Pierwszy bombardier CS300 już na Łotwie

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
30 września 2016 10:00
7 komentarzy
W Rydze pojawił się pierwszy bombardier CS300. Nowy samolot przejdzie szereg testów i w listopadzie zostanie przekazany linii airBaltic, która będzie pierwszym na świecie użytkownikiem tego modelu.
Reklama
Obecność CS300 w Rydze wiąże się z ostatnim elementem testów tego modelu samolotu, czyli sprawdzaniem jak maszyna będzie sprawować się w rzeczywistych warunkach lotów. CS300 będzie wykonywał testowany podczas operacji takich jak lądowania, kołowania, parkowanie przy rękawach czy proces obsługi naziemnej. Poza tym poleci do Wilna, Tallina, oraz Abu Zabi, co wymagane jest do procesu certyfikacji tego samolotu w Europie. Dane zebrane podczas testów wskażą, jak samolot będzie sprawował się podczas codziennych operacji na różnych lotniskach.

- Zespół airBaltic jest podekscytowany mogąc powitać CS300 w swojej głównej bazie i mogąc obserwować jak samolot symuluje wykonywanie operacji w naszej siatce lotów, obejmujących znaczną część Europy, jeszcze zanim odbierzemy samolot tej jesieni - powiedział prezes airBaltic, Martin Gauss.

Linie airBaltic odbiorą pierwszego z 20 zamówionych CS300 w listopadzie tego roku - potwierdził wiceprezes i szef projektu CSeries Rob Dewar. Jednocześnie wyjaśnił, że późniejsze niż wcześniej planowano dostawy samolotu do linii spowodowane są opóźnieniami w dostawie komponentów do silników Pratt & Whitney, ale ten problem został już rozwiązany.

- Jesteśmy przekonani, że wejście CS300 do służby w barwach airBaltic pod koniec tego roku będzie imponujące - podsumował Dewar.

Nowe CS300 będą stopniowo zastępowały boeingi 737-300 oraz 737-500 obecnie latające w barwach airBaltic. Celem przewoźnika jest operowanie flotą złożoną wyłącznie z samolotów bombardiera, która ma wesprzeć plany rozwoju linii. airBaltic planuje w pierwszej kolejności wysłać te samoloty do Amsterdamu, Frankfurtu oraz Helsinek. Samolot ma też docelowo latać z Wilna do Warszawy.

Bombardier CSeries to najnowszy produkt kanadyjskiego producenta. Jest to dwusilnikowy, wąskokadłubowy samolot odrzutowy średniego zasięgu. Rodzina nowych maszyn została podzielona na dwa modele: CS100 oraz CS300, które zabiorą na pokład kolejno od 110/120 do 145/160 pasażerów.

Produkcja CSeries jest mocno opóźniona - samolot miał wejść do użytku już w 2013 r. Przez słabą sprzedaż i koszty produkcji Bombardier popadł w tarapaty finansowe, a projekt został uratowany przez dofinansowanie rządu regionalnego kanadyjskiej prowincji Quebec.

Zapraszamy do albumu ze zdjęciami "Mock-up kabiny Bombardiera CSeries" oraz do zapoznania się z wywiadem na temat nowej maszyny "Pięć pytań o... Bombardiera CSeries".

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
greg0303 2016-10-08 17:25   
greg0303 - Profil greg0303
Model CS300 otrzymał certyfikację Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA).
lysypiotr76 2016-10-02 10:07   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
W zasadzie ,, od zawsze '' było wiadomym ze LO wybierze Boeinga. Wszelkie inne propozycje były jedynie ,, kaczką dziennikarską ''. Do tego uważam że to była ,, decyzja polityczna ''. I nawet wypowiedzi byłego czy obecnego prezesa miały się nijak do sugestii płynących z ministerstwa które nadzoruje narodowego przewoźnika.
demar 2016-10-01 20:36   
demar - Profil demar
@gość_ff8f8: B737-800 ma właśnie wejść do floty.
Natomiast A321 najbardziej żal - szczególnie z jego możliwościami cargo (kontenery LD3-45), przestrzenią i ładownością. W odległości 2-4 tys. km od WAW jest wiele miejsc gdzie to byłoby przydatne, szczególnie na wschód i południowy wschód.

Ale cóż ktoś musi podjąć decyzję i brać potem za to odpowiedzialność.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama