PKP Intercity wygrało arbitraż z Alstomem

13 grudnia 2016 18:27
Wczoraj (12.12) PKP Intercity poinformowało o wygraniu sprawy przed Sądem Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie. Dotyczyła ona opóźnień w dostawie składów Pendolino przez ich producenta - Alstom. Pozwany musi wypłacić 42,3 mln euro odszkodowania.
Reklama
- Zakończyło się postępowanie przed Sądem Arbitrażowym pomiędzy PKP Intercity a producentem taboru na korzyść naszej spółki - powiedział portalowi "Rynek Kolejowy" Cezary Nowak, rzecznik przewoźnika. Nie odniósł się jednak do wysokości zasądzonego odszkodowania.

To samo medium dotarło za to do oświadczenia Aleksandry Auleytner, radcy prawnej, partnera w kancelarii Domański, Zakrzewska, Palinka (DZP), która w serwisie LinkedIn napisała:

- Sąd zasądził na rzecz PKP Intercity kwotę 42,3 mln euro z odsetkami uwzględniając w przeważającej części powództwo PKP Intercity SA. Zasądzona kwota stanowi jedną z najwyższych kwot zasądzonych na rzecz przecz powoda w historii polskiego arbitrażu.

Sprawa dotyczyła opóźnień w dostawie składów Pendolino. Producent odmawiał homologacji do systemu sterowania ERTMS poziomu 2, twierdząc, że w polskich warunkach nie ma takiej możliwości. W związku z tym przewoźnik nie chciał podpisać protokołów odbioru pojazdów. I tak zamiast 6 maja pierwsze pociągi przyjęto dopiero 17 października 2014. To pociągnęło kolejne opóźnienia - z chwilą wejścia w życie rozkładu jazdy na okres 2014/2015 w ruchu było tylko 9 składów tego typu.


Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy