Niepewna przyszłość lotniska w Bydgoszczy

31 sierpnia 2016 08:45
27 komentarzy
W Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa odbyły się rozmowy o przyszłości portu lotniczego w Bydgoszczy. Spółka jest w trudnej sytuacji finansowej, ale akcjonariusze nie mogą porozumieć się, co należy teraz zrobić.
Reklama
Spotkanie zostało zorganizowane przez ministerstwo w następstwie debaty toczącej się wokół potrzeby dokapitalizowania portu lotniczego. Miało ono na celu wypracowanie rozwiązań, które pozwolą na zapewnienie dalszego rozwoju lotniska.

Spółka jest w trudnej sytuacji finansowej i wymaga dofinansowania. Władze Torunia oferują dokapitalizowanie lotniska kwotą 5 mln zł, ale w zamian nazwa portu miałaby zostać zmieniona na "Bydgoszcz-Toruń". Na to nie zgadzają się dwóch przedstawicieli Bydgoszczy w radzie nadzorczej lotniska - zasiada w niej sześć osób, ale do podjęcia decyzji wymagane jest pięć głosów "za".

Bez dokapitalizowania spółce grozi bankructwo. Według Piotra Całbeckiego, marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, lotnisko ma zapewnione finansowanie tylko do 8 grudnia br., a potem spółka będzie musiała ogłosić upadłość. Władze województwa popierają pomysł dofinansowania lotniska przez Toruń w zamian za nową nazwę.

Spotkanie w Ministerstwie Infrastruktury nie doprowadziło jednak do kompromisu. Uczestniczyli w nim marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, prezydenci Bydgoszczy i Torunia, dyrektor PPL oraz prezes lotniska w Bydgoszczy.


- Spotkanie zorganizowane przez ministra Jerzego Szmita to cenna inicjatywa w kontekście dyskusji na temat roli portu i niezbędnego zaangażowania jego akcjonariuszy. Właściciele posiadają pełną świadomość potrzeby dofinansowania portu lotniczego. Liczę, że dobra wola i chęć współpracy spowodują, że bieżące zagadnienia zostaną szybko rozwiązane. Podczas rozmów jeszcze raz podkreśliliśmy, że regionalny port lotniczy to ważny element infrastruktury transportowej regionu kujawsko-pomorskiego, który wspiera nie tylko pośrednio jego rozwój gospodarczy, czy zwiększa potencjał turystyczny. W przypadku naszego portu lotniczego to również bliska synergia m.in. z Wojskowymi Zakładami Lotniczymi nr 2. Trzeba też pamiętać, że porty lotnicze obsługujące do 700 tys. pasażerów rocznie niejako z definicji wymagają wsparcia finansowego - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Tomasz Moraczewski, prezes zarządu lotniska w Bydgoszczy (i zwolennik zmiany nazwy).

W 2015 r. lotnisko w Bydgoszczy odprawiło 319 tys. pasażerów i zanotowało stratę netto równą 6,16 mln zł.

Województwo kujawsko-pomorskie jest największym akcjonariuszem lotniska w Bydgoszczy - ma 70,5 proc. akcji. 22,6 proc. udziałów należy do Gminy Bydgoszcz, a 5,9 proc. do PPL. Reszta jest w rękach drobnych akcjonariuszy, w tym Gminy Toruń (0,04 proc. akcji).

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
lysypiotr76 2016-12-01 11:54   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Na razie lotnisko nie ,, upadnie ''. Marszałek województwa doszedł do porozumienia z Prezydentami Bydgoszczy i Torunia. Podwyższą kapitał i każdy proporcjonalnie do udziałów kupi nowe akcje lotniska. Czyli Marszałek wyłoży 5 mln. , Miasto Bydgoszcz 1,5 mln. a Miasto Toruń ..........3 tys.
gość_7f589 2016-11-12 18:50   
gość_7f589 - Profil gość_7f589
PS. Szkoda też,że prezydent Torunia nie powiedział tego od razu na nadzwyczajnej sesji sejmiku.
gość_7f589 2016-11-12 18:39   
gość_7f589 - Profil gość_7f589
Mnie jako Bydgoszczanina co najmniej zastanawia postawa prezydenta Bruskiego; 5mln to chyba nie jest dla naszego budżetu ciężar nie do udźwignięcia? Mam nadzieję że do zmiany nazwy nie dojdzie(zwłaszcza za taką cenę!!!!), a Bdg weźmie na siebie większą odpowiedzialność. Bo przy obecnym, miłościwie nam panującym marszałku, nie ma szans żeby UM dbał o port lotniczy tak jak UM innych województw. A swoją drogą,to ciekawym jest,że prezydent Zaleski stawia znak równości między Bydgoszczą a Toruniem zawsze gdy chodzi o podział środków,a jeśli chodzi o partycypację w kosztach to ma decydować kryterium ludnościowe..ech toruńskie władze
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy