Oslo, Beauvais i Modlin najtańsze w Europie

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
24 maja 2016 19:46
1 komentarz
Oslo Gardermoen to najtańsze lotnisko w Europie. Jak wynika z badania Skyscanner, bilety do i z stolicy Norwegii są najtańsze. Nieco więcej średnio zapłacimy za lot do i z Paryża-Beauvais, a na trzecim miejscu w rankingu znalazł się Modlin.
Reklama

Jak wynika z badań firmy Skyscanner, za bilet do i z Oslo Gardermoen pasażerowie płacą średnio tylko 183 zł (uwzględniono jedynie podróże w klasie ekonomicznej). W przypadku obsługującego Paryż lotniska Beauvais średnia cena to 205 zł, a dla Modlina wskaźnik ten wynosi 221 zł.


Kolejne miejsca zajęły Charleroi, Sztokholm-Skavsta i Hahn. W czołowej trzydziestce najtańszych lotnisk w Europie znalazł się jeszcze jeden polski port lotniczy - na 27. miejscu Skyscanner sklasyfikował Katowice, gdzie średnia cena biletu wynosi 383 zł.

W rankingu dominują oczywiście lotniska dla linii niskokosztowych - Norwegiana, Ryanaira i Wizz Aira. Jednak w czołowej trzydziestce znalazły się też trzy rosyjskie porty lotnicze: Moskwa-Wnukowo (14. miejsce, 341 zł), Władykaukaz (22. miejsce, 375 zł) i Wołgograd (28. miejsce, 384 zł). Te pozycje to wynik głównie niskich cen połączeń krajowych w Rosji, a w szczególności rozbudowy siatki państwowej linii niskokosztowej Pobieda.

Zajmujące najwyższe pozycje w rankingu lotniska to obiekty zazwyczaj położone w znacznej odległości od centrów miast. Może się to wiązać z dodatkowymi kosztami transportu, z uwagi na znaczne odległości do centrów miast, ale ceny biletów średnio są dwa razy tańsze niż na większych i lepiej zlokalizowanych lotniskach.

Dla przykładu średnia cena biletu do Paryża Beauvais to około 200 zł, podczas gdy bilet na lotnisko Charlesa de Gaulle'a kosztuje średnio 467 zł. Średni koszt biletu na warszawskie Lotnisko Chopina to około 474 zł, z kolei na Modlin - niemal połowę mniej. Podobny mechanizm można zaobserwować w wielu innych europejskich miastach: Londynie, Sztokholmie, Wenecji.


Stosunkowo najmniejsze różnice w cenach między dwoma lotniskami występują w Rzymie i Berlinie. Wynika to m.in. z tego, że główne lotniska w tych miastach (Fiumicino i Tegel) są również wykorzystywane przez linie niskokosztowe - odpowiednio Ryanaira i airberlin.

Skyscanner sprawdził również inne polskie lotniska. Najdroższa okazała się Łódź ze średnią ceną na poziomie 481 zł. Tańsze są lotniska we Wrocławiu z ceną na poziomie około 410 zł, w Gdańsku z ceną około 420 zł czy w Krakowie z ceną na poziomie około 474 zł.

Interaktywne mapy ze średnimi cenami biletów z polskich i zagranicznych lotnisk są dostępne na stronie Skyscannera.

fot. Dominik Sipinski
grafika Dominik Sipinski
Reklama

Ostatnie komentarze

Affinitor 2016-05-25 22:53   
Affinitor - Profil Affinitor
Zaiste, niezły eufemizm - pojęcie najtańszego lotniska nie oznacza cen na tym lotnisku, ale... cen biletów na przeloty. Nie ma jak jasność wypowiedzi...
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama