"Radom-Kielce" może zastąpić Radom

8 września 2016 11:08
20 komentarzy
Port lotniczy w Radomiu szuka możliwości rozwoju przez współpracę z instytucjami z województwa świętokrzyskiego. Pojawił się pomysł, by radomskie lotnisko stało się wspólnym portem lotniczym obu województw.
Reklama
O zainteresowaniu władz radomskiego lotniska współpracą ze Świętokrzyskiem i pozyskiwaniem pasażerów z tego regionu informuje lokalne "Echo Dnia". Port lotniczy od pewnego czasu próbuje przekonać organizacje turystyczne z sąsiedniego regionu, że lotnisko w Radomiu daje im szanse rozwoju.

- Współpraca Regionalnej Organizacji Turystycznej z portem lotniczym w Radomiu została zainaugurowana podczas ostatnich Dymarek Świętokrzyskich w Nowej Słupi. Podczas imprezy lotnisko prezentowało swoją ofertę w zakresie przewozu pasażerskiego - informuje rzecznik prasowy Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach, Jarosław Panek. - W planach mamy montaż kiosku multimedialnego na terenie portu w Radomiu. Dzięki temu urządzeniu wysiadający turysta zapozna się z kompleksową informacją o województwie świętokrzyskim.
Lotnisko złożyło już też wniosek członkostwo w świętokrzyskiej ROT.

- To bardzo fajny pomysł. Wiemy, że linie lotnicze SprintAir, które operują z lotniska w Radomiu, przekonują zarząd portu do podjęcia współpracy z Kielcami i regionem świętokrzyskim, bo u nas jest dużo atrakcji turystycznych, co stanowi powód do latania do Radomia - chwali inicjatywę Jarosław Panek.

Lotnisko w Radomiu współpracuje też z Targami Kielce. Na razie opiera się ona na ruchu general aviation, czyli niewielkich samolotach prywatnych. Jednak w przyszłości goście targów mają też korzystać z połączeń regularnych oferowanych do i z Radomia. Akcję promocyjną w tym kierunku prowadzi zarówno lotnisko, jak i Targi.

Zainteresowanie lotniskiem w Radomiu wykazuje także kilka świętokrzyskim firm, szczególnie tych z powiatów leżących bliżej Radomia - skarżyskiego, starachowickiego czy ostrowieckiego, a także z Kielc i okolic. To właśnie wśród tych firm powstał pomysł zmiany nazwy lotniska na Port Lotniczy Radom-Kielce.

- Pomysł ma poparcie we władzach województwa świętokrzyskiego.
 Współpraca regionu z portem lotniczym w Radomiu przyniesie korzyści obu stronom. Lotnisko zacznie rozwijać ciekawe połączenia, a z naszej perspektywy otwiera się szansa uzyskania nowego szlaku komunikacyjnego zarówno pod kątem turystyki, jak i budowania relacji gospodarczych, co pokazuje przykład Targów Kielce - mówi Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Prezydent Radomia, Radosław Witkowski, w którego gestii leżałaby decyzja o zmianie nazwy lotniska zapewnia, że jest gotowy do rozmów na ten temat. Pomysł wspólnego lotniska ma wielu zwolenników, którzy przekonują, że takie rozwiązania byłoby korzystne dla obu stron i przytaczają argument, że w połowie przeszłego roku skończony zostanie odcinek drogi ekspresowej S7 z Radomia do granicy Świętokrzyskiego, co skróci czas przejazdu do Kielc do 40 minut.

Podobny pomysł na współpracę - w tym przypadku - dwóch sąsiednich miast pojawił się niedawno w Kujawsko-Pomorskiem. Jednak pomysł dokapitalizowania lotniska w Bydgoszczy przez władze Torunia w zamian za rozszerzenie nazwy rodzi w regionie spory. Nie wiadomo, czy współpraca między Radomiem a Świętokrzyskiem ułożyłaby się lepiej.

Na przeszkodzie może stanąć to, że Kielce od lat forsują wizję budowy własnego lotniska w Obicach. Choć ostatnio postęp prac w kierunku realizacji tych ambicji jest powolny, to władze Kielc zapewniają, że nie rezygnują z planów posiadania własnego lotniska. Prezydent tego miasta mówi nawet o tym, że to w Kielcach powinien powstać Centralny Port Lotniczy.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_34b6b 2016-09-11 21:54   
gość_34b6b - Profil gość_34b6b
lotnisko w Radomiu powinno się zamknąć natychmiast aby nie generowało strat, ono nie ma racji bytu. Po co wyrzucać w błoto setki milionów złotych. Radom ma 90 km do Okęcia wiec po co to lotnisko.
gość_61c5a 2016-09-11 09:01   
gość_61c5a - Profil gość_61c5a
Z Kielc mają godzinę do Krakowa, to jakoś nie widzę entuzjazmu odnośnie latania nie wiadomo gdzie z Radomia, zwłaszcza że odległość ta sama
adam7691 2016-09-10 06:45   
adam7691 - Profil adam7691
pytanie: jak przenieść lotnisko z Radomia w okolice Kielc?

a tak na poważnie: czy naprawdę nazwa jest tak ważna, dla mnie liczy się położenie, a to się nie zmieni, więc o co to burzenie miany,

... rozumiem że Kielce sypną kasą i dopłacą do lotniska (haha)
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy