTC automatycznie po kilku dniach zwraca pieniądze na kartę, z której dokonano płatności.

W następnym kroku należy podać swoje dane wraz z numerem paszportu, który jest bardzo ważny, bo na jego podstawie sprawdzane są bilety elektroniczne w pociągach. System pozwala też na wybranie dolnej lub górnej kuszetki, a przy rezerwacji biletów dla większej liczby osób - zagwarantować miejsca w tym samym przedziale. Należy także podać indyjski numer telefonu, który jednak nie jest w żaden sposób weryfikowany.


Kolejny krok to płatność. Należy wybrać opcję "Payment Gateway/Credit Cards", a następnie "International cards". Skorzystanie z polskiej karty będzie nas kosztowało dodatkowo 4 proc. wartości transakcji.


Płatność przebiega w standardowy sposób za pośrednictwem serwisu Atom.


Po potwierdzeniu płatności bilet pojawia się w systemie, skąd można go wydrukować. Potwierdzenie jest niezbędne do kontroli. Potwierdzenie otrzymamy również e-mailem na adres podany podczas rezerwacji.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_669a1 2019-03-20 15:48   
gość_669a1 - Profil gość_669a1
Pytanko - bo sprawa sie na pewno zmienila, obecnie na stronie indyjskich kolei mozna podac nie indyjski numer telefonu i zeby aktywowac konto potrzeba uiscic oplate w wysokosci 1000 inr (lpus prowizja 20 Inr), tak czy tak powinni wyslac kod smsem i mailem - wiecie moze ile trwa weryfikacja platnosci? Minal 3 dzien, kontaktowalem sie z nimi, ale nic nie ustalono, a konto dalej zablokowane :/
gość_68466 2017-01-28 23:05   
gość_68466 - Profil gość_68466
@domos: Po pierwsze - niedawno ja oraz znajoma dokonywaliśmy rejestracji na wymienionych stronach kolei indyjskich i proces ten MUSIAŁ zawierać pewne elementy niepisane/źle opisane przez Ciebie. Znamy z autopsji proces rejestracji (oraz czytaliśmy zasady rejestracji) Po drugie - kwestionuje pewne (może z pozoru drobne, ale w/g zasad dot. aktywacji konta bardzo ważne) kwestie źle opisane lub/i pominięte w Twoim artykule sprawy, ponieważ
a) może to doprowadzić do sytuacji, że UŻYTKOWNICY tego portalu będą próbowali zarejestrować konta wg podanych przez Ciebie informacji (czyli wpisując fikcyjny nr tel kom indyjski) i...nie dostaną tych aktywacji (lub, że im konto zostanie aktywowane, a potem zablokowane w trakcie użytkowanie) i będą po prostu na Ciebie źli;
b) uważam, że portal tego typu, aspirujący do bycia profesjonalnym, powinien podawać dokładnie zweryfikowane i precyzyjne informacje (a tu do końca tak nie jest). Nie próbuje więc udawadniać, że jesteś reniferem, przytaczam po prostu fakty, że artykuł nie jest do końca profesjonalny i wymaga korekty...
Piszesz (w komentarzu) "Do rejestracji i potwierdzenia konta w żaden sposób nie jest potrzebny prawdziwy, indyjski numer telefonu. Ani do rezerwacji biletów". Zgodnie z warunkami rejestracji i używanie konta jest to NIEPRAWDA. Sytuacja jest zgoła odmienna - do aktywacji konta (przez osoby nie będące zamieszkałe w Indiach) potrzebne jest: podsiadanie e-mail, indyjskiego numeru tel. komórkowego (komórka "MANDATORY" w formularzu rejestracyjnym), wysłania koleją indyjskim skanu paszportu. CZASAMI koleje indyjskie dokonują aktywacji konta bez weryfikacji (za pomocą kodu wysyłanego na indyjski nr tel. komórkowego podanego w rejestracji konta) nr. tel. kom i wystarczy im tylko wysłanie skanu paszportu, ale NIE oznacza, że jest to reguła ! To tak jakbyś dokonał recenzji korzystanie np ze sklepu, który na na witrynie wpisane "czynne 10-18 godzina" i napisał w tej recenzji , że wszedłeś o 18:05 i tak i tak można to zrobić. To, że Tobie się UDAŁO, nie oznacza, że taki jest stan faktyczny dla wszystkich i że to jest zgodne z zasadami Pisanie autorytarne, że wpisanie fikcyjnego indyjskiego numery tel. kom i wysłanie skanu paszportu doprowadzi na pewno do aktywacji konta jest więc nadużyciem. Uważam więc, że profesjonalne byłoby napisanie (oczywiście do tego trzeba by się zapoznać wcześniej dokładnie z zasadami...), że do aktywacji konta potrzebne są podane przez mnie 3 ww. elementy, ale autorowi (czyli próba N=1...) udało się to "tak i tak" i może innym się też uda jak autorowi, ale jest to oczywiście niezgodne z zasadami aktywowania i użytkowania konta.
Kolejna sprawa (nieznana/nieporuszona przez autora): żeby mieć (większą/dużą) szansę na aktywacje konta bez weryfikacji go za pomocą indyjskiego nr tel. komórkowego (a więc po wpisaniu fikcyjnego) nie wystarczy samo wysłanie skanu paszportu (autorowi może się "udało", ale gwarantuje, że wielu innym osobom się nie uda) tylko dodatkowe działanie (mam nadzieję, że autor jako profesjonalista dopiszę/uzupełni o jakie chodzi...)
gość_9f08e 2017-01-28 09:01   
gość_9f08e - Profil gość_9f08e
@domos: Naprawdę niepotrzebnie się tłumaczysz :-) Jeśli ktoś nie chce uwierzyć to nie uwierzy. Zapewniam, że dla innych osób informacje przedstawione w artykule będą pomocne. Nie ma powodu, by na siłę przekonywać kogoś, że ziemia jest okrągła.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy