×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


PKP Intercity wygrało arbitraż z Alstomem


Wczoraj (12.12) PKP Intercity poinformowało o wygraniu sprawy przed Sądem Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie. Dotyczyła ona opóźnień w dostawie składów Pendolino przez ich producenta - Alstom. Pozwany musi wypłacić 42,3 mln euro odszkodowania.


- Zakończyło się postępowanie przed Sądem Arbitrażowym pomiędzy PKP Intercity a producentem taboru na korzyść naszej spółki - powiedział portalowi "Rynek Kolejowy" Cezary Nowak, rzecznik przewoźnika. Nie odniósł się jednak do wysokości zasądzonego odszkodowania. 

To samo medium dotarło za to do oświadczenia Aleksandry Auleytner, radcy prawnej, partnera w kancelarii Domański, Zakrzewska, Palinka (DZP), która w serwisie LinkedIn napisała:

- Sąd zasądził na rzecz PKP Intercity kwotę 42,3 mln euro z odsetkami uwzględniając w przeważającej części powództwo PKP Intercity SA. Zasądzona kwota stanowi jedną z najwyższych kwot zasądzonych na rzecz przecz powoda w historii polskiego arbitrażu.

Sprawa dotyczyła opóźnień w dostawie składów Pendolino. Producent odmawiał homologacji do systemu sterowania ERTMS poziomu 2, twierdząc, że w polskich warunkach nie ma takiej możliwości. W związku z tym przewoźnik nie chciał podpisać protokołów odbioru pojazdów. I tak zamiast 6 maja pierwsze pociągi przyjęto dopiero 17 października 2014. To pociągnęło kolejne opóźnienia - z chwilą wejścia w życie rozkładu jazdy na okres 2014/2015 w ruchu było tylko 9 składów tego typu. 

 
gość_dad14 - Profil
gość_dad14
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie