Small Planet zimą stawia na Azję

8 grudnia 2016 07:37
4 komentarze
Rozwój działalności w Azji ma pozwolić Small Planet Airlines zmniejszyć negatywne skutki sezonowości polskiego rynku czarterowego. W tym roku samoloty linii latają w Arabii Saudyjskiej, Kambodży i Indiach.
Reklama
- Rynek azjatycki jest przez naszą grupę rozpatrywany jako strategiczny z uwagi na odwrotną sezonowość. Z roku na rok rozwijamy ten biznes pod względem wykorzystania samolotów w sezonie zimowym - mówi w rozmowie z Pasazer.com Jarosław Jeschke, prezes Small Planet Airlines.

Przewoźnik jest obecnie w trakcie uzyskiwania certyfikatów operatora lotniczego (AOC) w Tajlandii i Kambodży. Taki dokument ułatwi wykonywanie lotów w tych krajach. Linia nie będzie już musiała wynajmować maszyn lokalnym spółkom, ale będzie samodzielnie sprzedawać połączenia lotnicze.

Jednak w Tajlandii proces jest obecnie wstrzymany, bo - jak tłumaczy Jeschke - lokalny urząd lotnictwa cywilnego nie wydaje obecnie żadnych nowych certyfikatów. W kraju trwa bowiem audyt bezpieczeństwa linii lotniczych.

- To nie ma nic wspólnego z tym, że jesteśmy europejską spółką. Lokalne nowe linie także nie mogłyby dostać obecnie certyfikatu - wyjaśnia Jeschke.

Proces uzyskiwania AOC w Tajlandii potrwa jeszcze zapewne kilka miesięcy. Łatwiej jest w Kambodży - już od 2014 r. linia wynajmuje dwa airbusy A320 liniom Sky Angkor Airlines, które latają z Kambodży do Chin i Japonii. Procedura uzyskiwania własnego AOC przez Small Planet Airlines w tym kraju jest bardziej zaawansowana.

Rozwój siatki połączeń w Azji Południowo-Wschodniej to szansa na zmniejszenie sezonowości. Latem Small Planet Airlines wykorzystuje w Polsce 11 samolotów, zimą z uwagi na mniejsze zapotrzebowanie w kraju stacjonują tylko dwa samoloty. Jednak w Azji sezonowość jest odwrotna, a szczyt sezonu przypada na polską zimę.

Small Planet Airlines szuka partnerów także w innych krajach - po dwa samoloty spółki latają obecnie w Indiach (dla GoAir) i Arabii Saudyjskiej (dla Nesma Airlines). W tych państwach polsko-litewska spółka nie zamierza jednak wyrabiać certyfikatu AOC.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_0e12e 2016-12-08 20:59   
gość_0e12e - Profil gość_0e12e
...w ktorej 90% udzialow ma litewski Small Planet Group i 10% wspomniany Prezes JJ...
irkolo 2016-12-08 16:22   
irkolo - Profil irkolo
Small Planet Airlines sp. z o.o. (KRS 0000342451) jest polską spółką.
mietek 2016-12-08 15:18   
mietek - Profil mietek
"W tych państwach polsko-litewska spółka nie zamierza jednak wyrabiać certyfikatu AOC." - z której strony to jest polsko-litewska spółka? Raczej w 100% litewska.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy