OECD zachęca Polskę do podatku lotniczego

24 marca 2016 17:27
3 komentarze
Podatek lotniczy mógłby pomóc Polsce zwiększyć przychody budżetowe i tym samym sfinansować wyższe wydatki socjalne. Podobne rozwiązania funkcjonują w innych krajach, ale są mocno krytykowane.
Reklama
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) opublikowała raport o stanie polskiej gospodarki, w którym m.in. wskazuje na potrzebę zwiększenia wpływów budżetowych w celu sfinansowania planów socjalnych rządu PiS. Wśród propozycji znalazły się m.in. opłata wodna, podatek od emisji samochodów oraz zmiany w systemie VAT.

Dla sektora lotniczego najważniejsza jest jednak propozycja podatku lotniczego.

OECD nie sugeruje, jak taka danina mogłaby wyglądać. W innych krajach podatek jest jednak zwykle oparty o ryczałtową opłatę od odlatującego pasażera. Formalnie płacą ją linie lotnicze - w praktyce jest ona przerzucana na pasażerów.

Wysokość takiej opłaty jest zwykle uzależniona od trasy (im dalszy lot, tym wyższa), a w Wielkiej Brytanii także od klasy lotu. Stawka podatku różni się między krajami: najwyższa jest właśnie w Wielkiej Brytanii (z wyjątkiem Szkocji), gdzie państwo pobiera od pasażera od 13 do 142 funtów za osobę, w Niemczech wynoszą one od 7,50 do 42,18 euro.

Zestawienie podatków lotniczych w Europie zaprezentowaliśmy niedawno w Raporcie Pasazer.com.

Podatki tego typu są bardzo krytykowane za negatywny wpływ na ruch lotniczy. Szczególnie protestują przeciwko nim linie niskokosztowe. Według Ryanaira, obowiązujący podatek lotniczy we Włoszech i planowany w Norwegii powodują, że wiele tras staje się nierentownych. Praktycznie cała branża lotnicza jest przeciwna podatkowi APD w Wielkiej Brytanii, jednak tamtejszy rząd planuje nawet podniesienie jej wysokości w przyszłorocznym budżecie.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_0ca08 2016-04-25 18:55   
gość_0ca08 - Profil gość_0ca08
To bardzo złe rozwiązanie, Holandia wprowadziła i się wycofała. To spadek liczby zagranicznych turystów, gwóźdź do trumny LOT-u...
gość_896a1 2016-03-25 09:33   
gość_896a1 - Profil gość_896a1
Po co nam taki podatek... lepiej skorzystac na jego nie wprowadzaniu, co pozwoli przyciagac pasazerow do podrozy z przesiadka w hubie w HUB i zwiekszy mase wplywow. Czyli wiecej zarobi LOT i lotnisko w WAW, ktore od tego i tak placa podatki, wiec automatycznie do budzetu wplynie wiecej pieniedzy, a przy okazji oba podmioty zarobia wiecej i jako, ze oba sa wlasnoscia Skarbu Panstwa, ten bedzie mial mniejszy bol glowy co zrobic, by WAW i LOT wiecej zarabialy. A przy okazji pasazerowie z/do Polski beda latac taniej.
gość_98be0 2016-03-24 22:07   
gość_98be0 - Profil gość_98be0
To mam pytanie, z czego utrzymuje się OECD? Kto i ile łoży na ich budżet?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy