Belavia wycofała TU-154

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
07 października 2016 13:08
Z początkiem października białoruskie linie Belavia wycofały samoloty tupolew Tu-154M z siatki regularnych połączeń.
Reklama
1 października lotniczy świat obserwował ostatni lot boeinga 747 w barwach Catahay Pacific. Tego samego dnia na Białorusi odbył się inny lot kończący pewną erę w branży - ostatni regularny lot samolotu Tu-154M w siatce Belavii. Radziecki samolot po raz ostatni poleciał z pasażerami odbył się na trasie z Mińska do drugiego pod względem wielkości na Białorusi portu lotniczego Gomel.

Ostatni lot rozkładowy tupolewa nie oznacza, że nie zobaczymy już na niebie charakterystycznej, trzysilnikowej, maszyny w barwach Belavii. Jak poinformowały linie w specjalnym komunikacie, samolot będzie wykorzystywany do końca grudnia do transportu pracowników na północ Białorusi, po czym zostanie ostatecznie wycofany ze służby. Miejsce tupolewów w siatce połączeń przewoźnika zajęły samoloty boeing 737-800.

Na przestrzeni lat Belavia była operatorem 22 maszyn tupolew Tu-154, w tym jednej Tu-154B, jednej Tu-154B1, 15 maszyn Tu-154B2 oraz pięciu Tu-154M. Z obecnych czterech maszyn Tu-154M należących do Belavii dwie pozostają w operacjach cywilnych, jedna służy do transportu VIP i jedna przechowywana.

Po tym, gdy Belavia wycofała tupolewy z siatki połączeń, Tu-154, niegdyś niezwykle popularny samolot wykorzystywany również przez PLL LOT, pozostaje w aktywnej służbie jedynie w dwóch liniach lotniczych: Air Koryo (Korea Płn.) oraz Alrosa Aviakompania (Rosja).

fot. Anna Zvereva, flickr

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklamadorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy