Kielce nie rezygnują z lotniska

19 stycznia 2014 21:36
74 komentarzy
Reklama
Władze Kielc nie rezygnują z planów budowy lotniska w Obicach. Choć wiadomo, że nie mogą liczyć na żadne dofinansowanie, rozpisano przetarg na inwentaryzację przyrodniczą terenu przyszłego lotniska - informuje "Radio Kielce". 

Województwo świętokrzyskie to jedno z czterech, które obecnie nie mają lotniska czynnego dla ruchu pasażerskiego. Poza Kielecczyzną to jeszcze opolskie, podlaskie oraz warmińsko-mazurskie. W tym ostatnim do 2015 r. ma jednak zostać uruchomiony port lotniczy w Szczytnie-Szymanach. 

Komisja Europejska i Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zgodnie uważają, że działających 13 portów lotniczych to wystarczająca liczba. W obecnej perspektywie budżetowej do 2020 r. nowe lotniska nie mogą liczyć na unijne środki. Fundusze z Brukseli trafią jedynie do istniejących lotnisk wpisanych na listę sieci TEN-T. 

Mimo tego władze Kielc nie zamierzają rezygnować z planów budowy własnego lotniska. Ma ona być sfinansowana przez samorząd oraz inwestorów prywatnych. 

Na razie rozpoczął się przetarg na inwentaryzację przyrodniczą terenu. Może to potrwać nawet rok, a dopiero potem Obice mogą otrzymać decyzję środowiskową. 

Do momentu zakończenia inwentaryzacji przyrodniczej w lotniskowej spółce w Obicach będą pracować tylko dwie osoby zatrudnione na pół etatu. 

Kielecki samorząd kupił już 581 hektarów terenu pod przyszłe lotnisko. Obice znajdują się ponad 20 km na południe od Kielc. Obecnie najbliższym lotniskiem od stolicy województwa świętokrzyskiego są krakowskie Balice (ok. 130 km). Bliżej będzie do Radomia (80 km), który ruszy w tym roku. 

Dominik Sipiński

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
pioter 2014-01-29 12:06   
pioter - Profil pioter
Wiadać, jak łatwo jest szastać publicznymi pieniędzmi. Szykuje sie wspaniały okręg - Modlin, Okęcie, Radom, Kielce, Lublin, Katowice, Kraków. Czemu lokalni politycy chcą zaspokajać swoje chore ambicje, czemu nie można zatrzymac ich bezsensownych działań, czemu są tacy, którzy wierzą w bzdury typu "Będziemy wielkim województwem kiedy będziemy mieli lotnisko! To nic, że w promieniu 100 km działa ich już kilka i większość rujnuje budzety właścicieli, my jak postawimy swoje, to takie Różowe Landryny, Frajany i BumBum Senegale będą sie pchać, właściwie to już trzeba będzie budować drugi pas, Heathrow przy nas wymięknie". A potem szara rzeczywistość jak w Hiszpanii - psy czterema szczekają, dług każdego dnia przyrasta szybciej niż w rządowym budżecie, a jedyna nadzieja na ruch będzie taka, że może chłopaki z TopGear zechcą potestować samochody.
gosc_40c21 2014-01-22 15:16   
gosc_40c21 - Profil gosc_40c21
to juz jakas paranoja. Polowa obecnych lotnisk min. Lodz, Bydgosz czy Zielona Gora ma wielkie problemy. Ludzie z pewnoscia by sie znalezli ale wszystko zalezy przeciez od linii lotniczych a tu rozowo nie jest. Np. taki Lublin nadzieje byly duze a jest jak jest. Przedstawiciele linii lotniczych na pewno w tej chwili az piszcza z zachwytu nad Kielcami i mysla jaki to zarobia majatek. Radze zdjac rozowe okulary i wydac pieniadze na rzeczy ktore sa naprawde potrzebne. No ale skoro w Radomiu jest lotnisko to co Kielce maja byc gorsze ????? Jaja
gosc_5e1a0 2014-01-22 12:50   
gosc_5e1a0 - Profil gosc_5e1a0
Wiadomo już na co marnotrawione jest janosikowe.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy