Podsumowanie października na polskich lotniskach

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
19 listopada 2016 09:30
11 komentarzy
Dzięki zeszłorocznemu remontowi pasa startowego, Poznań po raz drugi z rzędu zanotował świetną miesięczną dynamikę wzrostu ruchu. Spośród pozostałych lotnisk niezmiennie doskonałe rezultaty notują Warszawa i Kraków.
Reklama

W październiku polskie lotniska odprawiły ok. 2,9 mln pasażerów, czyli o 16 proc. więcej niż rok temu. Tak duży wzrost napędziły przede wszystkim dwa największe lotniska, czyli Warszawa i Kraków, oraz Poznań, który ponownie korzystał z efektu niskiej bazy z października 2015 r.


Październikowe dane zebrane przez Pasazer.com nie uwzględniają lotnisk w Szczecinie, Łodzi, Szczytnie i Radomiu, które dotąd nie opublikowały statystyk za ubiegły miesiąc. Nie mamy więc potwierdzenia, czy łódzki Lublinek po raz kolejny zanotował bardzo duży spadek. Ponieważ za spadki w dużej mierze odpowiadały czartery, jest szansa, że negatywny trend dla tego lotniska nieco wyhamował.

Największy z polskich portów lotniczych, warszawskie Lotnisko Chopina, odprawiło w ubiegłym miesiącu 1,10 mln pasażerów, czyli aż o 21 proc. więcej niż rok temu. Za tak duży wzrost w największej mierze odpowiadała ekspansja LOT-u i jego nowe trasy dalekodystansowe do Tokio i Seulu, a także debiut Air China i rozwój oferty Wizz Aira. Październikowe statystyki lotniska poprawił również powrót Ryanaira do Warszawy i obsługa przez niego tras krajowych do Gdańska i Wrocławia z tego lotniska.

Drugie pod względem liczby odprawianych pasażerów lotnisko, czyli Kraków, zanotowało również drugi co do wysokości wzrost. Balice obsłużyły 445 tys. pasażerów, czyli o 19 proc. więcej niż rok temu. To zasługa Ryanaira i jego nowych tras (m.in. do Bristolu, na Teneryfę i Majorkę), SAS-u (Kopenhaga), LOT-u (Gdańsk), jet2.com (Manchester) i easyJeta (Mediolan-Malpensa).

Dwucyfrowy wzrost odnotował także mniejszy Lublin (13,3 proc. do 33,7 tys. pasażerów), który jeszcze do niedawna był liderem. Od września 2015 r. w Lublinie działała już baza Wizz Aira, więc lotnisko straciło korzystny dla niego efekt niskiej podstawy.

Niewiele wolniej w październiku rozwijało się lotnisko w Gdańsku, które odnotowało wzrost o 12,6 proc. do 352,8 tys. pasażerów. To efekt nowych tras m.in. Ryanaira (Sztokholm-Skavsta i Malta) oraz Wizz Aira (Hamburg i Kijów-Żuliany).

Rekordzistą pod względem wzrostu był Poznań, gdzie liczba pasażerów wzrosła aż o 73,2 proc. To jednak efekt tego, że rok temu przez pół miesiąca lotnisko było zamknięte ze względu na remont pasa startowego. Po korekcie o efekt prac wzrost wyniósłby 10 proc.

W października dwa spośród dużych lotnisk regionalnych zanotowały spadek liczby pasażerów. We Wrocławiu dynamika była bliska zeru (spadek o 0,5 proc. do 198,3 tys.) z uwagi na brak większych zmian w siatce połączeń. Z kolei Modlin stracił 3,4 proc. pasażerów (do 223,5 tys.) w efekcie likwidacji popularnych połączeń krajowych Ryanaira i przenosin ich do Warszawy.

Pozostałe lotniska zanotowały jednocyfrowe wzrosty liczby pasażerów (Rzeszów i Katowice) lub niewielkie spadki (Bydgoszcz).

grafika Dominik Sipinski
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_a0df9 2016-11-19 22:24   
gość_a0df9 - Profil gość_a0df9
W Łodzi za spadek liczby pasażerów odPOwiadają przede wszystkim waadze lotniska! Praktycznie brak jakiejkolwiek promocji lotniska ze strony miasta jak i marszałkowa!
gość_16fea 2016-11-19 19:22   
gość_16fea - Profil gość_16fea
Kelo zawsze miał wyrazisty krakowski egocentryzm. Jego komentarze mimo wszystko są ,, dziecinne '' a ,, miłość '' do Balic ,, ślepa ''.
invicta 2016-11-19 19:00   
invicta - Profil invicta
A ja tak Kelo nie odebrałam. Nie można udawać, że się nie widzi współrozmówców, natomiast rozważania były czysto hipotetyczne, więc do tablicy nikogo nie wywołał.
Zresztą, ten komentarz poprawił mi humor. Kelo - dzięki, gość_londyn1 napisałby "you made my day" :))
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama