×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Gatwick otworzyło nowy pirs


Na lotnisku Londyn-Gatwick uruchomiony został nowy pirs warty 186 mln funtów. Dzięki tej inwestycji lotnisko zwiększy przepustowość, bo w maju port lotniczy odprawił rekordowe 3,83 mln pasażerów.


Nowy pirs 1 to największa inwestycja na lotnisku Gatwick od jego prywatyzacji. W latach 2012-13 z tej części terminala korzystało ok. 5 proc. wszystkich pasażerów. Oryginalny pirs pochodził jeszcze z 1958 r. Po przebudowie pirs ma powierzchnię 25 tys. m kw. Znajduje się w nim pięć wyjść do samolotów. Przy każdym z nich znajduje się ponad 100 miejsc siedzących. Stanowiska postojowe i gate'y zostały tak zaplanowane, by maksymalnie skrócić czas wyjścia i wejścia na pokład. 

Pirs znajduje się w południowej części terminala południowego lotniska, co oznacza, że jest położony bezpośrednio przy jedynym pasie startowym Gatwick. 


W nowym pirsie otwarto również strefę do wczesnego nadania bagażu. Pasażerowie mogą teraz odprawić bagaż nawet 18 godzin przed odlotem. Lotnisko zapewnia, że dzięki nowoczesnemu systemowi śledzenia toreb, nie będzie przypadków zagubienia. Nowy system bagażowy w pirsie 1 obsługuje cały terminal południowy lotniska i może dostarczyć 4 250 bagaży na godzinę.

Równocześnie wykonano gruntowną przebudowę 40 tys. m kw. powierzchni lotniskowych (dróg kołowania i płyty postojowej). Zbudowano cztery całkowicie nowe drogi kołowania. 


Inwestycje w Gatwick są potrzebne, bo lotnisko jest coraz bardziej zatłoczone. W maju skorzystało z niego 3,83 mln osób, o 5,8 proc. więcej niż rok temu. Ruch generują zwłaszcza trasy europejskie (2,58 mln osób, wzrost o 4,6 proc.), ale pod względem dynamiki liderami są kierunki północnoatlantyckie (o 40,5 proc. do 260 tys.) i irlandzkie (o 14,8 proc. do 136 tys.). 

Wzrasta również liczba operacji lotniczych (o 4,6 proc. do 25,5 tys.) i masa odprawionego cargo (o 12,8 proc. do 6,4 tys. ton).  

Lotnisko udostępniło na swojej stronie timelapse z budowy pirsu 1.

fot. Gatwick Airportgość_167c6 - Profil
gość_167c6
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie