×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Belavia wycofała TU-154


Z początkiem października białoruskie linie Belavia wycofały samoloty tupolew Tu-154M z siatki regularnych połączeń.


1 października lotniczy świat obserwował ostatni lot boeinga 747 w barwach Catahay Pacific. Tego samego dnia na Białorusi odbył się inny lot kończący pewną erę w branży - ostatni regularny lot samolotu Tu-154M w siatce Belavii. Radziecki samolot po raz ostatni poleciał z pasażerami odbył się na trasie z Mińska do drugiego pod względem wielkości na Białorusi portu lotniczego Gomel.

Ostatni lot rozkładowy tupolewa nie oznacza, że nie zobaczymy już na niebie charakterystycznej, trzysilnikowej, maszyny w barwach Belavii. Jak poinformowały linie w specjalnym komunikacie, samolot będzie wykorzystywany do końca grudnia do transportu pracowników na północ Białorusi, po czym zostanie ostatecznie wycofany ze służby. Miejsce tupolewów w siatce połączeń przewoźnika zajęły samoloty boeing 737-800

Na przestrzeni lat Belavia była operatorem 22 maszyn tupolew Tu-154, w tym jednej Tu-154B, jednej Tu-154B1, 15 maszyn Tu-154B2 oraz pięciu Tu-154M. Z obecnych czterech maszyn Tu-154M należących do Belavii dwie pozostają w operacjach cywilnych, jedna służy do transportu VIP i jedna przechowywana. 

Po tym, gdy Belavia wycofała tupolewy z siatki połączeń, Tu-154, niegdyś niezwykle popularny samolot wykorzystywany również przez PLL LOT, pozostaje w aktywnej służbie jedynie w dwóch liniach lotniczych: Air Koryo (Korea Płn.) oraz Alrosa Aviakompania (Rosja).

fot. Anna Zvereva, flickr


Reklama


Booking.com
gość_61811 - Profil
gość_61811
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie