Korean Air zapłaci za bankructwo armatora

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
16 września 2016 12:41
Linie Korean Air zapłacą 60 mld wonów (ok. 200 mln zł) opłat i kosztów bankrutującego armatora Hanjin Shipping. Obydwie firmy należą do tego samego koncernu (tzw. czebola).
Reklama

Armator Hanjin Shipping popadł w kłopoty ze względu na gigantyczną nadpodaż na rynku przewozów kontenerowych drogą morską i spadające stawki frachtu. Pod koniec sierpnia spółka złożyła wniosek o upadłość (sąd na razie jej jeszcze nie ogłosił). W efekcie 92 statki Hanjin (w tym 78 kontenerowców) utknęły w 51 portach na całym świecie. Właściciele portów nie chcą obsługiwać ani wypuszczać tych jednostek ze względu na zaległości.

Problemy Hanjin Shipping spowodowały gigantyczne problemy w globalnym łańcuchu dostaw. Na pokładach statków tego armatora są towary dla polskich firm za ok. miliard złotych. Całkowita wartość ładunków przekracza zapewne 50 mld zł.

Korean Air, które należą do tego samego koncernu co Hanjin Shipping i równocześnie są największym akcjonariuszem armatora, na razie wyłożą 60 mld wonów, ale kwota ta może wzrosnąć do 100 mld. 40 mld z tej kwoty osobiście wyłoży prezes koncernu. Rząd Korei Płd. jest gotowy udzielić firmie niskooprocentowanej pożyczki w wysokości kolejnych 100 mld wonów.

W 2015 r. linie Korean Air straciły 563 mld wonów, czyli ok. 1,93 mld zł.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama