×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Obydwa modele CSeries na wspólnym type ratingu


Bombardier uzyskał od Transport Canada oraz Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotnictwa (EASA) wspólny type rating na obydwa modele odrzutowca CSeries. Oznacza to, że piloci nie będą musieli przechodzić dwóch szkoleń.- Wspólny type rating to odzwierciedlenie bardzo dużego podobieństwa między modelami CS100 i CS300. To świetna wiadomość dla linii, które będą miały obydwa modele, bo zaoszczędzą na konieczności przeszkalania pilotów z jednego na drugi model. Samoloty są również objęte wspólnym programem dostawy części zapasowych, procedurami utrzymaniami i obsługi naziemnej - powiedział Todd Young, wiceprezes i dyrektor generalny ds. obsługi klientów w Bombardier Commercial Aircraft. 

Ponad 99 proc. części wykorzystywanych w obydwu modelach jest wspólnych. Bombardier zaznacza jednak, że nie dokonał prostego wydłużenia albo skrócenia samolotu. Obydwa modele zostały zaprojektowane od zera z wykorzystaniem tych samych podzespołów, aby zoptymalizować je do konkretnej wielkości. 

Wspólny type rating mają także np. wszystkie airbusy z rodziny A320, wszystkie boeingi 737 oraz embraery 170, 175, 190 i 195. 

Do tej pory jedyną linią, która zamówiła zarówno mniejsze CS100, jak i większe CS300, jest Swiss. 

Bombardier CSeries to najnowszy produkt kanadyjskiego producenta. Jest to dwusilnikowy, wąskokadłubowy samolot odrzutowy średniego zasięgu. Rodzina nowych maszyn została podzielona na dwa modele: CS100 oraz CS300, które zabiorą na pokład kolejno od 110/120 do 145/160 pasażerów.

Produkcja CSeries jest mocno opóźniona - samolot miał wejść do użytku już w 2013 r., a został dostarczony dopiero w połowie tego roku. Do tej pory maszyny trafiły do Swissa i airBaltic. Przez słabą sprzedaż i koszty produkcji Bombardier popadł w tarapaty finansowe, a projekt został uratowany przez dofinansowanie rządu regionalnego kanadyjskiej prowincji Quebec.

Zapraszamy do albumu ze zdjęciami "Mock-up kabiny Bombardiera CSeries" oraz do zapoznania się z wywiadem na temat nowej maszyny "Pięć pytań o... Bombardiera CSeries".
gość_9fc95 - Profil
gość_9fc95
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie