×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Small Planet zimą stawia na Azję


Rozwój działalności w Azji ma pozwolić Small Planet Airlines zmniejszyć negatywne skutki sezonowości polskiego rynku czarterowego. W tym roku samoloty linii latają w Arabii Saudyjskiej, Kambodży i Indiach.


- Rynek azjatycki jest przez naszą grupę rozpatrywany jako strategiczny z uwagi na odwrotną sezonowość. Z roku na rok rozwijamy ten biznes pod względem wykorzystania samolotów w sezonie zimowym - mówi w rozmowie z Pasazer.com Jarosław Jeschke, prezes Small Planet Airlines.

Przewoźnik jest obecnie w trakcie uzyskiwania certyfikatów operatora lotniczego (AOC) w Tajlandii i Kambodży. Taki dokument ułatwi wykonywanie lotów w tych krajach. Linia nie będzie już musiała wynajmować maszyn lokalnym spółkom, ale będzie samodzielnie sprzedawać połączenia lotnicze. 

Jednak w Tajlandii proces jest obecnie wstrzymany, bo - jak tłumaczy Jeschke - lokalny urząd lotnictwa cywilnego nie wydaje obecnie żadnych nowych certyfikatów. W kraju trwa bowiem audyt bezpieczeństwa linii lotniczych.

- To nie ma nic wspólnego z tym, że jesteśmy europejską spółką. Lokalne nowe linie także nie mogłyby dostać obecnie certyfikatu - wyjaśnia Jeschke. 

Proces uzyskiwania AOC w Tajlandii potrwa jeszcze zapewne kilka miesięcy. Łatwiej jest w Kambodży - już od 2014 r. linia wynajmuje dwa airbusy A320 liniom Sky Angkor Airlines, które latają z Kambodży do Chin i Japonii. Procedura uzyskiwania własnego AOC przez Small Planet Airlines w tym kraju jest bardziej zaawansowana. 

Rozwój siatki połączeń w Azji Południowo-Wschodniej to szansa na zmniejszenie sezonowości. Latem Small Planet Airlines wykorzystuje w Polsce 11 samolotów, zimą z uwagi na mniejsze zapotrzebowanie w kraju stacjonują tylko dwa samoloty. Jednak w Azji sezonowość jest odwrotna, a szczyt sezonu przypada na polską zimę. 

Small Planet Airlines szuka partnerów także w innych krajach - po dwa samoloty spółki latają obecnie w Indiach (dla GoAir) i Arabii Saudyjskiej (dla Nesma Airlines). W tych państwach polsko-litewska spółka nie zamierza jednak wyrabiać certyfikatu AOC.gość_49189 - Profil
gość_49189
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie