×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Oslo, Beauvais i Modlin najtańsze w Europie


Oslo Gardermoen to najtańsze lotnisko w Europie. Jak wynika z badania Skyscanner, bilety do i z stolicy Norwegii są najtańsze. Nieco więcej średnio zapłacimy za lot do i z Paryża-Beauvais, a na trzecim miejscu w rankingu znalazł się Modlin.Jak wynika z badań firmy Skyscanner, za bilet do i z Oslo Gardermoen pasażerowie płacą średnio tylko 183 zł (uwzględniono jedynie podróże w klasie ekonomicznej). W przypadku obsługującego Paryż lotniska Beauvais średnia cena to 205 zł, a dla Modlina wskaźnik ten wynosi 221 zł. 


Kolejne miejsca zajęły Charleroi, Sztokholm-Skavsta i Hahn. W czołowej trzydziestce najtańszych lotnisk w Europie znalazł się jeszcze jeden polski port lotniczy - na 27. miejscu Skyscanner sklasyfikował Katowice, gdzie średnia cena biletu wynosi 383 zł.

W rankingu dominują oczywiście lotniska dla linii niskokosztowych - Norwegiana, Ryanaira i Wizz Aira. Jednak w czołowej trzydziestce znalazły się też trzy rosyjskie porty lotnicze: Moskwa-Wnukowo (14. miejsce, 341 zł), Władykaukaz (22. miejsce, 375 zł) i Wołgograd (28. miejsce, 384 zł). Te pozycje to wynik głównie niskich cen połączeń krajowych w Rosji, a w szczególności rozbudowy siatki państwowej linii niskokosztowej Pobieda. 

Zajmujące najwyższe pozycje w rankingu lotniska to obiekty zazwyczaj położone w znacznej odległości od centrów miast. Może się to wiązać z dodatkowymi kosztami transportu, z uwagi na znaczne odległości do centrów miast, ale ceny biletów średnio są dwa razy tańsze niż na większych i lepiej zlokalizowanych lotniskach. 

Dla przykładu średnia cena biletu do Paryża Beauvais to około 200 zł, podczas gdy bilet na lotnisko Charlesa de Gaulle'a kosztuje średnio 467 zł. Średni koszt biletu na warszawskie Lotnisko Chopina to około 474 zł, z kolei na Modlin - niemal połowę mniej. Podobny mechanizm można zaobserwować w wielu innych europejskich miastach: Londynie, Sztokholmie, Wenecji.


Stosunkowo najmniejsze różnice w cenach między dwoma lotniskami występują w Rzymie i Berlinie. Wynika to m.in. z tego, że główne lotniska w tych miastach (Fiumicino i Tegel) są również wykorzystywane przez linie niskokosztowe - odpowiednio Ryanaira i airberlin.

Skyscanner sprawdził również inne polskie lotniska. Najdroższa okazała się Łódź ze średnią ceną na poziomie 481 zł. Tańsze są lotniska we Wrocławiu z ceną na poziomie około 410 zł, w Gdańsku z ceną około 420 zł czy w Krakowie z ceną na poziomie około 474 zł. 

Interaktywne mapy ze średnimi cenami biletów z polskich i zagranicznych lotnisk są dostępne na stronie Skyscannera.

fot. Dominik Sipinski
grafika Dominik Sipinskigość_8daef - Profil
gość_8daef
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie