Poradnik: Odprawa online w PLL LOT

2 stycznia 2017 10:00
9 komentarzy
Odprawa online to dobry sposób na zaoszczędzenia czasu, usprawnienie pobytu na lotnisku oraz wybór ulubionego miejsca. W nowym cyklu "Poradnik Pasażera" pokazujemy, jak odprawić się w taki sposób na rejs PLL LOT.
Reklama
Do odprawy online potrzebujemy numer rezerwacji (sześcioznakowy kod, który znajdziemy na potwierdzeniu rezerwacji) lub numeru biletu elektronicznego. Obydwie te dane znajdziemy na samej górze wiadomości e-mail, którą przewoźnik przysyła nam po potwierdzeniu rezerwacji. Numer rezerwacji znajduje się pod hasłem "Booking Ref", natomiast numer biletu - "Ticket Number".
Odprawy dokonujemy poprzez stronę internetową LOT-u (o odprawie mobilnej napiszemy w kolejnym "Poradniku Pasażera"). Jest to możliwe najwcześniej 24 godziny przed odlotem na wszystkie połączenia przewoźnika.

Na głównej stronie przewoźnika należy wybrać zakładkę "odpraw się online" w centralnej części panelu nad oknem wyboru kierunku lotu. Zakładka jest dobrze widoczna i bez problemu można ją odnaleźć na stronie.


W następnym etapie pasażer musi wybrać miejsce wylotu za pomocą intuicyjnego, dwuetapowego okna - najpierw w lewym oknie z rozwijalnej listy wybieramy kraj, a następnie lotnisko. Niestety, nie można ręcznie wpisać nazwy lub kodu lotniska. Po dokonaniu wyboru należy kliknąć duży i bardzo widoczny przycisk "Odpraw się".


Kolejny krok to wpisanie danych identyfikujących rezerwację. Pasażer jest przenoszony na stronę systemu Amadeus osadzoną w starym layoucie witryny LOT-u, która nieco różni się kolorystyką i układem. Jest jednak bardzo czytelna i prosta. W tym kroku niezbędne będą dane pozyskane z potwierdzenia rezerwacji - numer rezerwacji lub biletu. W przykładzie używamy numeru rezerwacji, ale proces odprawy wygląda tak samo w przypadku wykorzystanie drugiego z identyfikatorów.


Po wpisaniu danych za pomocą przycisku "Identyfikuj" przechodzimy do właściwej odprawy.


Na ekranie w następnym etapie wyświetli się lista lotów i pasażerów objętych tą samą rezerwacją. Przy locie, na który jeszcze nie dokonaliśmy odprawy, klikamy przycisk "Odprawa".


Kolejny etap obejmuje wybór miejsca w samolocie (darmowy podczas odprawy online), potwierdzenie wpisanego podczas rezerwacji numeru karty programu lojalnościowego Miles&More (lub wpisanie nowego) i ewentualnie, w przypadku lotów poza strefę Schengen, wpisanie danych o dokumencie podróży.


System automatycznie przydziela pasażerom miejsce w samolocie, ale dokonanie zmiany jest bardzo proste. Po kliknięciu przycisku "Zmień miejsce" na ekranie wyświetli się schemat kabiny samolotu. Wyboru nowego miejsca możemy dokonać zarówno poprzez kliknięcie w wybrany fotel, jak i za pomocą strzałek na klawiaturze.


Po powrocie do poprzedniego ekranu kończymy odprawę. W ostatnim etapie musimy wybrać sposób dostawy karty pokładowej. Pasażer odprawiony w internecie może samodzielnie wydrukować kartę pokładową (bezpośrednio ze strony internetowej lub przesłanej w wiadomości e-mail). Bardzo wygodną możliwością jest otrzymanie linku do mobilnej karty pokładowej w wiadomości SMS. Jednak do jej wyświetlenia na lotnisku potrzebny jest dostęp do internetu (choć oczywiście można kartę otworzyć wcześniej i zapisać w formie zrzutu ekranu).

Pasażerowie posiadający telefon iPhone z aplikacją Passbook mogą zapisać kartę pokładową bezpośrednio w tym programie.


Warto podkreślić, że LOT nie zmusza pasażerów do przyjścia na lotnisko z kartą pokładową, jak ma to miejsce w liniach niskokosztowych. Pasażerowie odprawieni online mogą za darmo odebrać kartę przy stanowisku odprawy na lotnisku lub w stanowiskach samoobsługowych. Osoby, które podróżują z bagażem, i tak muszą go tam nadać. Mimo to odprawa online ma sens - można spokojnie wybrać miejsce i zobaczyć układ foteli w samolocie, co zwłaszcza dla osób rzadziej latających jest pomocne. Do tego osoby bez bagażu rejestrowanego mogą zaoszczędzić kilka minut. Odprawa online jest bardzo prosta i nie trwa więcej niż 5 minut.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_646f5 2020-09-02 05:24   
gość_646f5 - Profil gość_646f5
Fatalna aplikacja
gość_2428a 2018-08-23 10:46   
gość_2428a - Profil gość_2428a
Czy 1PC oznacza że masz do zabrania 1 szt bagażu rejestrowanego 23 kg + bagaż podręczny 8kg czy tylko bagaż podręczny 8 kg?
gość_8aa7b 2018-07-12 22:02   
gość_8aa7b - Profil gość_8aa7b
Latam LOT bardzo, ale to bardzo malo! Z najprostrzej podstawowej zasady - zawsze, ale to zawsze mam problemy przy odprawie online i nikt nie odbiera nawet telefonu z BOK. Dlatego wole wybrac Lufthanse albo Swissair. Pozniej zaskoczenie ze LOT nie zarabia... bo obsluga klienta nie dziala!
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy