×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


OECD zachęca Polskę do podatku lotniczego


Podatek lotniczy mógłby pomóc Polsce zwiększyć przychody budżetowe i tym samym sfinansować wyższe wydatki socjalne. Podobne rozwiązania funkcjonują w innych krajach, ale są mocno krytykowane.


Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) opublikowała raport o stanie polskiej gospodarki, w którym m.in. wskazuje na potrzebę zwiększenia wpływów budżetowych w celu sfinansowania planów socjalnych rządu PiS. Wśród propozycji znalazły się m.in. opłata wodna, podatek od emisji samochodów oraz zmiany w systemie VAT. 

Dla sektora lotniczego najważniejsza jest jednak propozycja podatku lotniczego.

OECD nie sugeruje, jak taka danina mogłaby wyglądać. W innych krajach podatek jest jednak zwykle oparty o ryczałtową opłatę od odlatującego pasażera. Formalnie płacą ją linie lotnicze - w praktyce jest ona przerzucana na pasażerów.

Wysokość takiej opłaty jest zwykle uzależniona od trasy (im dalszy lot, tym wyższa), a w Wielkiej Brytanii także od klasy lotu. Stawka podatku różni się między krajami: najwyższa jest właśnie w Wielkiej Brytanii (z wyjątkiem Szkocji), gdzie państwo pobiera od pasażera od 13 do 142 funtów za osobę, w Niemczech wynoszą one od 7,50 do 42,18 euro.

Zestawienie podatków lotniczych w Europie zaprezentowaliśmy niedawno w Raporcie Pasazer.com.

Podatki tego typu są bardzo krytykowane za negatywny wpływ na ruch lotniczy. Szczególnie protestują przeciwko nim linie niskokosztowe. Według Ryanaira, obowiązujący podatek lotniczy we Włoszech i planowany w Norwegii powodują, że wiele tras staje się nierentownych. Praktycznie cała branża lotnicza jest przeciwna podatkowi APD w Wielkiej Brytanii, jednak tamtejszy rząd planuje nawet podniesienie jej wysokości w przyszłorocznym budżecie. 


gość_b5017 - Profil
gość_b5017
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie