Białystok: Droga startowa może być później

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
25 sierpnia 2016 14:28
3 komentarze
Wydanie decyzji środowiskowej potrzebnej do uzyskania pozwolenia na budowę pasa startowego na Krywlanach trwa dłużej niż zakładano. To może spowodować opóźnienie całej inwestycji.
Reklama

Sprawa utknęła w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku. Dyrekcja uznała, że do wydania decyzji środowiskowej potrzebny jest raport oddziaływania na środowisko, oceniający przede wszystkim hałas, który mógłby zagrażać okolicznym mieszkańcom. Czekając na ten dokument, RDOŚ wstrzymała wydawanie decyzji.

Urząd Miejski w Białymstoku dostarczył raport kilka dni temu, jednak Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku nie chce wskazać terminu, kiedy wyda decyzję środowiskową.

Przez zwłokę inwestor może mieć problem z dotrzymaniem terminu oddania pasa startowego w Krywlanach. Według obecnych planów ma to nastąpić pod koniec 2018 r.

W trakcie dyskusji nad budową portu lotniczego na Podlasiu rozważano także inne lokalizacje niż Krywlany. Władze analizowały sens inwestycji m.in. w Topolanach, Sannikach czy Tykocinie. Ostatecznie zdecydowano się na tańszy wariant budowy utwardzonej drogi startowej o długości 1350 m na terenie obecnego Aeroklubu Białostockiego na Krywlanach.

Według planu lotnisko na Krywlanach obsługiwać będzie lotnictwo ogólne (general aviation), ale będzie mogło też przyjąć samoloty zabierające na pokład do 50 osób. Aeroklub Białostocki współpracuje z miastem w realizacji planu i odpowiada m.in. za uzyskanie pozwoleń Urzędu Lotnictwa Cywilnego niezbędnych do przekształcenia Krywlan w lotnisko użytku publicznego. Wkrótce będzie to łatwiejsze, bo w ramach nowelizacji Prawa lotniczego powstanie nowy typ lotnisk - użytku publicznego o ograniczonej certyfikacji.

Część lokalnych polityków uważa że obecny plan budowy lotniska w Białymstoku jest niewystarczający.

- Inwestycja na Krywlanach, choćby na potrzeby biznesu jest potrzebna. Zwiększa ona dostępność komunikacyjną naszego miasta. Natomiast w województwie podlaskim powinien powstać prawdziwy port lotniczy. W tej chwili mieszkańcy regionu korzystają głównie z lotnisk warszawskich lotnisk - postuluje białostocki radny PiS Paweł Myszkowski w wypowiedzi dla "Kuriera porannego".


Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_8db8f 2016-08-28 19:06   
gość_8db8f - Profil gość_8db8f
Lotnisko istnieje , ja chcialbym malego portu lotniczego.
gość_476be 2016-08-28 15:10   
gość_476be - Profil gość_476be
gość_8db8f - Tylko nie mów że jesteś za lotniskiem ?
gość_8db8f 2016-08-28 14:32   
gość_8db8f - Profil gość_8db8f
To trwa zdecydowanie za dlugo.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama